Nejvyšší ženská fotbalová liga ve Spojených státech (NWSL) se otřásá v základech. Skandály se kupí. Dames je už čtvrtým trenérem v letošním roce, který byl propuštěn kvůli obvinění ze špatného chování. Další kouč byl vyhozen bez sdělení podrobností.

Důvod odstoupení Damese není spojený se sexuálním obtěžováním, jako třeba v případě bývalého trenéra Severní Karolíny Raula Rileyho. Podle deníku The Washington Post chování Damese překračovalo hranice vztahu mezi trenérem a hráčkou mimo hřiště.

Trenér Paul Riley je nařčený ze sexuálního zneužívání fotbalistek.
Sexuální skandál v ženském fotbale. Kouč z americké ligy měl zneužívat hráčky

Po hráčkách udajně požadoval, aby s ním trávily čas na obědech a večeřích, který podle něj byly povinné. Hráčkám odepírala volno kvůli výkonu v utkání. V jednom případě dokonce nechal hráčku mezi náhradníky jen kvůli tomu, že ho představila svému příteli. Členky týmu i verbálně napadal a xenofobně urážel.

„Myslím, že Rory hráčky emocionálně zneužívá. Nemá bezpečnou vzdálenost mezi sebou a svými hráčkami. Svou moc a postavení trenéra využívá k manipulaci s hráčkami a přibližování se k nim,“ uvedla opora národního týmu Christen Pressová, která se prý nejprve svěřila bývalému prezidentovi amerického fotbalu Sunilu Gulatimu s chováním Damese, ale nebyla vyslyšena. V obavách o svoji kariéru pak považovala celou věc za uzavřenou. „Byla jsem vyděšená z toho, co by Rory udělal, kdyby zjistil, že jsem něco řekla,“ prozradila Pressová.

Hráčská asociace NWSL vydala prohlášení, ve kterém nabídla podporu každé fotbalistce, která vystoupí proti zneužívání. „Tento typ koučování nemá místo v NWSL, mládežnickém fotbalu ani nikde jinde. Stojíme s Christen Pressovou, Jen Hoyovou, Sam Johnsonovou a každou hráčkou, která vystoupí proti zneužívání jakéhokoli druhu.“