Na stěnách i v četných vitrínách výstavního prostoru si lze prohlédnout celoživotní Klímovu tvorbu zprostředkovanou žánrově pestrým, realistickým i svým způsobem experimentálním fotografickým uměním, které svědčí o fotografově široké škále zájmů. Snímky jsou doplněné mnoha oceněními i technickými prvky, jež dokumentují vývoj samotného fotografa, který se za svůj život účastnil mnoha tuzemských i zahraničních výstav jak v Evropě, tak i v USA či Argentině.

„Jirkova fotografická generace se v minulosti potýkala s řadou problémů v tehdejším socialistickém státě. Naši fotografové neměli k dispozici zdaleka takovou techniku, jako jejich kolegové v západní Evropě. Přes tyto překážky se z Jirky stal mistr fotografie, který ve světě získával uznání často větší než ve své domovině,“ řekl v úvodu výstavy fotograf Roman Unger. Hlavní postava expozice Klíma je podle Ungera umělec, který nemá, jak je to mezi fotografy poměrně běžné, potřebu někoho kritizovat.

„Patří totiž mezi ty, kteří ve svém oboru už hodně dokázali, takže ho to míjí. Navíc je tvůrcem, který dokáže skloubit dokonalou techniku se smyslem pro detail a ducha fotografie. Výsledný snímek pak osloví laiky i odborníky a uvízne nesmazatelně v srdci,“ uvedl Unger s tím, že Klíma je v dobrém slova smyslu „stará škola“, umí dělat poctivou fotku, je mistrem iluze a na nic si nehraje. „Navíc má smysl pro humor, a to humor černý, možná i ještě černější. Je jedním z nejdůležitějších členů našeho fotoklubu,“ dodal.

Jiří Klíma se věnuje fotografii od svých čtrnácti let. Jako většina začínajících fotografů hledal a nacházel motivy v nejbližším okolí, rodině, mezi kamarády, v přírodě. Rád také zachycoval dění a události v Náchodě včetně těch neblahých ze srpna roku 1968. Později ho začaly přitahovat rozmanité techniky a rád experimentoval ve fotokomoře.

V roce 1987 se stal členem Fotoklubu Česká Skalice a v roce 1984 absolvoval Východočeskou lidovou konzervatoř vedenou známým profesorem Jánem Šmokem. Jak prozradil sám fotograf Jiří Klíma, fotografie naplňuje jeho život, a to, i když se něco nepovede. „Musíte udělat chybu, abyste se dokázali posunout dál,“ sdělil. Výstava v Muzeu Náchodska potrvá do 7. listopadu.

Hynek Šnajdar