Mladá výtvarnice a ředitel Střední průmyslové školy Otty Wichterleho, Ing. Josef Matyáš přijali pozvání od ukrajinského velvyslanectví a v pátek 13. května osobně předali obraz do rukou pana velvyslance. Celou schůzku provázely emoce a hrdost.

Uměním lze vystihnout pocity, nálady i aktuální situaci. Naše škola umělecky nadané žáky vzdělává a rozvíjí. Během jejich studia vznikají díla, která leckdy nejen potěší, pohladí, ale i vhrknou slzy do očí. A právě takovým obrazem je i „Dětské srdce“ od Victorije Savchuk.

Inspiraci pro svůj obraz hledala Victorije na starých fotografiích zachycujících historické válečné útrapy i v aktuální situaci na Ukrajině. Její štětec dokázal vyjádřit všechnu bolest, kterou zažívají lidé, buďto v koncentračním táboře nebo za doby války. Srdce, které kreslí dítě je vírou a představou v lepší budoucnost. Je nesporné, že obraz plně vystihuje současnou Ukrajinu prodchnutou utrpením, bezprávím ale i láskou a nadějí. Pevně věříme, že ukrajinský národ v této nelehké zkoušce obstojí.

Markéta Machová, SPŠ O. Wichterleho