Díky tomu ovládl anketu Cena Deníku na Náchodsku. Navíc mezi kolektivy skončil na třetím místě. A jak sám přiznává předseda Okresního fotbalového svazu Náchod Petr Vítek jedná se o naprosto unikátní úspěch, který v regionu nemá obdoby.

Kluci dosáhli na neskutečný úspěch, když byli druzí v republice mezi všemi okresy, kam ho vy jako předseda okresního fotbalového svazu řadíte?
Tento úspěch je naprosto výjimečný, je to největší úspěch v mládežnickém fotbale za dobu, co působím ve funkci předsedy OFS Náchod od roku 2008. Je to podle mne srovnatelné s úspěchem v roce 2006, kdy náš výběr celou soutěž vyhrál, tehdy však mohli reprezentovat i kluci z FK Náchod, což dnes již nejde, o to je ten úspěch větší.

Jak moc velké překvapení to bylo?
To, že v ročníku 2006 jsou kvalitní hráči, jsme věděli, nicméně jsme o tři kvalitní hráče přišli tím, že na jaře přestoupili do FK Náchod a my je podle pravidel nemohli nominovat, ale nahradili jsme je novými kluky z menších klubů, kteří se mohli předvést.

Kdy jste začali věřit, že výběr může dokráčet až tak daleko?
Když jsme suverénně vyhráli Venkovní přebory OFS v rámci našeho kraje bez jediné porážky. Doufali jsme, že v semifinále v Hluku bychom nemuseli hrát druhé housle, ale z předešlých ročníků, kdy jsme během osmi let čtyřikrát postoupili do celostátního semifinále, jsme věděli, že moravská skupina je velice kvalitní a rozhodují kolikrát i maličkosti. To, že moravskou skupinu suverénně vyhrajeme bez jediné porážky s pouhými dvěma obdrženými brankami, však nikdo nečekal.

Čím si vysvětlujete, že se výběru na daných turnajích takhle dařilo?
Spatřuji to v první řadě v dobré práci s mládeží v našich klubech, dále v dobré práci trenérů Baluchy a Havlíka, kteří kluky nadchli a zároveň dokázali vytvořit skvělou partu a klukům vštěpit vlastní styl hry, kterým jsme se prezentovali.

Fotbalová divize C: FK Náchod - FK Přepeře.
Fantazie! Náchod doma přehrál Přepeře

Je vidět, že na Náchodsku se s mládeží pracuje velmi dobře. V čem konkrétně?
Mám z toho velkou radost, protože podpora mládeže je prioritou celého vedení OFS. Základem je spolupráce v rámci celého regionu, práce s mladými trenéry a první řadě podpora rozvoje mládeže v klubech.

Spustili jste řadu projektů, je to jeden z důvodů úspěchu?
Myslím, že to může být jeden z aspektů. Před čtyřmi roky jsme založili soutěž předpřípravek pro děti 5 - 7 let v systému 3+0 na malé hřiště a malé branky. Kluby, které tuto soutěž hrají, jsme vybavili brankami a míči ze svého rozpočtu, což nás za 4 roky stálo přes 200 tisíc korun. Soutěž jsme založili proto, aby malé děti mohly hrát soutěž se sobě rovnými, protože v tomto věku se těžko mohou měřit s kluky a děvčaty o 3 - 4 roky staršími. Zavedli jsme i pravidelné tréninkové kempy talentovaných hráčů, kdy jednou za tři týdny v průběhu roku mají společný trénink s reprezentačními trenéry talenti ze všech klubů v regionu. Kempů se účastní v šesti věkových kategoriích včetně dívek na 100 dětí z našeho regionu. V létě tradičně pořádáme fotbalový kemp v Teplicích nad Metují, kterého se účastní pravidelně na 60 dětí z celého kraje. V roce 2015 jsme s FK Náchod založili spolek Bavíme se sportem, jehož hlavní náplní je rozvoj pohybové gramotnosti dětí MŠ a 1. stupně ZŠ pod vedením školených trenérů v průběhu školního roku, v době letních prázdnin pak pořádáme příměstské tábory zaměřené na pohyb a sport. Pravidelných pohybových aktivit se dnes účastní na 800 dětí v regionu a trenéři mají tak možnost pohybově nadané děti nasměrovat trenérům fotbalu.

Samotní trenéři výběru OFS Náchod U12 odvedli dobrý kus práce, že?
Trenéři Tomáš Balucha a Petr Havlík odvedli velký kus práce, věnovali tomu spoustu volného času, vzájemně se skvěle doplňovali jak po lidské, tak po profesní stránce.

Ocenění na galavečeru Nejúspěšnější sportovec Náchodska za rok 2018 bylo jistě zasloužené za skvělou reprezentaci celého okresu.
Celý tým byl již v lednu oceněn na Galavečeru krajského fotbalu v Rychnově, za odměnu jsme klukům zorganizovali zájezd na utkání Ligy národů mezi ČR a SR v Praze a ocenění mezi všemi sporty v rámci našeho okresu je výjimečné, protože jelikož fotbal je nejrozšířenější sport nejen na světě, ale i u nás, je mnohem těžší oproti jiným sportům se v něm prosadit až na vrchol. Ocenění Hvězda Deníku je pověstnou třešničkou na dortu. Myslím, že nejen kluci, ale i trenéři a rodiče budou mít na co vzpomínat a přál bych všem, aby se jim dařilo nejen v tom fotbalovém, ale i osobním životě.