Hlasování bude nezpoplatněné, veřejnost bude moci na stromy přispívat jen podle svého uvážení. Anketa chce letos akcentovat důležitost péče o vzrostlé stromy. Část otázek při podání nominace se zaměří právě na zdravotní stav přihlašovaných stromů. Na vítěze čeká arboristické ošetření na míru, konkurence ale bude letos větší: do finále postoupí jen deset stromů na místo původních dvanácti. Nominace mohou lidé podávat na www.stromroku.cz

„Přihláškou do ankety Strom roku zviditelníte nejen samotný strom, ale i jeho okolí a komunitu kolem něj. Místa, kde rostou naši finalisté, se často stávají vyhledávanými turistickými cíli. Každý z finálové desítky navíc osobně navštíví populární moderátor Vladimír Kořen. Ten ve spolupráci s minerální vodou Ondrášovka, která je naším generálním partnerem, natočí o každém stromu videoklip na jeho podporu. Vítěz se může těšit na odborné ošetření a postup do evropského kola,“ shrnuje koordinátorka ankety Kateřina Bolečková z Nadace Partnerství.

Ilustrační foto.
Každý jsme originál: 2. duben je Světovým dnem porozumění autismu

Vloni českou veřejnost okouzlila svým příběhem 300 let stará Hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku. Její odolnost je obdivuhodná. Přežila jen pětadvacet metrů od bývalé uranové šachty. Na její počest právě nyní uvádí Ondrášovka na trh novou příchuť: jak jinak než hruškovou.

„Díky partnerství v anketě můžeme společně s Nadací Partnerství povzbudit další příznivce přírody a krásné krajiny k tomu, aby se o své okolí a historicky nebo arboristicky vzácné stromy zajímali. Společně jsme vzdali hold staletím prověřeným stromům, které nám svěřily předchozí generace. Díky tomu, že i my v Ondrášovce budeme dobrými hospodáři, předáme krajinu i vodní zdroje v dobré kondici i našim potomkům. Spolupráce s Nadací Partnerství a anketou Strom roku koresponduje s vizí, kterou společnost Kofola Československo pro značku Ondrášovka připravila,“ komentuje Kateřina Ceralová, senior brand manažerka Ondrášovky.

Harmonogram letošní soutěže:

● Nominace probíhají od 1. dubna 00:00 do 31. května 23:59.

● Začátkem června 2023 zasedne odborná porota, která z přihlášených stromů vybere 10 finalistů.

● 24. 7. Začíná hlasování o Strom roku České republiky 2023

● Od 2. 10. startuje superfinále ankety, více informací zveřejníme v průběhu

● 24. 10. budeme moci společně oslavit vítěze na brněnské Hvězdárně a planetáriu.

David Kopecký