Narodila se 5. listopadu 1952 v Domažlicích a je to šestinásobná mistryně ČR veteránů v běhu půlmaratonu, vítězící a obsazující první místo v této disciplíně celé desetiletí od roku 2012 do roku 2022. Dále obsadila 2. místo na mistrovství Evropy v kategorii ženy 65-69 let, čehož si považuje nejvíce. S přibývajícím věkem ji ubývají soupeřky, a proto i v roce 2022 byla na 1. místě při mistrovství ČR v běhu do vrchu a při mistrovství ČR v horském půlmaratonu na 1. místě v kategorii ženy 70-74 let. Výčet jejích úspěchů je dlouhý. Zkrátka absolvovala celou řadu běžeckých závodů, převážně mistrovství ČR, ale i mistrovství světa a Evropy. Zpravidla se umísťovala na předních místech. Tato pozoruhodná sedmdesátiletá zemědělská inženýrka, jaroměřská občanka se na mou výzvu svěřila o své cestě za vynikajícími sportovními výkony následujícími slovy:

Veteránka v běhu Marie Šlechtová z Jaroměře a její sportovní úspěchy.Veteránka v běhu Marie Šlechtová z Jaroměře.Zdroj: archiv J. Uhlíře„Běhala jsem už v mateřské škole s ostatními dětmi po zahradě. Na základní škole jsem přidala i skoky do dálky a výšky, hod kriketovým míčkem. V deváté třídě jsem při lyžařském výcviku vyhrála běh na lyžích, takže na Střední zemědělské škole v Kadani byl školní rok obsazen běhy i v zimním období. Ke konci střední školy mne sestra přivedla k orientačnímu běhu také parádní disciplína. V tomto sportu jsem pokračovala i na Vysoké škole zemědělské v Brně.

Běhání jsem si přenesla i do Jaroměře a okolí po nástupu na farmu kožešinových zvířat n. p. Kara v Heřmanicích nad Labem k 1. srpnu 1979. Jaroměřsko a vůbec Královéhradecký kraj byl pro mě velkou neznámou a bylo potřeba se s ním blíže seznámit pěšky, na běžkách či na na bicyklu. Zatím bez členství ve sportovním oddílu. Teprve po narození našich dvou dcer, první v roce 1982, druhá v roce 1987, jsme se, když povyrostly, přihlásily do oddílu orientačního běhu v Hradci Králové.

U mě se s přibývajícím věkem zkracovaly délky tras a čtyři kilometry mi už opravdu nestačily. Z běžeckého časopisu jsem se dozvěděla o mistrovství světa v běhu do vrchu v Dolní Moravě v roce 2008. To byla výzva, nic takového jsem dosud nezažila, a tak rovnýma nohama jsem skočila na vrchy. Nebyla jsem poslední a skončila jsem na sedmém místě, stejně jako i v Janských Lázních v roce 2013.“

Astrofotograf Zdeněk Bardon z Rasošek u Jaroměře.
„Splnil se mně klukovský sen,“ říká uznávaný astrofotograf Zdeněk Bardon

Sportovkyně Marie Šlechtová se umisťovala zpravidla na prvních třech místech. Také v letošním roce 2022 zvítězila na Mistrovství ČR veteránů v běhu do vrchu Lochovice, tak obsadila vítězné první místo MČR veteránů v horském půlmaratonu v Janských Lázních v Krkonoších. „Orienťáky musely jít stranou. Vrchy byly šity přímo pro mne. To byl ten „správnej adrenalin“, to bylo dojmů, když všichni všem tleskali „.--.“. končí svou výpověď tato úspěšná vynikající a skromná běžkyně a sportovkyně, která se letos v sobotu 5. listopadu 2022 dožívá krásných 70 let.

Milá paní inženýrko, skvělá reprezentantko naší starobylé Jaroměře. Patříte právem do galerie významných osobností, které za sebou zanechaly pozitivní stopu. 

PhDr. Jiří Uhlíř, Jaroměř