Netradiční začátek tentokrát zvolila již tradiční moderátorka této světové přehlídky folkloru Romana Pacáková. Na jeviště přitančili caparti z domácího dětského folklorního souboru Hadářek a soustředili se do hloučku v pravé části pódia.

„Krásně jste tančili,“ obrátila se moderátorka na děti z Hadářku, „copak jste to tančili?“ A mladé folklorní naděje unisono odpověděly: „Polku, kterou nás naučila paní učitelka.“ Děti neopomenuly doplnit, že se těší na své vystoupení na slavném festivalu a dnes zatančí početnému publiku mazurku Pásla ovečky.

Moderátorka pak vyzvala děti, aby vyvolávaly jména jednotlivých souborů, které se představily krátkým vystoupením na jevišti a byly přivítány sladkými koláčky. Na úvod festivalu poděkoval starosta a prezident festivalu Petr Mědílek souboru Hadářek za nevšední vstup do této přehlídky.

„Rok je za námi a máme tady opět folklorní festival. Je to opět exotika. Když jsem byl letos v Argentině, tak jsme měli mezipřistání na Kapverdách. Je moc fajn, že právě z těchto ostrovů přijel k nám folklorní soubor a diváci se určitě těší na jeho vystoupení,“ prohlásil Jiří Hanuš, poslanec Parlamentu ČR.

Při zahájení letošního 55. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu ve středu večer přivítaly diváky i soubory rovněž Iva Ceprová, ředitelka pořádajícího Městského kulturní střediska.

„Letos podruhé mám tu čest stát na jevišti a dívat se do vašich tváří. Nestačím se divit. Na světě žije nějakých šest miliard lidí a každý je jiný. Přes všechny odlišnosti máme jedno společné: Jsme lidé, kteří milují hudbu a tanec a vše dobré z tradic našich blízkých i vzdálených předků. Nevím, zda je to jediné pojítko, ale o tom, že je to společný jmenovatel 55. ročníku folklorního festivalu jsem přesvědčena,“ uvedla ředitelka Ceprová.

Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR, konstatoval, že folklorní festival v Červeném Kostelci je nejstarším v českém prostředí. „Patří také mezi nejvýznamnější v zemi a je ozdobou v rámci našich šedesáti členských festivalů, které pořádáme,“ uvedl Pšenica.

V úvodu festivalu představilo své umění deset souborů z jednadvaceti, které se během čtyř dnů v přírodním areálu i v ulicích města vystřídají.

Ve čtvrthodinových blocích své umění představily soubory z Itálie, Polska, Turecka, Ratíškovské Doliny, španělského Baskicka, z ostrova Santiago na Kapverdských ostrovech, Řecka, italské Sicílie, Chorvatska a Slovenska. Původně měl ještě vystoupit soubor z Číny, ale ten dorazil později.

Ve čtvrtek večer se opět představily zahraniční soubory a večer vyvrcholil medailonkem českých i slovenských souborů a lidovou zábavou. Atraktivní je program Roztančené město, který bude zahájen v átek 21. srpna ve 14.30 hodin a soubory vystoupí v ulicích města. Do poloviny vstoupí festival v 18 hodin. Ve 21 hodin je na programu představení Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Úderem 23. hodiny vypukne zábava nazvaná Tančí celý svět.

Zítra začne v 10 hodin třetí den festivalu mší svatou pod širým nebem v přírodním areálu a ve 14.30 hodin je na programu divácká soutěž o nejoblíbenější soubor.

Dětské okénko bude zahájeno v 18 hodin a ve 20 hodin patří přírodní areál galapředstavení všech souborů. Prologem závěrečného dne bude v neděli v 10 hodin tradiční průvod účinkujících ulicemi města. V pravé poledne se koná setkání lidových muzik a tečkou za letošním festivalem bude hlavní program – Folklorní svět v Červeném Kostelci, který začne ve 13 hodin.

HYNEK ŠNAJDAR