Na kopci Šibeník nad Novým Hrádkem byla v sobotu 25. června odhalena a posvěcena nová křížová cesta.Na kopci Šibeník nad Novým Hrádkem byla v sobotu 25. června odhalena a posvěcena nová křížová cesta.Zdroj: archiv Gymnázia Jaroslava Žáka JaroměřNa realizaci se spolu s městysem Nový Hrádek podílely čtyři střední školy z Královéhradeckého kraje. Střední škola řemeslná z Jaroměře vyrobila dřevěné kříže, kované a keramické části, studenti Gymnázia Jaroslava Žáka v Jaroměři vytvořili texty na informační tabule a ke každému zastavení úvahu, Česká lesnická akademie Trutnov dodala dřevo na výrobu křížů a Střední průmyslová škola Otty Wichterleho z Hronova zpracovala grafickou podobu doprovodných textů. Místa, kde kříže stojí, patří panu Bartoňovi z Dobenína, který je pro křížovou cestu dal k dispozici.

Je nádherné, kolik šikovných lidí se na vzniku křížové cesty podílelo. Spolupracovali zde zástupci samosprávy, učitelé, mistři odborného výcviku, žáci, studenti několika škol a společně vytvořili ucelené nadčasové dílo. Jako bonus byl při vzniku cesty zrestaurován studentkou jaroměřského gymnázia také svatý obrázek na starobylé lípě u bývalého hostince U Lípy, kolem kterého nová křížová cesta vede.

Martin Vacek.
FOTO, VIDEO: Padl nový rekord! V Novém Městě se závodilo v athénském šplhu

Řemeslné ztvárnění jednotlivých zastavení i doprovodných informačních tabulí je na zcela profesionální úrovni. Texty úvah u jednotlivých zastavení, které si návštěvníci mohou načíst do svých mobilních telefonů přes QR kód i bez datového připojení, jsou velmi výstižné a inspirující. Při slavnostním odhalení texty část autorek, studentek Gymnázia Jaroslava Žáka v Jaroměři, naprosto profesionálně a bez trémy všem přečetla. Smyslem úvah je propojit biblický text se současností. Přítomný pan kaplan studentky a studenty pochválil, jak výstižně a s porozuměním své texty napsali.

Velké poděkování patří všem pedagogům jednotlivých škol, kteří se se svými žáky a studenty do tohoto projektu nad rámec svých běžných pracovních povinností zapojili, vedli je a dovedli k tomuto skvělému výsledku.

Kopie slavné Ďáblovy bible bude k vidění v broumovském klášteře.
Tip na výlet: Kopie slavné Ďáblovy bible bude k vidění v broumovském klášteře

Nová křížová cesta na vrchu Šibeník u Nového Hrádku má 14 tradičních zastavení plus patnácté závěrečné, které se věnuje naději. Začíná na parkovišti u rozhledny. Je dlouhá přibližně 2,5 km.

Určitě všem návštěvu tohoto krásného koutu našeho kraje a prohlídku křížové cesty doporučuji. 

Jana Žárská