I jim k dobré náladě zahrála kapela Domamazec a k dispozici bylo i bohaté občerstvení. Poslední zednické práce probíhaly na rekonstruování hradní černé kuchyně. Dřevosochař Libor Šimůnek do ní připravil paní kuchařku, která je sice trochu zdřevěnělá, přesto návštěvníkům nabídne něco k snědku. Rozšíří tak rodinu soch, které už Vízmburk obývají: Hradního pána Tase z Vízmburku, paní Tasovou a zbrojnoše. Součástí expozic budou i 2D podobizny Tase z Vízmburka, Jiřího z Dubé a Vízmburka, pátera Regnera Havlovického a Dr. Antonína Hejny, kteří návštěvníky provedou hradem.

Členové sdružení také dokončili úklid hradních sálů a šatlavy s hladomornou tak, aby se v ní zlobiví a nepozorní návštěvníci cítili těch 14 dnů (sazba při dolní hranici středověkého trestního práva) dobře. „Na dřevěné fošny ještě během týdne nainstalujeme fotografie z výzkumu, z dob, kdy hrad nebyl právě středem pozornosti Národního památkového ústavu, a ze záchranných prací v minulých letech. Zároveň čistíme jednotlivé zdi, nádvoří a okolí hradu, abychom mohli nejen s čistým svědomím, ale i s čistým hradem přivítat první návštěvníky,“ řekl místopředseda Sdružení pro Vízmburk Jaroslav Balcar.

| Video: Youtube

Pokud se podaří dokončit kryt z plexiskla, bude ve sklepení vystavena rozměrná maketa hradu vytištěná 3D tiskárnou a zobrazující Vízmburk v době jeho největší slávy. Podařilo se také zahájit práce na realizaci dvou divadelních představení přímo v srdci hradu, na nádvoří. První se uskuteční v 18 hodin a druhé v 19:30. Oslava znovuzrození hradu ale začne už ve 13 hodin u Devíti křížů průvodem Tase z Vízmburku a jeho početné družiny ze spolků historických šermířů ze široka i daleka, do které, jak všichni věří, budete patřit i vy. Na hradě vás přivítá středověká hudba Grál, pivo, gulášek a kdovíco ještě dalšího.

Jiří Horák