Činnost Sokola byla v době okupace zastavena už 12. dubna 1941. K. H. Frank tehdy informoval Adolfa Hitlera, že největším nebezpečím pro Říši je právě sokolská organizace. Hitler se pak v září rozhodl poslat do Prahy jako zastupujícího říšského protektora generála SS Reinharda Heydricha, který 28. září vyhlásil stanné právo. Stanné soudy začaly ihned svojí práci. Byly jen tři druhy rozsudků – poprava, koncentrační tábor, osvobození. Odvolání nebylo.

Výnosem Heydricha z 8. října 1941 byla definitivně rozpuštěna Česká obec sokolská a její majetek zabaven. V noci ze 7. na 8. října proběhla Akce Sokol, ve které byli podle připravených seznamů zatčeni sokolští činovníci z ústředí, žup i z jednot. Následně byli uvězněni v Osvětimi. Podle zprávy R. Heydricha o Akci Sokol, zaslané 11. října 1941 Hitlerovi do Berlína, bylo zatčeno na 1 500 lidí včetně žen. Všichni byli uvězněni bez soudu, bez důkazu provinění, jen proto, že byli činnými členy Sokola… Téměř 93 procent vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo.

Sokolové, jako velcí vlastenci, se však ani po tomto zatýkání nedali zastrašit, a tak se nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje stala spolupráce při atentátu na Reinharda Heydricha, který sokolové pojali velmi osobně jako mstu za mrtvé z Akce Sokol.

Tato událost se dotkla i sokolů z odbojové skupiny S 21 B v Královéhradeckém kraji, kteří zajišťovali úkryt pro posledního z parašutistů výsadku Silver A Jiřího Potůčka v oblasti Červeného Kostelce. Popraveno jich bylo ihned 17 (včetně tří žen), další spolupracovníci pak umírali v koncentračních táborech. Některým z nich už v loňském roce Sokolská župa Podkrkonošská-Jiráskova odhalila prvních deset tzv. „kamenů zmizelých“ v oblasti Červenokostelecka a Královédvorska.

Odhalení kamenů zmizelých

Dalších pět „kamenů zmizelých“ popraveným sokolům bude odhaleno ve čtvrtek 8. října. V 15 hodin tak sokolové za dodržení všech opatření vyplývajících z nouzového stavu odhalí kámen zmizelých bývalému jaroměřskému knihkupci Aloisi Šmahelovi na náměstí ČSA čp. 26 v Jaroměři, v 15.30 hod. to bude kámen pro Antonína Ivanova (na snímku, otec spisovatele Miroslava Ivanova) v Guldově čp. 67 ulici v Josefově.

Kámen zmizelého bude odhalen také Josefu Šonkovi v ulici Josefa Hory č. p. 34 ve Dvoře Králové nad Labem, a to v 17 hodin. Kameny Jiřímu Řezníčkovi a Eduardu Zbrojovi pak odhalí sokolové před vstupem do gymnázia ve Dvoře Králové nad Labem v 17.30 hodin.

Helena Rezková, starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy a Pavlína Špatenková, vzdělavatelka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy.