Živanice skončily v krajském přeboru druhé, dostaly dokonce nabídku vrátit se zpátky do divize, ale místo toho budou jenom hrát I. A třídu. Peníze mocného šéfa do klubu potečou dál, ale jak tvrdil už vloni, jde na odpočinek.

Vypadá to, že jste dodržel slovo…
Jasně jsem říkal, že 11. června odcházím do důchodu. Jedenadvacet let dělat fotbal a z devadesáti devíti procent ho financovat, to myslím, že nemá moc obdoby. Asi každý pochopí, že je to dlouhá doba a konec jsem stále odkládal. Teď je to tady.

Ale Živanice skončily v krajském přeboru druhé, mohly postoupit do divize. Ani to vás nezvyklalo?
Chvíli jsem uvažoval o tom, že bych svůj odchod ještě o rok odložil, ale po tom všem, co jsem ve fotbale zažil a vidím, co se v něm děje, nemám zájem do něho velké finanční prostředky investovat.

Můžete být konkrétní?
Byl bych nerad, kdyby se v divizi opakovalo to samé, co se nám stalo před rokem. Měl jsem vzdálené informace, jak to v divizi zase všechno dopadne. Určitě bychom nehráli o špici, chtěli bychom se spíš pohybovat někde uprostřed. Ale když to řeknu hodně slušně, nevím, jak by nás tam měli rádi.

Fotbalová asociace ČR dá prý Živanice k arbitráži kvůli nezaplacené pokutě 195 tisíc korun za napadení rozhodčího v posledním kole předminulé divizní sezony. Hrálo i to roli, proč jste přece jen vyšší soutěž odmítli?
O žádné arbitráži nevím. Poslali jsme odvolání a splátkový kalendář s tím, že bychom pokutu řešili takto. Poslali jsme i první splátku. Nikdo se naším odvoláním nezabýval. Dostali jsme odpověď, a teď dobře poslouchejte. Nejdříve zaplaťte pokutu, pak se bude někdo vaším případem zabývat. To je docela rarita, jako by si z nás dělali legraci. Celou dobu ta věc leží v patové situaci. I pro kluby jako jsou Brno, Olomouc, je 200 tisícová pokuta velkou částkou. A pro nás, vesnický klub, to velká částka být nemá? Vůbec nikdo se tím nezabývá. Navíc všichni uznali, kde je pravda, včetně Ivana Haška, i když ten to neřekl nahlas. Každý, kdo zhlédl záznam z našeho posledního zápasu, viděl, že to byl podvod, nic jiného.

Tak proč se tedy nezačaly hýbat ledy trochu jiným směrem?
Protože se to všichni bojí řešit. Rozhodčí (Vídeňský) z toho zápasu se dostal do určitých osobních problémů a s fotbalem skončil. Boží mlýny tak melou pomalu, ale jistě alespoň u něho. Myslím, že čisté svědomí nemá a dodnes asi bude těžko usínat, když si vzpomene, co v Živanicích prováděl. Ale mrzí mě, že dodnes se tím nikdo nezabýval. Absurdní je to hlavně s tou pokutou. Všechno zaplaťte a my se potom budeme zabývat tím, jestli máte pravdu, nebo ne.

Podniknete proti pokutě i nějaké právní kroky?
Cítím to jako obrovskou křivdu. Budeme postupovat podle všech řádů i za cenu, že by celá věc měla skončit u civilního soudu. Moji právníci budou hledat cesty, jakým způsobem celou věc řešit.

Pojďme ještě k tomu konci v křesle prezidenta Živanic. Slyšel jsem, že vám chuť do fotbalu sebraly i malé návštěvy na stadionu. Je to pravda?
Je to také jeden z podstatných důvodů, proč jsme nevzali divizi. Na poslední utkání, ve kterém jsme s Chrudimí hráli o první místo a v soutěži jsme dali více než sto gólů, přišlo 54 platících diváků. Kdybych viděl, že na divizi bude chodit tři sta lidí a bylo by ji pro koho hrát, hned by se pracovalo jinak. Takhle to máte, jako kdybyste dělal divadelní představení a v zadní řadě se tetelilo deset lidí. Mělo by smysl ten ansámbl financovat? Asi ne… Nevím, co dalšího jsme mohli publiku nabídnout, hráli jsme atraktivní fotbal.

Kdybyste přeci jen na divizní nabídku kývli, potřebovaly by Živanice docela výraznou injekci v podobě posil. Souhlasíte?
Určitě. Sám jsem viděl, že kdyby mužstvo pokračovalo v divizi, tak na ni nemá. Byla by ho potřeba posílit minimálně o pět až šest hráčů. A teď je hledejte. V Pardubicích se hraje ČFL, nově v Chrudimi a když jsem začal jednat s Hradcem, tak to bylo takové doprošování o tom, kdo půjde na hostování, a upřímně mě to přestává bavit.

Dobrá, ale stejně nechápu, proč jste se rozhodli přihlásit I. A třídu a nezůstali jste v krajském přeboru…
Odcházím z vedení klubu pryč, ale nikomu jsem neříkal, že má hrát I. A třídu. Zůstane tam vedení ve složení Richard Polák, Pavel Šurkala a Petr Rejman, který trénoval dorost a bude teď působit u prvního mužstva. Nové vedení věří, že je schopno I. A třídu finančně zabezpečit. Řekl jsem jim, že bez ohledu na to, jaká soutěž se v Živanicích bude hrát, budu platit dál veškeré zázemí. Počínaje sekretářem, trenérem přes správce a veškeré energie, dejme tomu i náklady na cestovné, jen nebudu financovat hráče. Když to sečtete, dělá suma takových šest set, sedm set tisíc za rok. Fotbal si ale budou řídit beze mě, mluvit do ničeho nehodlám.

Pamatuji si, že jste mi už před rokem říkal, že po sezoně s fotbalem praštíte, ale asi málokdo tomu věřil. Myslíte, že vážně vydržíte sedět s rukama v klíně a nevrátíte se za měsíc zpátky?
(usměje se) Nerad říkám, že je něco definitivní. Nikdo neví, co se stane druhý den. Ten〜hle krok jsem zkrátka udělal. Člověk musí být i sebekritický. Roky přibývají a mladá krev je potřeba.

Možná máte pravdu, ale mladá krev kolikrát zase nemá tolik peněz…
Je mi jasné, že není jen tak sehnat nějakého manažera. Spousta klubů se potýká s finančními problémy, nebude mít peníze. Nevím, jak se to bude v Živanicích vyvíjet. Sám nevím, co to se mnou provede. Fotbal mám rád a nedovedu si představit, že bych se od něho odstřihl úplně.

Proto tak velkorysá nabídka, že se sice nebudete podílet na hráčských výplatách, ale do Živanic stejně napumpujete skoro tři čtvrtě milionu?
Ano, ukažte mi někoho, kdo dá do fotbalu sedm set tisíc za rok. A ještě do týmu, který bude kopat I. A třídu. Chci jen, aby tam zůstali žáci.

Dorost už ne?
Srdce mi krvácí, když vidím, že ti kluci mají krásné hřiště i zázemí a nejsou schopni se sejít na tréninky a ani na zápasy. Mají úplně jiné záliby a na utkání kolikrát dorazí v hodně zajímavém stavu. Tohle podporovat nebudu. Takže zázemí klubu financovat budu jednoznačně, ale uvidíme, jak se s tím současné vedení vypořádá dál.

O Živanicích se říkalo, že si tam hráči žili na krajský přebor pomalu královsky. Nerozmazlil jste si je trochu?
Všechno je možné. Jsem zastáncem toho, že když někdo podává výkon, měl by dostat peníze. Možná to trochu uletělo v tom smyslu, že peníze dostávali, ale výkon tomu neodpovídal. V tom s vámi souhlasím. I když to rozhodně neplatí pro všechny. Sebekriticky také říkám, že mužstvo nemá na to, aby důstojně kopalo divizi. Neříkám, že by ji hrát nemohlo, možná ano a třeba by se i udrželo, ale bylo by to na samé hraně. Nechtěl jsem divizi za každou cenu.