Muzeum Náchodska si pro vás na letošní zimní období připravilo tři výstavy a dvě tematické akce. Již na začátku prosince se můžete těšit na tradiční akci Vánoce v Jiráskově rodném domku. Tato prodejní výstava, kterou muzeum každoročně pořádá ve spolupráci s Vyrobeno v Hronově a Fler – kreativní svět, se letos uskuteční v pátek 1. prosince a v sobotu 2. prosince. Podívat se tak můžete na tradiční regionální výrobky, ukázku řemesel i vánočně vyzdobený domek.

Druhou akcí, která proběhne hned o prvním prosincovém víkendu, je Vánoční dílna. Ta se uskuteční v prostorách Staré radnice na náchodském náměstí v sobotu 2. prosince a zaměřená bude na práci s tradičním materiálem, kterým je vlna. Vyzkoušíte si tvorbu různobarevných ozdob způsoby jako je suché plstění jehlou nebo vystřihování a vrstvení filcu či jejich kombinace.

Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?
Co vše se v letošním roce odehrálo na objektu T-S 19 Turov?

Kromě akcí muzeum chystá také tři vánoční výstavy. První z nich je výstava nazvaná Betlémy Vladimíra Šramara. Jedná se o výstavu více než třicetileté tvorby náchodského řezbáře Vladimíra Šramara, která je uspořádaná u příležitosti autorových sedmdesátých narozenin. K vidění bude více než šedesát betlémů a vyřezávaných reliéfů, které kombinují betlémskou a náchodskou tematiku. Unikátem je betlém vyřezávaný ze silikonové hmoty. Výstava bude přístupná od 1. prosince 2023 do 14. ledna 2024 ve Výstavní síni Muzea Náchodska v Náchodě. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 30. listopadu od 17 hodin.

Druhá výstava betlémů se uskuteční ve Staré škole Dřevěnce v Polici nad Metují a nese název Pojďte s námi do Betléma. Jedná se o ukázku betlémů ze sbírek Muzea Náchodska. Otevřena bude od 8. prosince 2023 do 7. ledna 2024, vernisáž proběhne ve čtvrtek 7. prosince 2023 od 16 hodin.

Zvonička v Bělém dělá ze sousedů přátele
Zvonička v Bělém dělá ze sousedů přátele

Poslední letošní výstavou, která se pojí k tématu Vánoc, je výstava nazvaná Kouzlo krajky. Ta se uskuteční od 5. do 31. prosince 2023 v prostorách Staré papírny – Čapkova mlýna v Hronově. Prohlédnout si budete moct práci paní Marcely Hovadové zaměřenou především na vánoční ozdoby a dekorace. Vernisáž se uskuteční v pondělí 4. prosince od 16 hodin.

Doufáme, že si všechny muzejní akce užijete a že nasajete tu správnou vánoční atmosféru.

Více informací o jednotlivých událostech naleznete na www.muzeumnachodska.cz.

Tomáš Menec