Odjížděli jsme brzy ráno ve 4:30, abychom byli na místě včas a měli prostor pro otestování našich robotů. Bohužel tento nápad měli i ostatní, a tak jsme hned po příjezdu viděli přicházející skupinky soutěžích s krabicemi a kufry plnými robotů. Prostor pro testování tak bohužel nebyl skoro žádný.

Kvartáni z náchodského Jiráskova gymnázia se svými roboty.
RoBoti v Dobrušce. Aneb jak jsme zjistili, že je dobré si přečíst pravidla

Naše dva týmy pojmenované Kosiska (ve složení Václav Holý a Jáchym Bohadlo) a Sukulent (Štěpán Strnad, Matěj Kolaja a Lubomír Dědek) soutěžily každý ve dvou disciplínách – Line Follower (sledování černé čáry na čas) a Bear Rescue Advanced (záchrana plyšového medvěda z bludiště). Bohužel se soutěžilo pouze na dvou hřištích, a tak měl každý tým k dispozici jen dvě soutěžní jízdy. Jejich časy byly předem určeny a organizátorům se dařilo je dodržovat, kdo nebyl včas na startu, měl smůlu.

Z 85 týmů v kategorii Line Follower se tým Kosiska umístil na krásném 7. místě a tým Sukulent na místě 13. Sedmé místo sice nebylo „na bedně“, ale z českých týmů to bylo nejlepší umístění v této kategorii. V záchraně medvěda z bludiště soutěžilo 21 týmů, tato disciplína je velice obtížná a medvěda dokázalo zachránit jen pět týmů. Tým Kosiska obsadil krásné 3. místo, před námi byly jen týmy Maďarska a Ukrajiny. Soutěžili jsme v kategorii ZŠ, a tak nás překvapilo, že nakonec bylo vyhlášeno společné pořadí dohromady i se středními školami – o to je úspěch našich studentů větší.

Martin Joch přebírá stavebnici od zástupců pořádající firmy.
Nejlepší robot ničitel hradů je z Jiráskova gymnázia v Náchodě

Ve volných chvilkách jsme si mohli prohlédnout a vyzkoušet všechny exponáty VIDA! Science Centra. Celý den jsme si báječně užili a naši studenti načerpali mnoho dalších zkušeností do budoucna. Za dlouhodobou podporu v našich technických aktivitách děkujeme červenokostelecké firmě Saar Gummi Czech.

RNDr. Jan Preclík, Jiráskovo gymnázium Náchod