Jiří Šimáně, po kterém nese místní skautské středisko jméno, byl členem přípravného výboru pro postavení této ikonické sochy. Do příprav a sbírky na sochu zapojil i skauty. Kvůli svým postojům a skautování byl ze strany komunistické moci systematicky perzekuován. Ačkoliv skauti měli zásluhy na vzniku sochy Barunky, tak při jejím slavnostním odhalení nesměli nosit skautský kroj. Socha byla totiž odhalena v roce 1970, tedy v době, kdy byl Junák již zakázaný.

„V rámci Dne spolků jsme takto chtěli připomenout nepříliš známou kapitolu českoskalické historie. Součástí umělecké instalace byla i výstava o historické souvislosti a připomenutí dvou významných osobností Jiřího Šimáně a také Jana Krtičky. Krtička ve svých sedmnácti letech založil skautský oddíl v České Skalici, v dospělosti pak i Muzeum Boženy Němcové. I on se stal obětí komunistického režimu, byl i vězněn po vykonstruovaném procesu,“ komentuje další souvislost muzea a skautů Oldřich Rejl.

Příští rok to bude přesně padesát let od postavení pomníku.

Na den odhalení pomníku vzpomíná Milada Urbancová, současná vůdkyně střediska: „Nesměli jsme mít na sobě skautský kroj. Většina skautů si proto ke kalhotám navlékla skautský pásek a nechala rozepnutý kabát. Byl to náš tichý protest proti přitvrzujícímu se režimu. Jeden z návštěvníků, zřejmě příznivce režimu k nám pronesl jízlivou větu ve smyslu „co tím chcete dokázat, jste přece zakázaní“. Ale většina lidí, kteří poznali, že jsme skauti, nás přátelsky pozdravila.“

O šátku na soše informoval v pátek 6. září 2019 i Český rozhlas Hradec Králové. Socha se skautským šátkem vyvolala pozitivní zájem mnoha kolemjdoucích, včetně politiků Pavla Bělobrádka, hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána nebo jeho náměstkyně Martiny Berdychové, která komentovala: „Je to poutavý příběh a pěkný nápad. Líbí se mi to netradiční připomenutí historie.“

Někteří lidé na místě zavzpomínali i na učitele Krtičku či Jiřího Šimáně. Mnozí občané České Skalice byli rádi, že se seznámili s historií místa, okolo kterého denně chodí.

Ondřej Vodička a Oldřich Rejl