Loni na podzim se jejich pomyslná rodina rozrostla o další dva. Prvním z nich jsou svíčky ze včelího vosku Petry Švarcové z Nového Města nad Metují, která se jejich tradiční ruční výrobou zabývá již deset let. Tyto svíčky s několikasetletou historií byly v dávných dobách spíše luxusním zbožím. Dnes si jejich typickou vůni a vzhled můžeme dopřát všichni. Jsou velmi dekorativní a při zapálení vykouzlí příjemnou atmosféru. Druhým nově certifikovaným produktem je originální keramika Jany Mertlíkové z Olešnice u Červeného Kostelce. Její autorské výrobky v podobě květináčů, pítek pro ptáčky či jiné ozdobné keramiky prochází tradičními fázemi výroby jako je sušení, dvojí pálení a glazování.

Originální keramika Jany Mertlíkové z Olešnice u Červeného Kostelce.Originální keramika Jany Mertlíkové z Olešnice u Červeného Kostelce.Zdroj: Martin Kábrt

Stěžejním cílem certifikace je podpora lokálních výrobců, tvůrců a umělců a propagace jejich produktů pod jednotnou značkou. Jde o ocenění za čas a péči, které výrobě věnují, i za myšlenku, kterou svým výrobkům vdechli. Pro certifikaci musí být splněno hned několik kritérií. Nutností je původ výrobku z regionu Kladské pomezí, ale komise hodnotí například také původ surovin, ze kterých je výrobek tvořen, podíl ruční práce, originalitu nebo to, nakolik je proces výroby šetrný k životnímu prostředí.

Až do konce února se zámecké zahrady každý večer od 17 hodin rozzáří efektními světelnými dekoracemi: Z fontán tryskají proudy světla, v Míčovně se odehrává knížecí ples s tančícími páry, tu a tam do tmy svítí zámecké kočky.
VIDEO: Legendami opředený nacistický Zlatý vlak září u zámku Książ

Regionální produkty Kladského pomezí jsou k dostání v různých kamenných obchodech, na trzích, jarmarcích a dalších akcích, ale také na e-shopech jejich autorů. Mnohé z nich můžete zakoupit také v místních informačních centrech. Přehled všech naleznete na webu www.kladskepomezi.cz.

Kladské pomezí je obecně prospěšná společnost, jejímž cílem je šetrný rozvoj cestovního ruchu. Jejím zakladatelem je Svaz cestovního ruchu Kladské pomezí, který sdružuje více než 40 měst, obcí a soukromých subjektů.

Kladské pomezí je taktéž oficiální název turistické oblasti v severovýchodních Čechách při hranici s Polskem, která zaujímá rozlohu bývalého okresu Náchod a částečně zasahuje do okresu Trutnov v oblasti Jestřebích hor. Název vychází z historie, kdy tudy procházela důležitá obchodní stezka spojující Prahu s polským Kladskem.

Markéta Tomanová