„Naší absolutní prioritou je nepřetížit zdravotníky, protože jak se ukazuje právě na zkušenostech z jiných zemí, tak největším problémem je právě přetížení zdravotníků. Ti jsou potom unavení, dělají chyby a v podstatě to nevede k ničemu,“ napsal na začátku dubna ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Podle Ludvíka totiž děsivé zprávy a záběry z Itálie umocňuje fakt, že se nakazilo hodně lidí právě v nemocnicích mezi zdravotníky a vysoký počet úmrtí může být dán i tím, že u pacientů s jinými nemocemi nebyla dostatečná péče. „Chtěl bych zdůraznit, že v této nelehké době jsme všichni na jedné lodi. Je úplně jedno, jestli jste ředitel nemocnice, přednosta, sestra, sanitář nebo zaměstnanec úklidu,“ dodal bývalý ministr zdravotnictví a zastupitel hlavního města za ČSSD.

Uzdravující se taxikář poděkoval ve videonahrávce zdravotníkům za péči.
VIDEO: Jsou to andělé. Uzdravující se taxikář poděkoval zdravotníkům

Vedení FN Motol přijalo samozřejmě hned v zárodku koronavirové epidemie bezpečnostní a hygienická opatření. Nyní je připraveno dvacet lůžek pro těžké ventilované pacienty a dalších čtyřicet lůžek pro pacienty, kteří potřebují takzvanou oxygenoterapii. Nemocnice vyčlenila rovněž speciální operační sály a některá oddělení pro případ, že někdo z hospitalizovaných (či matka před porodem) je pozitivní na koronavirus. „Je nouzový stav, ale já věřím, že i naše nemocnice se stane tou bitevní lodí, která v Česku pomůže zastavit šíření téhle infekční invaze,“ zakončil Ludvík svůj blog.

Fakultní nemocnice v Motole na oficiální facebookové stránce v sobotu přiblížila veřejnosti, jak to na „palubě“ takové bitevní lodi vypadá. Na specializované jednotce pro pacienty s nejtěžším průběhem choroby COVID-19 pracují lékaři a sestry v ochranných „skafandrech“ a dvojích rukavicích. O každého pacienta se starají dvě sestry, ale vzhledem k náročnosti práce se musí po třech hodinách střídat. Podle vedoucího lékaře Jaromíra Vajtera komplikuje speciální overall například poslouchání plic či břicha, proto doktoři používají ultrazvukový přístroj. Na plicní ventilaci v kritickém stavu jsou nyní čtyři lidé.

„Personál se semknul, táhneme za jeden provaz a chápeme vážnost celé situace,“ říká v závěru působivého videa vrchní sestra Soňa Hájková.

Nemocnice Motol.
Nemocnice v Motole chystá 60 lůžek pro nejtěžší případy