I letos se konalo posvěcení dožínkového věnce, které provedl tradičně pater Martin Lanži z broumovské děkanství. Nechyběli ani hosté z Polska ze sousední obce Tlumaczów, kterou zastupoval člen rady – Zbyszek Kozelko. Odpoledne dožínky navštívil také starosta Tlumaczowa s radou obce.

Starostka obce paní Libuše Rosová krátce pohovořila o významu dožínek v obci a poděkovala všem, kteří se na přípravě oslav podíleli.

Holandský malíř se zapsal do České knihy rekordů obrazem delším než kilometr.
FOTO: Obraz delší než kilometr! Holandský malíř se zapsal do České knihy rekordů

Na toto setkání bylo připraveno mnoho zajímavých akcí, jak pro děti tak dospělé – velký skákací hrad a skluzavka, střelba ze vzduchovek. Nechybělo jídlo a pití za lidové ceny. Také Cech panen rukodělných a Jitřenky z Křinic připravily prodej koláčů a výrobků, které zhotovily. Zajišťovaly také prodej řízků a guláše a jejich kolegové se postarali o prodej piva. Velkou pochoutkou pro návštěvníky bylo pečené maso z divočáka na lorně.

Na dožínky přijeli i emigranti z Ukrajiny, kteří zde měli svůj vlastní stánek se suvenýry.

V letošním roce se stalo velkou atrakcí malování dětem na obličej, které prováděly ženy z Nizozemí. Ty se usadily v této obci, kde zakoupily starý statek a dávají ho do pořádku.

Tradičně také byla pro návštěvníky připravena po celou dobu konání akce oldies disco party, kde zněly skladby 70., 80. a 90. let. Velká vzpomínka byla věnována zpěvačce Hance Zagorové, která v těchto dnech zemřela.

Křinické dožínky, které se staly již tradicí, se skutečně vydařily. Dík patří všem pořadatelům a těm, kteří tuto akci navštívili.

Petr Cirkl