„Akce má napomoci především k prohloubení dialogu mezi umělci a širokou veřejností, setkání umělců a v neposlední řadě také k udržitelnému cestovnímu ruchu a tzv. slow turistice. Ateliéry prezentujeme na webu medailonky jednotlivých míst, včetně praktických informací a interaktivní mapy,“ zve na Dny otevřených ateliérů ředitelka Centra uměleckých aktivit Martina Erbsová.

Novým stanovištěm bude kulturní centrum v bývalé německé škole v obci Šediviny, který provozuje spolek Schule. Za zmínku rozhodně stojí Ateliér Mozaika v Hradci Králové nebo Ateliér kreativní recyklace ve Vrchlabí.

Z 18. ročníku Žernovského bajku. Ilustrační snímek.
Dvacátý první ročník Žernovského bajku se letos pojede trochu jinak

Centrum uměleckých aktivit pořádá Dny otevřených ateliérů už od roku 2010. Letos se tedy uskuteční už 11. ročník. Záměrem akce je prezentovat pestrost uměleckých aktivit v Královéhradeckém kraji neformálním způsobem – nakouknutím pod ruce výtvarníkům, sochařům nebo hrnčířům, prohlídkou prostor, ve kterých se tvoří, hněte, maluje, ale i vystavuje. Někteří umělci pro návštěvníky chystají i workshopy, během kterých si mohou dospělí i děti vyzkoušet různé techniky a doslova osahat materiály, z nichž pod rukama kreativců vznikají díla malých i velkých rozměrů.

Vyzkoušet si práci s hlínou mohou návštěvníci třeba v Ateliéru keramiky a dílně U dubu, které nově sídlí v Pilnáčkově továrně. Na různé dílny pro veřejnost včetně prohlídky kovárny láká Bastion XII v Josefově. V Polomu se bude malovat v Galerii SANDALWOOD a pestrý doprovodný program chystá i Fara v Sudslavě.

Jaro na zámeckém kopci v Náchodě.
Obnovený zámecký kopec v Náchodě se zazelenal. Nabízí odpočinek i krásné výhledy

„Tomu, kdo se chce jen dívat, můžeme doporučit návštěvu muzeí a galerií, ale třeba i virtuálním realitu v herně HOLODECK v Hradci Králové nebo sochaře a řezbáře Rolanda Hantla v Mladých Bucích.,“ doplňuje Martina Erbsová.

Dne otevřených ateliérů se ale účastní i renomované instituce z celého královéhradeckého kraje. Muzeum východních Čech otevře svou restaurátorskou dílnu, otevřena bude i Galerie výtvarného umění v Náchodě, nově zrekonstruované Muzeum krajky ve Vamberku i Dětská galerie Lapidárium v Broumově.

Dny otevřených ateliérů jsou také skvělou příležitostí pro rodinný výlet – třeba na kolech. Vstup je během víkendu zdarma. Kompletní seznam zúčastněných najdete ZDE.

Ilona Mach