Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbalový galavečer se vrátil do svého rodiště

Náchodsko – Galavečer krajského fotbalu se vrátil do míst, kde se začala psát jeho historie.

18.1.2016
SDÍLEJ:

NOVOMĚSTSKÝ Bohuslav Fanta (vpravo) přijímá gratulace k Ceně Jana Modřického od Lubomíra France, Hejtmana Královéhradeckého kraje.Foto: Zdeněk Majer

Premiérového ročníku této akce se totiž v roce 2011 chopil Okresní fotbalový svaz v Náchodě a jeho hostitelem bylo tehdy Velké Poříčí.

V dalších letech postupně převzaly pomyslný pořadatelský štafetový kolík ostatní regiony Královéhradecka, aby se po šesti letech vrátila tato akce zpět na Náchodsko.

Tentokrát však padla volba na Náchod a jeho největší chloubu, Městské divadlo Dr. Josefa Čížka.

Regionální vyslanci nemohli chybět

Během více než dvouhodinového večera se na pódiu náchodského divadla vystřídala řádka oceněných, mezi nimiž nechyběli ani zástupci z pořádajícího regionu.

Hned v prvním vyhlašovaném bloku mělo Náchodsko svého zástupce. Pro „Junior cenu" si kromě vyslanců Malšovy Lhoty a Dobrušky přišli i ti z TJ Červený Kostelec. Na Babí pak zásluhou Josefa Balcara směřovalo ocenění „Trenér mládeže".

Mezi rozhodčími do 21 let se podíval na pódium náchodského městského divadla další regionální vyslanec, Michal Šedivý.

Neuvěřitelný fotbalový boom zažívá v posledních letech obec Zábrodí, která si tak zcela po zásluze vysloužila ocenění „Fotbalová obec".

Jaroměřská Fain liga firem, která v současné době kroutí už svou desátou sezonu, obdržela na galavečeru „Zvláštní cenu". Pro ni si došel jeden ze zakladatelů této ligy Jiří Lebedinský.

Mezi trojicí oceněných „Fotbalových starostů" byl i vládce broumovské radnice Jaroslav Bitnar.

Do prestižní společnosti o „Gól roku" se letos protlačili hned dva šutéři z Náchodska a oba dva hlasující veřejnost poslala do finálové trojice. Nakonec druhý Lukáš Hlava z TJ Červený Kostelec zaostal za vítězným Kamilem Belákem ze Sokola Provodov o více než sto hlasů. „Hlas jsem si poslal jen jeden," tvrdil Belák.

Akce Osobnost fotbalu má ohlas

Pro „Zvláštní cenu KFS" si za akci Osobnost fotbalu, v níž každoročně OFS Náchod oceňuje dlouholeté hráče, trenéry či funkcionáře, přišel předseda OFS Náchod Petr Vítek.

Na samotný závěr galavečera si organizátoři schovali to nejcennější, Cenu Jana Modřického. Zde byl mezi čtveřicí vyvolených také novoměstský Bohuslav Fanta – bývalý hráč, trenér a chvíli také předseda tamního MFK.

Fanta: Pelta všude mluví o penězích, ale nikde o dětech

V pátečním Galavečeru krajského fotbalu došlo kromě jiných také k předávání nejprestižnějšího ocenění, kterým je tradičně Cena Jana Modřického. Mezi čtveřicí, jež letos rozšířila řady těchto držitelů, je i novoměstský patriot BOHUSLAV FANTA. „Odjel jsem na ministerstvo školství a po návratu jsem zjistil, že mi prodali dva nejlepší hráče," vzpomíná na své krátké působení v čele novoměstského MFK Bohuslav Fanta.

Pověste mi, jak jste se dostal k fotbalu?
K fotbalu mě samozřejmě přivedli rodiče, fotbalista byl totiž už i můj táta. Já jsem si v Novém Městě postupně prošel všechny věkové kategorie a od sedmnácti jsem nastupoval za muže.

Předpokládám, že pak vaši fotbalovou kariéru přerušila vojna?
Ano. Po studiích jsem vyrazil na vojnu, tam jsem hrál za Duklu Nitra, což byla ale víceméně taková epizoda, která snad ani nestojí za řeč. A po návratu z vojny jsem šel zpátky do Nového Města, kde jsem do svých pětatřiceti let hrál za áčko. V té době jsem ale už i trénoval. Tenkrát tady bylo také béčko, se kterým jsme si vybojovali postup, jenže nebyly peníze, takže se nakonec postup neuskutečnil. Po béčku jsem trénoval i áčko a asi devět měsíců jsem dělal předsedu oddílu.

Proč tak krátce?
K tomu, abych dělal předsedu oddílu, mě přesvědčili mí bývalí spoluhráči. To bylo v době, kdy jsem dělal ředitele Soukromé ekonomicko-manažerské školy. Sice jsem měl málo času, ale přesto jsem řekl, že to beru. Ale měl jsem jednu podmínku.

A to?
Že mi nesmějí nikoho prodat.

A oni prodali?
Ano. Já jsem odjel na ministerstvo školství a po návratu jsem zjistil, že mi prodali dva nejlepší hráče. Tak jsem řekl: Vážení, ahoj.

V klubu jste ale dál zůstal, nebo ne?
Samozřejmě, dál jsem trénoval, a to i krajský přebor.

A stále trénujete?
Ne. Trénování jsem vzdal, když jsem na ZŠ Malecí vzal takovou mimoškolní sportovní výchovu. To se však rozpadlo v době, kdy ve stejném čase, kdy jsme měli mít tréninky, zařadili do výuky počítače. Tím se to celé rozsypalo. To mi ale bylo už nějakých pětasedmdesát.

A tak jste už novoměstské fotbalové dění úplně opustil?
Ne, stále chodím na schůze…

…a na zápasy?
Také, ale jen výběrově (začne se šibalsky rozhlížet kolem sebe – pozn. autora). Žena tady není, tak můžu (úsměv). My se snažíme jezdit se ženou hodně na kole a mně je blbý, když mi ten fotbal nějakých čtyřicet, padesát let trpěla, abych jí řekl: Dnes jdu na fotbal, na kole nejedeme.

A jak se vám líbí současné fotbalové podnebí. Nemyslím to v Novém Městě, ale celkově v České republice?
Dnes, nebo včera jsem v novinách četl názor pana Pelty. Trochu jsem čekal, že se tady dnes objeví, ale bohužel. A v tom článku, podle mého názoru, zcela diletantsky říká, že televizní přenosy budou jen na placených kanálech. Všude mluví jen o penězích, ale nikde nemluví o dětech. Přece je potřeba ten fotbal trochu propagovat a ne stále myslet jen na peníze.

Takže to vidíte s českým fotbalem černě?
Nejsem ten negativista, který by tvrdil, že český fotbal stojí za houby. Všude jsou dobří hráči i ti mizerní. Bohužel v Čechách není tolik prostředků, aby ti lepší zůstávali. Co se mi ale líbí, že ať se podíváte po klubech v Evropě, tak je tam strašná spousta cizinců, což u nás zatím, až na výjimky, není.

Belák: Hlas jsem si poslal jen jeden

Nejkrásnější gól na krajských pažitech vstřelil podle hlasování veřejnosti hráč provodovského Sokola Kamil Belák.

Kamile, s pravdou ven, kolik hlasů jste si poslal?
Jeden jsem si poslal.

Jenom?
Vážně, jen jeden.

Řekněte mi, který z nominovaných gólů byl váš favorit?
Když jsem si to tak prohlížel, tak Hlava dal pěkný gól, ten můj byl taky hezký a pak se mi líbil ještě jeden. Ostatní mi přišly takové obyčejné.

Na ten svůj nakonec vítězný gól jste měl relativně dost času, protože to byl centr od postranní čáry. Chtěl jste to trefit takto akrobaticky, nebo to bylo momentální rozhodnutí?
Když jsem ten míč viděl letět, tak jsem ho chtěl trefit zhruba tak, jak se mi to potom opravdu podařilo.

Byl to nejhezčí gól kariéry?
Na tréninku jsem jich dal ještě asi deset takových (smích).

Autor: Michal Rojšl

18.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení