VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Ani největší reformátoři dějin nezměnili svět," říká Jan Bělobrádek

Náchod /ROZHOVOR/ – Stál na počátku velké fotbalové revoluce, na jejímž konci bylo odstoupení tehdejšího vedení Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS). Spolu s bývalým předsedou Okresního fotbalového svazu v Náchodě Antonínem Prouzou a současným předsedou Petrem Vítkem se odstupující místopředseda OFS Náchod JAN BĚLOBRÁDEK nejen aktivně podílel na organizaci, ale zároveň byl nejčastějším argumentátorem Náchodského fotbalového fóra.

20.2.2011 2
SDÍLEJ:

V květnu roku 2008 byl Jan Bělobrádek nejčastějším řečníkem Náchodského fotbalového fóra, které bylo na počátku konce tehdejšího vedení Českomoravského fotbalového svazu.Foto: Zdeněk Majer

„Tehdy to bylo první veřejné vystoupení proti vedení ČMFS v Čechách, nečekaně velký počet účastníků tomu odpovídal“ vzpomíná dnes trochu nostalgicky Jan Bělobrádek.

Ten se v posledních letech snažil z funkce místopředsedy okresního fotbalového svazu rozvíjet malý fotbal, jemuž se na Náchodsku nebývale daří. V jeho plánech dokonce byl i projekt přeshraniční spolupráce s polskou stranou. Před týdnem však na volební Valné hromadě Okresního fotbalového svazu Náchod překvapivě zástupcům oddílů sdělil, že ve svazové funkci končí.

Co Vás k tomuto rozhodnutí vedlo?
Především rodinné důvody, mám 4 malé děti. Pokud chci, aby z nich vyrostli řádní lidé, musím tomu věnovat více energie. Můj otec o tom něco ví, působil ve funkcích v zájmových organizacích 20 let a nesouhlasil s tím, abych šel stejnou cestou. Uvědomil jsem si, že jsem v posledním roce ztratil příliš krásných dní zbytečným schůzováním.

Škarohlídové by ale mohli oponovat, že jste vzdal boj s větrnými mlýny…?
Člověk musí být realistou. Ani největší reformátoři dějin nezměnili svět, pouze dokázali popsat některé nešvary a navrhnout jejich řešení. Záleželo spíše na zbytku společnosti, nakolik jejich myšlenky zaujaly. Osobně nemám ze svého působení v ČMFS pocit nějakého zmaru.

ČMFS ovládají rozhodčí a delegáti

Na valné hromadě jste poděkoval okresním oddílům za mimořádnou podporu. Byl k tomu zvláštní důvod?
OFS Náchod vystoupil jako jeden z prvních s veřejnou kritikou vedení ČMFS v éře předsedy Mokrého. Nebylo jednoduché zvednout hlas „proti všem“, na poměry v českém fotbale se brblalo spíše potichu. Bez podpory okresních oddílů, a zde došlo k vzácné shodě mezi největšími i nejmenšími, by to nebylo dost dobře možné. Krizových momentů ale bylo více, přesto zdravý rozum obvykle vítězil. Za to jsem děkoval, protože jmenovitě jsem obvykle nesl kůži na trh já s předsedou Petrem Vítkem.

Je i dnes důvod ke kritice poměrů v ČMFS?
Myslím, že úplně stejný jako za éry předsedy Mokrého. Svaz ovládají rozhodčí a delegáti. Zabrali významnou část volitelných funkcí. Podívejte se na situaci v našem kraji – ze 6 předsedů (KFS + 5 OFS) jich takto působí 5, vždy samozřejmě ve vyšších soutěžích. Volené, neplacené funkce tak působí jako jakási pojistka, aby byli v povědomí a snáze se udrželi ve funkcích jmenovaných, placených.

Ivan Hašek – veliké zklamání

Co přinesl příchod Ivana Haška do funkce předsedy ČMFS?
Přinesl zejména velké očekávání, že se poměry změní. Náhle se ozývalo mnoho subjektů s konkrétními stížnostmi. Říká se, že složka, kterou Ivan Hašek v krátké době nashromáždil, byla tlustá 6 cm. Bohužel není schopen s ní dále pracovat, na velkém výkonném výboru nebylo toto téma nikdy otevřeno. I Ivan Hašek je realista, ví, že by pohořel.

V čem tedy tkví problém?
Ve složení výkonného výboru. A v poměrech obecně. Ivan Hašek měl potíže už s tím, najít v té složce pár jmen, která by mohl zveřejnit. Obrátil se i na mne, svolení jsem mu dal. Protože jsem nepůsobil v žádné jmenované funkci, nebyl jsem vydíratelný. Přesto k projednávání nikdy nedošlo. Dle cimrmanovské poučky fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.
Vedení KFS nemá správný mandát

Použil jste slovo vydírání. Není to na poměry v českém fotbale přehnané?
To si rozhodně nemyslím. Petr Vítek byl v posledním období donucován k poslušnosti velmi nestandardními prostředky. Nakonec to odnesl jeho bratr, jako rozhodčí byl vyškrtnut z divize, spadl do krajských soutěží a tím jeho kariéra prakticky skončila. Pro ilustraci to snad stačí. K podobným nestandardním úkazům docházelo v loňském roce v krajském fotbale poměrně často.

Kde byla příčina?
Prokazatelným důvodem byla osobní msta některých lidí vůči předsedovi KFS Dr. Sedláčkovi. Záhy po volbách proti němu vystoupili tři členové výkonného výboru, samozřejmě aktivní rozhodčí ve vyšších soutěžích. Rezignovali na své funkce, pak rezignaci odvolali, situace dospěla do takových osobních výpadů, že Dr. Sedláček nebyl ochoten ve funkci dále setrvat. Apeloval jsem, aby odstoupil celý výkonný výbor, který ztratil důvěryhodnost, ale jeho členové odmítli. Nelze se pak divit, že se nenašel žádný silný kandidát na předsedu Krajského fotbalového svazu. Osoba Vaška Andrejse byla v daný moment přijatelným kompromisem, nic víc.

Konečně padlo nějaké konkrétní jméno, nepřidáte další?
Dr. Sedláček veřejně pojmenoval lidi, kteří stáli za jeho likvidací, ta jména proběhla tiskem. Tito lidé ve skutečnosti ČMFS vládnou, skrze rozhodčí, které drží v hrsti. Pro tento fakt nelze nalézt pregnantnější důkaz než chování rozhodčích a zároveň členů výkonného výboru našeho KFS. Další kontroverzní postavou je Mgr. Blažej.

Podivný galavečer krajského fotbalu

Pokud mám dobré informace, tak jste poměrně ostře reagoval i na nedávný premiérový galavečer krajského fotbalu, který se konal ve Velkém Poříčí?
(Úsměv). Tak informace máte dobré. Bohužel jsem nabyl dojmu, že měl spíše posloužit ke zviditelnění oceňovatelů než k poděkování oceňovaným. Organizátoři podobných akcí musejí tomuto pokušení odolat, to je obecné pravidlo.

Vy jste ale měl zcela konkrétní výtky…
Máte pravdu. Nelíbilo se mi „kapříkové“ vystoupení Pavla Moníka, ani prezentace obrázků seniorů s dementními výrazy, která předcházela udělování hlavní ceny. K překvapení všech ale po ní následovala další cena. Mgr. Blažej vysvětlil, že ho ráno napadlo, že by stálo za to, ocenit jeho spolupracovníky a zároveň kamarády z Prahy, když už na večer přijeli. Cena se sice nijak nejmenovala, nicméně může snad posloužit jako ukázka poměrů v ČMFS, se zvláštním důrazem na náš KFS.

Pojďme ale od KFS k obecnějším problémům. Když už jste to nakousl, existuje ve fotbale stále korupce?
Korupce ve fotbale není specifikem Česka. Zkušenosti ze zahraničí jsou ale cenné v tom, že se nelze soustředit jen na rozhodčí. Stejně rizikoví jsou i hráči a funkcionáři klubů. Nejde tedy jenom o kapříky pro rozhodčí, ve hře jsou sázkové kanceláře, bonusy za umístění, peníze za televizní práva. Vždy budou existovat „důležité body“, jejichž cena bude vysoce překračovat částky na jejich „pojištění“.

Přesto se vraťme k rozhodčím. Uplácí se i v regionálním fotbale?
Ta otázka není úplně dobře postavená. Ve fotbale se točí peníze, probíhají ale zejména po ose klub – hráč nebo klub – klub. Platí se přestupy, platí se prémie hráčům, bylo by trochu naivní se domnívat, že rozhodčí budou pouze asketicky přihlížet a na peníze nedostanou zálusk. Například můj brácha s tátou skončili s trénováním dorostu v momentě, kdy jim zápas prodali bafuňáři vlastního klubu.

A jak je to tedy s těmi rozhodčími?
Bohužel to také není tak, že jsou tu zlí rozhodčí, podváděné oddíly a nešťastný svaz. Je to jeden provázaný organismus. Hráči jsou zároveň rozhodčí, rozhodčí a delegáti jsou jak představiteli klubů, tak svazu. Točí se stále titíž lidé, jenže si role mění i během jediného víkendu. Proto také panuje obstojné povědomí o tom, kde peníze mají a kde ne. A to je počátek veškerého zla, protože ambice mají úplně všichni, ale peníze jen někdo.

Existuje v tomto systému nějaké světlo na konci tunelu?
Osobně jsem dospěl přesvědčení, že by bohatě stačilo zakázat rozhodčím a delegátům jakékoliv funkce v ČMFS. Přerušit tuto provázanost, nastolit spíše zaměstnanecký vztah, který by mohl přinést bonusy i malusy. Každý jednotlivec by si musel vybrat, na koho pracovat. Vždyť dnes se ve fotbale pohybují lidé, kteří v sobotu zastupují klub, v neděli jsou delegáty a ve středu členy disciplinární komise. Střetem zájmů je už jejich pouhá existence.

Boj proti bafuňářům je správný

Pojďme ale ještě k aktuálnímu tématu financování sportu. Jak vidíte budoucnost regionálního sportu?
Osobně uznávám důvtip Miroslava Kalouska, proto si dovolím tvrdit, že peníze do sportu téci nepřestanou. Bude jich méně a kluby budou skřípat zuby, nicméně postačí na přežití. Jen tak nenastane revoluce, kterou by znamenalo zdanění hazardu. S ohledem na známé informace o financování TOP 09 jsem v tomto ohledu poměrně klidný.

Pád Sazky se tedy na financování sportu neprojeví?
Samozřejmě že projeví, řeč je nejméně o 1 mld. korun ročně. Alespoň dnes všichni vidí, kam vedlo zakonzervování stavu s ČSTV. Transformace neproběhla celých 20 let. Peněz bylo tolik, že se nikdo nezamýšlel, zda jsou rozdělovány a využívány účelně. Poslední 3 roky je jich naopak tak málo, že se systém na podobný skok nestihl adaptovat. Sport dnes nekolabuje jen díky obcím, za což jim patří veliký dík.

Existuje i tady nějaké rychlé řešení?
Osobně věřím na ministerstvo sportu, které v mnoha zemích existuje. Zdejší spojení se školstvím nepřináší nic školství ani sportu. Navíc je sport podstatně podporován i z armádního rozpočtu. Tímto opatřením by se také zlikvidovala skupina bafuňářů, kteří sportu nic nepřinášejí. Buď by se stali státními úředníky a platila by pro ně tvrdá pravidla, která nyní z principu odmítají uznat, nebo by museli odejít.

Fotbal je věčný, na jednotlivci nezáleží

Oddíly jste na valné hromadě ještě důrazně varoval …
Uvědomuji si, že vyskakuji z rozjetého vlaku. Díky Sazce ten vlak v posledních týdnech ještě zrychlil. Na stole se objevují návrhy na financování regionálního fotbalu, z nichž mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Považoval jsem za odpovědné oddílům některá rizika vysvětlit.

O jaká rizika se jedná?
ČMFS nemá stanovy připravené na distribuci velkých objemů peněz. Návrhy, které jsem viděl, by vedly ke kumulaci veškerých financí do rukou vedení KFS. Nabízí se cesta ke klientelistickým metodám přerozdělování, některé mechanismy již běží. Stačí jen spojit kruh – při částce, kterou odhaduji na minimálně 5 milionů Kč ročně, a znalosti myšlení některých lidí, to nevidím nereálně. K okresním oddílům by pak propadl jen zlomek peněz.

Z vašich slov stále více nabývám dojmu, že s fotbalem už nechcete mít nic společného…?
To rozhodně ne. Tím, že jsem se rozhodl nekandidovat do žádné funkce v ČMFS, jsem rozhodně nezanevřel na fotbal. Fotbal je věčný, na jednotlivci nezáleží. Místo schůzí se teď snad více dostanu na hřiště, kontakt s lidmi je nenahraditelným zdrojem inspirace. A do budoucna se jistě najde příležitost, jak nejen fotbalu, ale sportu obecně, v našem okrese pomoci.

Profil:MUDr. Jan Bělobrádek
 MUDr. Jan Bělobrádek (*1974) se narodil v Náchodě, pracuje jako praktický lékař v Červeném Kostelci. Je ženatý, má čtyři děti.
 Fotbalově vyrůstal v Náchodě, je absolventem pilotního ročníku sportovní třídy na ZŠ Plhov (spolužák reprezentanta Vratislava Lokvence). Jako hráč prošel několika kluby na Náchodsku.
 Na studiích také působil jako rozhodčí v krajských soutěžích. Tuto kariéru ale po nástupu do zaměstnání opustil, už zde se dostával do konfliktů se zaběhlými poměry v českém fotbale.
 V ČMFS pracoval pro OFS Náchod. Nejprve pracoval jako člen disciplinární komise, pak člen výkonného výboru, v posledním období byl místopředsedou OFS Náchod. Nikdy nepřijal nabídku na další funkce v rámci svazu.
 Jeho bratrem je MVDr. Pavel Bělobrádek, PhD., nově zvolený předseda KDU-ČSL.

Autor: Michal Rojšl

20.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel
19

Před šesti lety zemřel na Hrádečku Václav Havel

Stavba dálnice D11 u Hradce Králové.

Dostavbu D11 blokují Děti Země

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Náchodsko - Vítáme nová miminka na Náchodsku. Podívejte se na fotogalerii novorozenců, kteří v přišli na svět v náchodské porodnici v prosinci roku 2017. Šťastným rodičům gratulujeme.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Ve vídeňské katedrále svatého Štěpána, jejíž kořeny sahají až do 12. století, je umístěna dřevěná schránka, do níž příchozí mohou vhodit své napsané přání či prosbu, a to v jakémkoliv světovém jazyce.

Konec ledna bude patřit nadějím

Náchod - Fotbalový oddíl FK Náchod pořádá v házenkářské hale na Hamrech na sklonku ledna několik mládežnických turnajů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT