Co očekáváte od zápasu s Portugalskem?
V tomto případě konfrontaci dvou rozdílných herních stylů. Portugalci jsou jakýmsi kompilátem fotbalu tiki-taka a přímočarosti, proti tomu bude stát náš středoevropský styl. Pokusím se předvídat, že držení míče bude hodně na straně soupeře, což ovšem nemusí nic řešit. Výsledek se bude řešit v šestnáctkách a tam to bude o odpovědnosti, vykrývání prostorů a hodně o výkonu brankářů.

Mohli by Češi favorita případně něčím zaskočit?
Osobně si myslím, že bychom měli zvolit čtyřobráncový systém s převahou explozívních typů jak na krajích, tak minimálně v jednom případě na pozici stopera. To samo platí i o záloze, zejména v křídelních prostorech. Pokud zvolíme pomalejší typy hráčů, bude to voda na mlýn reprezentantů Pyrenejského poloostrova. Myslím, že všichni tušíme, které hráče českého výběru mám na mysli.

close Vladimír Blažej, trenér Železnice. info Zdroj: z klubu zoom_in Vladimír Blažej, trenér Železnice. Jakou základní jedenáctku a rozestavení byste zvolil?
Částečně jsem odpověděl v předchozí reakci. Nebál bych se Hranáče, Coufala, Juráska, Lingra, Douděry, neměl by chybět Provod a díky svému umění napadat Kuchta. Zbytek sestavy by měly tvořit zřejmě tradiční opory, které nejspíš trenér Hašek nevynechá, předpokládám, že to bude Krejčí, Souček a Barák, ti však k sobě potřebují pracanta. V brance vidím Staňka. Abych to tedy dostal do základního rozestaveni, tak bych volil 4 - 1 - 4 - 1. Díky nominaci máme následně hodně možností reagovat na vývoj zápasu.

Dá se předpokládat, že z našeho pohledu budou rozhodovat až zbývající dva zápasy. Přesto, jak velkou váhu přikládáte vstupnímu duelu?
Pokud uspějete, třeba jako Slováci s Belgií, nebo uhrajete bod, získáváte určitý psychický drajv a větší emoční stabilitu. Pokud prohrajete, pak v čtyřčlenných skupinách již musíte. A muset třeba proti Gruzii, to už je zátěž. Každý vstupní duel hodně ovlivní další účinkování, myslím, že dobrým příkladem bylo naše vstupní vítězství na minulém EURU 2021 se Skotskem. Tato výhra spolu s nádherou Patrika Schicka tehdy tým výrazně nakopla. Takže velká váha…