Konference byla neformálně zahájena ve středu 2. listopadu v 19:00 koncertem Kristina Barta Quartet, který se uskutečnil v Opatských sálech broumovského kláštera. Hlavní program pak odstartuje ve čtvrtek 3. listopadu v 9:30 slavnostním zahájením v klášterním sále Dřevník, které bude spojeno s odvysíláním videozprávy Hanse-Gerta Pötteringa, bývalého předsedy Evropského parlamentu a zástupce pro evropské záležitosti Konrad-Adenauer-Stiftung. Hlavní program konference je rozdělen do 3 panelů:

3.11. | 10:20–13:00 | PANEL I: SOLIDARITA A SOUNÁLEŽITOST V SOUČASNÉ EVROPĚ? (sál Dřevník)

Co nás naučila zkušenost války na Ukrajině o solidaritě a sounáležitosti z evropské a české perspektivy? Cítíme evropskou sounáležitost? Kde jsou hranice solidarity? Jak funguje solidarita a sounáležitost v mezinárodních vztazích? Spojuje, nebo rozděluje solidarita společnost?

· Daniel Kroupa (politolog, filozof, pedagog)

· Klára Šimáčková Laurenčíková (zmocněnkyně vlády pro lidská práva)

· Vojtěch Boháč (novinář)

Moderuje Světlana Witowská

3.11. | 15:00–17:30 | PANEL II: SOLIDARITA A SOUNÁLEŽITOST V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ (sál Dřevník)

Co znamená pociťovat sounáležitost? Co je hybnou silou solidarity? Kam patří solidarita na žebříčku hodnot? Jak souvisí solidarita se soucitem, bezmocí či nespravedlností? Co nás o sounáležitosti učí život v komunitě? Může solidarita a sounáležitost změnit dějiny komunity, obce, města, státu, světadílu? Je solidarita přirozená lidská vlastnost? Jak souvisí solidarita s charakterem?

· Eugenie Číhalová (členka Rady vlády pro národnostní menšiny)

· Karin Lednická (spisovatelka)

· Pavel Pola (rektor kostela Pražského Jezulátka)

Moderuje Martina Mašková

Na panel navazuje autogramiáda Karin Lednické v sále Dřevník. Na místě bude v prodeji omezené množství knih.

4.11. | 10:00–12:30 | PANEL III: SOLIDARITA A SOUNÁLEŽITOST POHLEDEM PREZIDENTSKÝCH KANDIDÁTŮ (sál Dřevník)

Jak mohou politici přispět k pocitu sounáležitosti? Jakou roli hraje prezident v otázce solidarity a sounáležitosti? Patří solidarita do politiky?

· Pavel Fischer (senátor)

· Marek Hilšer (senátor)

· Danuše Nerudová (ekonomka, pedagožka)

· Petr Pavel (bývalý předseda Vojenského výboru NATO)

Moderuje Veronika Sedláčková

Všechny tři hlavní panely bude živě přenášet Česká televize, která je generálním mediálním partnerem konference. Sledovat je lze v iVysílání na tomto odkazu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/15366788930-broumovske-diskuse-2022/ Další program konference je možné najít na webu konference www.broumovskediskuse.cz.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost.

Kateřina Ostradecká, Agentura pro rozvoj Broumovska