O možnosti zažádat o asistenta do výuky angličtiny jsme se dozvěděli před více jak dvěma lety. Jak to dnes bývá, přišel informační email, kde byl program popsán. Podobných mailů ale chodí mnoho a v běžném shonu jsou často zapomenuty pod těmi novými a naléhavějšími. Tato nabídka ale byla tak lákavá, že jsme se k ní vrátili, promysleli ji a nenechali ji zapadnout.

Nabízela možnost získat na školu rodilého mluvčího, navíc plně finančně zajištěného stipendiem Fulbrightova programu. Na financování těchto programů, kterých je celá řada, se podílí vlády České republiky a Spojených států, program asistentů do výuky angličtiny však financuje převážně Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy České republiky. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem už více než 2100 českých a amerických stipendistů.

A tak jsme na konci roku 2019, stejně jako téměř 160 dalších škol, vyplnili přihlášku a čekali. Když jsme se pak na jaře následujícího roku dozvěděli, že patříme mezi vybrané školy, na které byl asistent přidělen, měli jsme obrovskou radost. Covid ale udělal čáru přes rozpočet úplně všem a celý program byl nejprve odsunut a pak pro minulý školní rok úplně zrušen. Nicméně zlepšující se situace umožnila se k programu tento školní rok vrátit. Díky tomu jsme v srpnu mohli konečně i osobně poznat našeho milého asistenta Madisona, který, jak pevně doufáme, s námi v Jaroměři prožije celý školní rok.

Madison pochází ze státu Georgia, kde absolvoval bakalářské studium Music and Creative Music Media a kde na něj po návratu čeká poslední ročník studia magisterského. V Jaroměři není poprvé, byl tu už v roce 2019 v rámci třítýdenního studijního pobytu s muzikanty ze své univerzity. Tentokrát by zde, kromě obvyklé výuky angličtiny, také rád pokračoval s výukou hudby a hraním na trombon. Dále plánuje vést konverzační odpolední kroužky pro studenty a učitele.

Madisonovi, našim studentům, ale i nám učitelům přeji, ať je tento školní rok pro nás všechny obohacující a otevře nám nové obzory, abychom si uvědomili, že je někdy dobré a osvěžující opustit jistotu malého pískoviště a vydat se prozkoumat i zatím netušené možnosti. Jak napsal Paulo Coelho: „Pokud si myslíš, že dobrodružství je nebezpečné, zkus rutinu, ta je smrtící.“

 Za angličtináře GJŽ Julie Němečková