Již v průběhu výstavy hlavní organizátor akce HAPO Miloslav Tohola připravoval další ročník legendárního fotbalového turnaje. Jeho už 46. ročník startuje v jednom z nejhezčích sportovních areálů v Podkrkonoší 24. června.

První ročník turnaje v malé kopané se tam uskutečnil 1. července 1978. Za uplynulá léta se v něm odehrálo celkem 3 592 zápasů a bylo vstřeleno 13 515 gólů.

„Turnaj je mezinárodní. Když se podíváme na mužstva ze zahraničí, soutěžily tady třikrát týmy z Anglie, dvakrát z Rumunska, několikrát z Německa, Polska a ze Slovenska. Ze zemí mimo Evropu tu hráli jen jednotlivci, kteří se v některých týmech objevili. Nejvíc mužstev – to bylo 70 - hrálo před revolucí, kdy nebylo tolik jiných akcí a aktivit, které by lidem především na vesnicích nabídly podobnou zábavu, dnes už je svět jinde. Na druhou stranu jsme dosavadních 45 ročníků zorganizovali bez jakýchkoli přestávek, nezastavil nás ani covid.

Nicméně když hrálo 70 týmů, trvala akce s doprovodným programem čtyři dny, dneska jsme to zredukovali na jeden hrací den. Máme 24 mužstev, šest skupin po čtyřech. Dopoledne se hraje kvalifikace, potom odpolední finálový pavouk, vyřazovacím systémem,“ popsal Miloslav Tohola.

V Havlovicích se konal v sobotu 45. ročník fotbalového turnaje HAPO.
VIDEO: Sláva v Havlovicích. Fotbalisté vyhráli po devatenácti letech HAPO

Loňský jubilejní 45. ročník se mimořádně vydařil, nejen díky krásnému počasí, velkému množství diváků a bohatému doprovodnému programu, vyhrály totiž po delší době domácí Havlovice – týmu HAFA se podařilo zvítězit po dlouhých devatenácti letech.

Rok předtím skončila v Havlovicích čtyřletá nadvláda trutnovských mužstev a čtyřiačtyřicátý ročník ovládli fotbalisté Dobrušky.

Miloslav Tohola má na starosti už čtyři turnaje. Jak pořadatelé stárli, vedle původního HAPO vznikl HAPOSTAR+40, jehož 30. ročník se uskuteční koncem července, stejně jako 3. ročník MAXISUPERHAPOSTAR - EXTRA 60+ a SUPERHAPOSTAR+50 bude mít 22. ročník začátkem září.

„V družstvech starších hráčů jsou srdcaři, kteří sem jezdili už v mládí, a líbilo se jim tady. Pokud jim zůstal kapitán, který má tým na starosti, pokračují ve fotbale dál,“ dodal Miloslav Tohola.