Stavba je již hotová a v těchto dnech se začíná pomalu zaplňovat nábytkem a dalšími učebními pomůckami. Jediné, co v ní zatím chybí, jsou studenti! A tak se její zkušební provoz odkládá do doby, až se zase studenti vrátí do škol.

Již několik týdnů má však budova své první obyvatele. Je jimi šest robotů KUKA, které objevíte v jedné ze tří laboratoří v přízemí. Ty škola získala pro výuku z firmy Škoda Auto Kvasiny. Pomalu se začíná s jejich oživováním, aby mohly být spojeny ve fiktivní robotickou linku, na které budou budoucí robotici získávat znalosti tak potřebné pro 4. průmyslovou revoluci, kde roboti nahradí většinu manuální práce. Na jejím prahu společnost už totiž stojí.

Ve vedlejší laboratoři, kde budou umístěny CNC stroje, se již připravuje místo pro jeden z nejmodernějších vláknových laserů, které budou mít studenti ve výuce k dispozici. Nečekejte, že půjde o nějakou výukovou hračku, se kterou si hrají děti, tedy v našem případě studenti. Toto bude téměř 10 tun vážící skutečný stroj, který vysokou rychlostí řeže plechy ve 2D rozměrech. Pracuje na principu „letmé optiky“, kdy plech leží na stole a laserová hlava se pohybuje ve směrech os X a Y. Celý laser je ovládán v počítačových programech CAD a CAM, které už škola mnoho let ve své výuce používá a studenti je plně zvládají.

V poslední laboratoři v přízemí školy bude svářečská škola s dvaceti čtyřmi pracovišti. Ta je zatím prázdná, ale i ona se brzy zaplní.

V prvním patře, kam se dostanete buď po prosluněném schodišti, nebo výtahem, neboť škola je plně bezbariérová, najdete deset prostorných a světlých odborných učeben. Některé z nich už jsou vybavené školním nábytkem a jenom čekají na první studenty, kteří zasednou do lavic. Jinde temné obrazovky počítačů čekají na to, až je hbité prsty oživí.

Nepřehlédnutelná je také dlouhá bílá chodba, kde se v těchto mrazivých dnech místo smíchu a hlasitého štěbetání prohání příjemné teplo z nových radiátorů.

Všude je zatím ticho a klid. Ale i tak si Střední škola – Podorlické vzdělávací centrum Dobruška plní svůj sen, neboť dnešní doba vyžaduje plně kvalifikovaného a vzdělaného absolventa se znalostmi moderních a nových technologií používaných ve výrobních organizacích. A k tomu jí má právě pomoci nejnovější školní budova v Královéhradeckém kraji, která splňuje tyto požadavky.

Mgr. Jana Melicharová, SŠ – PVC Dobruška