A stejný Josef Kropáček po 20 letech připravil společně s Muzeem papírových modelů v Polici nad Metují „vzpomínkovou výstavu“ připomínající letošní výročí. V tehdejší tiskové zprávě jsme se mohli dočíst: „Na bezmála tisícovce vystavených exponátů lze spatřit, jak se formoval přístup k nejdostupnějšímu modelářskému materiálu.“ Bezmála tisícovka jich v Muzeu papírových modelů nebude, ale návštěvník uvidí téměř tři stovky vybraných modelů. Těch samých, které mohli obdivovat návštěvníci v Praze před dvaceti lety.

Ještě jedna zajímavá část tehdejší tiskové zprávy: „Část expozice je věnovaná legendě papírových vystřihovánek arch. Richardu Vyškovskému, kterého nám závidí celý ‚papírový‛ svět. Více než před 35 lety byla publikovaná jeho první práce. Je autorem stovek papírových modelů.“ Dnes můžete v expozici MPM vidět Sál Richarda Vyškovského, který je věnován tomuto autoru, kterého nám stále závidí celý papírový svět.

Ale zpět k výstavě v muzeu v Polici nad Metují. „Papírové léto 2024 po 20 letech“ navazuje na krátkodobé výstavy v expozici – ať už se jednalo o výstavy autorské nebo tematické. Tato bude specifická primárně ve své nostalgii a bude doplněna o fotografie staré dvě desítky let.

Vernisáž výstavy v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují se uskuteční 15. června ve 14.00 hodin. Výstava potrvá do října 2024. Vstup je v rámci vstupného do muzea. Na realizaci výstavy se podílel Josef Kropáček a Muzeum papírových modelů. Výstavu pořádá Merkur Police o.p.s.

Pavel Frydrych