Později se ukázalo, že šlo o velmi podezřelou akci. Firma, jež měla nachystat ochranu šaten proti koronaviru, vyrazila jen na čtyřicet jedna míst z devadesáti domluvených.

V Královéhradeckém kraji však aspoň částečně splnila zadání. Její pracovník přijel jak do druholigového Hradce Králové tak do divizního Náchoda.

Podle údajů asociace vyčistil v Hradci - v areálu na Bavlně - 350 metrů čtverečních kabin mládežnických týmů. Stihnout to měl za dvacet minut. Činnost ukončila mírná nepříjemnost, zaměstnanec firmy Tymich (patří bývalému ligovému fotbalistovi Bohemians) spustil požární alarm. A odjel.

Podobně náhle se uzavřela také jeho návštěva v Náchodě. „U nás se mu rozbila mašina,“ prozradil místopředseda klubu Roman Čáp.

Než to tak dopadlo, bylo vyčištěno 130 metrů čtverečných.

Pardubicko: Postřik pro šatny mládeže

Akce „dezinfekce“ se v Pardubickém kraji týkala dvou největších klubů – FK Pardubice a MFK Chrudim. Čistící proces proběhl v areálech obou fotbalových klubů. Zástupce firmy je kontaktoval, po domluvě pak na místo přijel a domluvenou práci skutečně vykonal.

Dotaz revizní komise

V Pardubicích dezinfekce probíhala v ohrazenickém areálu pro mládež. „Někdy začátkem července jsem měl telefon z neznámého čísla. Představil se spolupracovník pana Tymicha, který to měl na starost. Volal mi, že FAČR vzhledem k situaci, nebo lépe řečeno pan Berbr, objednal do všech klubů, kde jsou regionální akademie či střediska mládeže, tuto dezinfekci,“ popisuje Lukáš Ouředník, generální sekretář FK Pardubice.

Dozvěděl se, že firma bude v areálech mládeže čistit kabiny, sprchy nebo společné prostory. Tak, aby bylo vše připraveno pro období letní přípravy.

„Předal jsem mu číslo na našeho správce, aby se s ním spojil. Správce mi řekl, že vše proběhlo, asi za hodinu a půl to bylo hotové. Tím to pro nás skončilo, nic jsme neřešili,“ popisuje.

Až koncem září se k tomu vrátili. „Volal mi totiž sekretář revizní komise pan Hendrich a dotazoval se, zda tato záležitost u nás proběhla. To jsem mu potvrdil,“ dodal Ouředník.

Částku neřešili

Úklidová četa s čistícími prostředky dorazila také na chrudimský stadion. Její práci popisuje Martin Škrha, generální sekretář MFK Chrudim. I když jen zprostředkovaně.

„Nebyl jsem tomu přítomen osobně, ale dle informací se postřikem dezinfikovaly šatny mládeže,“ říká.

Darovanému koni na zuby nekoukej. Přesně tímto příslovím se řídila většina „čištěných“ klubů.

„Bylo to zdarma, tak jsme byli spokojeni,“ konstatuje lakonicky Škrha.

Jasně, kluby nemusely sahat do vlastní kapsy, tak se nepátraly po celkové ceně. Nicméně po jejím oznámením musela všem zainteresovaným spadnout brada…

„Částku jsme skutečně neřešili. Když pak ta suma vyplavala na povrch, zdála se nám vzhledem k odvedené práci za příliš vysokou,“ přiznává Martin Škrha.