Královéhradecký Krajský fotbalový svaz přichází na začátku jarní části mistrovského ročníku 2022/2023 s projektem nazvaným jednoduše „ČISTÁ KABINA“. Žádá jednotlivé kluby, aby se připojily k výzvě, při níž se má zlepšit prostředí na sportovištích. Především pak chování a vzájemný respekt soupeřů. Základem je úklid propůjčených kabin při venkovních duelech. Ostatně s něčím podobným přišli jako první Japonci a čas od času se přidávají i kluby v Česku, nejen v nejvyšší soutěži.

Vojtěch Ťokan (ve žlutém).
První hattrick Ťokana Novému Městu na body nestačil: Ke spokojenosti není důvod

Fotbaloví příznivci z Japonska při MS v KataruFotbaloví příznivci z Japonska při MS v KataruZdroj: ČTK„Chceme vychovávat lidi, nejen fotbalisty,“ říká například správce klubu SK Červený Kostelec Jiří Koubek, který s myšlenkou řádného úklidu v kabinách na krajské úrovni přišel. Výkonný výbor Královéhradeckého krajského fotbalového svazu následně rozjíždí projekt s názvem „Čistá kabina“, přičemž čerpal inspiraci ze skončeného mistrovství světa v Kataru, kde po týmu Japonska vždy zůstala přidělená kabina ve stavu, v jakém ji Japonci před zápasem převzali. Tedy vzorně uklizená! Nikde žádné odpadky. Stejně se chovali i fanoušci japonského týmu, kteří po sobě vždy uklidili přidělený sektor.

S myšlenkou řádně uklizené kabiny přišel nedávno správce klubu SK Červený Kostelec Jiří Koubek, který ve spolupráci s předsedou Karlem Havlíčkem pomohl v klubu toto pravidlo rozjet. „Máme u nás nový areál, který se povedl a město stál obrovské množství peněz. Myšlenka čisté kabiny mě napadla už při mistrovství světa v Kataru, kdy Japonci ukázali, že i profíci si po sobě dokáží uklidit. Tak jsme si potom s Karlem Havlíčkem řekli, proč bychom to nemohli takto dělat i u nás,“ vysvětluje správce Koubek.

Krásný areál v Červeném Kostelci stále voní novotou. Však si ho místní fotbalisté i činovníci hýčkají.Krásný areál v Červeném Kostelci stále voní novotou. Však si ho místní fotbalisté i činovníci hýčkají.Zdroj: archiv Deníku

„Chceme přece vychovávat nejen fotbalisty, ale především lidi. Vše stojí peníze, pojďme si vážit toho, co máme. Začněme už u dětí a naučme je, jak by se měly chovat. A nejde jen o kabinu, ale například i střídačku či diváky v ochozech,“ dodává.

Trápení. Dvoráci ve Fortuna Divizi C okupují poslední příčku tabulky. Pohnout se z ní pokusí v nedělním duelu proti Turnovu.
Bezmála šest set minut střelecké impotence. Probudí Dvoráky pohled do historie?

„Chceme v tom v Červeném Kostelci pokračovat. Kategorie U13 a U15 už tak činily například na zápasech se Spartakem Police nad Metují či s FC Spartak Rychnov nad Kněžnou. Myslím, že to je dobrá a potřebná věc, která by mohla přispět k celkově lepší kultuře ve fotbalovém prostředí a obecně pomoci v rámci mezilidských vztahů,“ okomentoval projekt „Čistá kabina“ Karel Havlíček, předseda klubu SK Červený Kostelec, mládežnický trenér a člen Výkonného výboru KFS.

Fotbalové kabiny jsou po zápasech ne vždy v ideálním stavu.Fotbalové kabiny jsou po zápasech ne vždy v ideálním stavu.Zdroj: archiv DeníkuVýkonný výbor tímto vyzývá pořadatelské kluby, samozřejmě pokud je to v jejich možnostech a mají zájem se této výzvy zúčastnit, aby v kabině hostí byl vždy připraven smetáček, lopatka či plastový pytel na odpadky. Výsledky tohoto snažení je možné zveřejňovat na sociálních sítích KFS.