Co se stalo? Micheľ, šéf druholigového klubu z Prešova, měl se Šestákem, sportovním manažerem tohoto celku, na stadionu vulgárně napadnout jiného funkcionáře.

Terčem urážek a výhrůžek navíc nebyl jen tak někdo, šli po Jakubu Čavojovi, což je manažer integrity Slovenského fotbalového svazu (SFZ). Muž, který dohlíží na to, aby se tamní fotbal nedostal na korupční zcestí.

„Důrazně odsuzujeme hrubé nesportovní chování Stanislava Šestáka a Ľuboše Micheľa. Svaz je připravený kdykoli udělat všechny legislativní a právní kroky směřující k ochraně svých zaměstnanců a funkcionářů při výkonu jejich činnosti vůči komukoli bez ohledu na to, zda jde, jako v tomto případě, o bývalého mnohonásobného reprezentanta anebo bývalého špičkového mezinárodního rozhodčího,“ uvedl tiskový mluvčí SFZ Juraj Čurný.

Michel’ dostal pokutu 1300 eur (více než 32 tisíc korun), Šesták 1000 eur (24 800 korun). Oba se navíc museli Čavojovi písemně omluvit.

Neúspěšný boj o ligu

Abyste pochopili, co Micheľa se Šestákem vedlo k „nesportovnímu“ chování, je potřeba vrátit se v čase o rok a zasadit věci do kontextu.

Prešov loni bojoval o postup do první ligy, na čele tabulky se přetahoval s Košicemi. A k Čavojovi se dostala informace, že prešovský útočník Dragan Andrič kontaktoval hráče soupeře Považské Bystrice, zda by jim mohli pomoct (rozumějte vzájemný zápas pustit). Prý pokud ano, mají volat vedení Prešova. Nabídka byla odmítnuta. Andrič dostal trest zákazu činnosti na rok a půl.

V tomto ročníku klub z třetího největšího města Slovenska usiloval o ligu znovu, přesněji pomýšlel alespoň na druhé místo, které by zaručovalo účast v baráži. V závěrečném 30. kole potřeboval porazit Humenné.

Prešov, který nemá stadion vyhovující pro nejvyšší soutěž, plánoval hrát baráž právě v nedalekém Humenném. Mnozí si to vyložili i tak, že když Humenné prohraje, Prešov jim zaplatí za pronájem stadionu…

Jenže na květnový zápas se přijel podívat Čavoj. Už jen samotná jeho přítomnost na stadionu v Humenném funkcionáře Prešova vyvedla z klidu. Shodou okolností seděl ve VIP sektoru kousek vedle Micheľa se Šestákem. Poté, co na něj začali před ostatními diváky neslušně pokřikovat, odešel na jiné místo.

Šesták, jenž prožil spoustu úspěšných let v německé Bundeslize či v Turecku, však za ním došel o poločasové přestávce a začal znovu zblízka křičet, ať vypadne pryč a měly opět zaznít i výhružky, že má štěstí, že se potkali na stadionu.

Všechno jen kvůli práci Čavoje v boji proti korupci.

Politické a televizní ambice

Mimochodem poté, co svazový funkcionář raději opustil stadion úplně, dalo Humenné dva góly a Prešovu zavřelo cestu do ligy. Do baráže postoupila Petrželka.

Micheľ, který byl váženým rozhodčím a pískal i finále Ligy mistrů (a poté působil v Šachtaru Doněck či v PAOKu Soluň), nedostal pokutu poprvé. Na jaře musel zaplatit také čtyři sta eur za to, že přišel nadávat rozhodčím do kabiny.

Jeho plán pozvednout Prešov, nejstarší slovenský klub, který se snaží tři roky o návrat mezi domácí elitu, mu zatím nevychází. Neuspěl ani v politice. Ač kandidoval za vládní stranu Hlas do Evropského parlamentu, voliče nezískal. Naproti tomu Šesták je oblíbený, dokonce tak moc, že přes tento incident spolukomentuje Euro pro televizi Markíza.

Kdo je Jakub Čavoj?

Absolvent policejní akademie a přední evropský expert na boj proti match fixingu, tedy zmanipulovaným zápasům. Jako třicátník si už udělal renomé na FIFA a UEFA, spolupracuje také s Interpolem, Europolem, účastní se zasedání OSN i Rady Evropy. Přednášel pro lotyšský svaz, španělskou policii a také v Londýně.S kolegy na Slovensku dotáhli do konce řadu kauz. Za posledních šest let nesmí ve slovenském fotbale i díky jeho práci působit čtyřicítka potrestaných korupčníků.Ne každému se však jeho činnost zamlouvá.