„Nejvíce stromů nám popadalo v lokalitě nad Třebušínem. Lehla tam celá stráň smrkového lesa, jež byla z větší části nakažena kůrovcem. Většinu stromů vítr vyvrátil i s kořeny, těch zlomených je minimum,“ popsal Pávek a vysvětlil, že je to dáno nepromrzlou a podmáčenou půdou, ve které se kořeny hůře udrží.

Těžba a úklid tam podle Pávka potrvají zhruba dva týdny. A už na podzim tam lesníci vysadí stromy nové. „Jelikož se jedná o poměrně skalnatý terén, vysadíme tam listnaté stromy, nejspíš buky,“ poznamenal lesní hospodář. Několik stromů popadlo také v dalších lesích, které Lovečkovicím patří. Jedná se ale spíše o jednotky.

Vichřice ulomila v Terezíně špičku smrku, který spadl na silnici.
Škody po vichřici Sabine na Litoměřicku sčítá jediná pojišťovna na dva miliony

Starosta obce Radek Černý uvedl, že na doporučení Jindřicha Pávka nyní vydá zákaz vstupu do lesa. „Obecní lesy zaujímají dohromady plochu 130 hektarů. Nevýhoda je, že je máme rozkouskované po širším okolí, například u Touchořin, Verneřic, Levínských Petrovic nebo u Zubrnic. Právě u Zubrnic musíme urychleně řešit vývraty, které hrozí pádem do silnice,“ sdělil starosta.

Další problém obci nastane i s vytěženým kalamitním dřevem, pro které bude hledat odběratele. „Spousta stromů, které spadnou, se rozláme. Takže jsou pak vhodné jen jako palivo a prodáme je za menší peníze,“ doplnil Pávek s tím, že přednostně bude dřevo nabídnuto místním lidem právě na topení.

V lese je nebezpečno

Kvůli stále silnému větru, který během úterý jen mírně zeslábl, zatím do terénu s ohledem na vlastní bezpečnost nevyrazili lesníci ze správy Lesů ČR. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová uvedla, že předpoklad škod způsobených bouří Sabine je milion kubíků dřeva na celou republiku. Konkrétnější čísla ale budou známa až v řádu dní. „V tuto chvíli rozhodně nemohu doporučit vstup do lesů ani veřejnosti. Nalomené nebo vyvrácené stromy mohou být nebezpečné,“ upozornila Jouklová.

Podle Jindřicha Pávka neměla poslední bouře Sabine tak devastující následky jako orkán Kyrill, který se Českem prohnal v lednu roku 2007. „Po Kyrillovi jsme jen v našich lesích přišli o desetitisíce kubíků dřeva. Po bouři Herwart z roku 2017 to byly tisíce kubíků. Nyní se jedná o jednotky až stovky kromě zmíněného Třebušína, kde je zničených stromů více,“ shrnul lesní hospodář následky ničivých bouří z posledních let.

Hasiči zasahují v Litoměřicích v Želetické ulici. Orkán Sabine tu utrhl ze stožáru semafor, ten na kabelu visel nad frekventovanou silnicí. Hasiči zařízení odstřihli a předali městské policii.
Bouře Sabine na Litoměřicku láme stromy a zastavuje vlaky

Také státní lesy očekávají, že Sabine nenapáchala v jejich porostech škody jako předchozí dva silné orkány. Právě Kyrill je dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR. Během svého řádění poničil 6 milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun. Celkově pak bylo v České republice 8,84 milionu kubíků popadaných stromů.

Cyklóna Herwart ve státních lesích poslala k zemi 1,5 milionu kubíků dřeva. „Kyrill a Herwart byly zatím dvě největší události svého druhu od založení Lesů ČR v roce 1992,“ dodala Jouklová.

Zakladatel firmy Vím o všem, 34letý Josef Beneš z Hrobu, patří mezi nejnadějnější začínající podnikatele v Ústeckém kraji.
Se stavebním deníkem on-line dobývá svět. Chytrá aplikace pomáhá na stavbě