VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Vorlický: Vycházím z individuality každého hráče

Náchod - Trenér fotbalového reprezentačního výběru U15 JIŘÍ VORLICKÝ vedl v Náchodě seminář pro trenéry mládeže, kterých se do náchodské házenkářské haly sjelo více než šest desítek.

5.2.2018
SDÍLEJ:

TRENÉR fotbalové reprezentace U15 Jiří Vorlický vedl v Náchodě školení nových trenérů mládeže licence C, kterého se zúčastnilo 23 absolventů, a zároveň doškolení současných trenérů licence C (41 trenérů), kteří si prodloužili licenci na další 3 roky.Foto: Petr Vítek

„Musel jsem pochopit, že to není o fotbale, ale o výchově hráče, člověka. Že v každém jeho období je třeba jiný přístup a hlavně musíme vycházet z jeho potřeb a jeho nastavení,“ vrací se k jednomu ze zlomů své trenérské kariéry Jiří Vorlický.

Dočetl jsem se, že jste s trenéřinou začal ve svých čtyřiadvaceti letech. Co vás na této profesi lákalo?
Trochu bych vás opravil. Trénovat jsem začal už v nějakých šestnácti nebo sedmnácti letech děti. Tam, kde jsem působil, tam jsem se současně začal zajímat o tréninkový proces, takže jsem začínal jako pomocný trenér a byl jsem u dětí. Svoje první dospělé mužstvo jsem měl jako hlavní trenér v necelých čtyřiadvaceti letech v Boskovicích.

Proč jste se vůbec vrhl na trenéřinu?
Procházel jsem si obdobím, kdy jsem byl ve vrcholovém fotbale často zraněný a musel jsem přitom neustále přemýšlet o své budoucnosti a stále více mě to táhlo k této práci trenéra.

Jak se za ty roky změnila trenérská profese a jak jste se změnil vy jako trenér?
Trenérská profese se vyvíjí stejně rychle, jako celá společnost. Mým cílem není být pouze trenérem, proto musím neustále reflektovat potřeby a vynakládat úsilí k seberozvoji. Jde to mílovými kroky, a to samé se děje ve fotbale. Přesně tak se mění i má osobnost člověka, trenéra.

Když hovoříte o seberozvoji, znamená to absolvování zahraničních stáží?
Ono to vzdělávání je třeba vnímat v souvislostech, nedotýká se pouze fotbalu, ale řekněme celé společnosti, sociálně-psychologických podmínek, biologických podmínek a tak dál. Samozřejmě udržení si informací ze zahraničního fotbalu, znamená navštěvování různých stáží a těch je nespočet. Jen v uplynulém roce jsem měl možnost navštívit Španělsko, Anglii, Itálii, Argentinu a každá taková zkušenost je obohacující.

Proč jste dal přednost mládeži před dospělými?
Přišlo to přirozeně, v klubu FC Boskovice jsem se stal jeho koordinátorem a potřebovali jsme zvýšit počet mládežníků. Tím, že jsem byl trenérem mužů, tak jsem viděl i směrem dolů. A v té době mě začala velmi zajímat práce s mládeží. Do toho jsem měl dva syny, kteří hráli fotbal, takže to ještě umocnilo ten můj posun k mládeži. Tady ale musím přiznat, že to bylo za velké oběti, protože abych se sám trenérsky posouval, tak jsem svého prvního syna trénoval velmi špatně. Řekl bych metodami, které dnes už nejsou žádoucí a už v té době neměly být, ale bohužel u nás v republice byly standardní. Takže já jsem se z toho velmi poučil a změna přišla u druhého syna. (Lukáš Vorlický ve svých šestnácti letech podepsal před několika dny svou první profesionální smlouvu s italskou Atalantou Bergamo - pozn. autora)

Naváži na vaši odpověď. Byl toto ten hlavní moment ve vaší trenérské kariéře, který vám otevřel oči?
Ano. I když těch momentů bylo více, ale je rozdíl vést děti v různém věku. Tehdy jsem vedl hráče bez ohledu na to, jestli to bylo dítě nebo muž a učil jsem je fotbal. Musel jsem pochopit, že to není jen o fotbale, ale o výchově. Že v každém jeho období je třeba jiný přístup a hlavně musíme vycházet z jeho potřeb a jeho nastavení. Tato zkušenost mi velmi pomohla, ale bohužel to odnesl starší syn.

Někdy mám dojem, že trenéři díky různým vzděláváním dávají fotbalu více než děti samotné. Jak to vidíte vy?
Otázkou je, jestli trenéři, kteří se vzdělávají, umějí ty informace využít ve prospěch hráče. Měli bychom hledat cesty k hráčům, ne jen očekávat, že budou plnit naše představy. Sport, fotbal, společnost funguje lépe ve spolupráci.

Dá se nějak zobecnit, na co při svých trénincích kladete největší důraz?
Souvisí to hlavně s věkem a aktuálním stavem dovedností hráče, následuje nastavení kontinuálního rozvoje hráče. A tak musím organizovat i celý výchovný a tréninkový proces.

Na závěr trochu odbočím. Jaký styl fotbalu se vám osobně nejvíce zamlouvá?
Nemám vyhraněný styl ani herní pojetí. Každý národ je něčím zvláštní a to dělá fotbal tím krásným. I nás vždy zdobily vlastnosti, kterými nás svět obdivoval. Tak se na ně zaměřme a současně se inspirujme tam, kde to funguje, ale hlavně vychovávejme naše sportovní osobnosti.

Opět naváži na vaši odpověď. Jakým směrem se tedy podle vás ubírá český fotbal?
V současné době probíhají tiskové konference, zprávy do médií, jakým směrem se českým fotbal, hlavně na úrovni výchovy a sportovního rozvoje ubírá. Postupné změny běží od roku 2010 a v současnosti nabírají na obrátkách. Potřebujeme čas a musíme neustále nastavovat prostředí komunikace, aby se to přenášelo do těch nejnižších míst. Tím mám na mysli regiony, informace si potřebujeme předávat. Efektivnější budeme i díky síti trenérů a instruktorů, které vzděláváme a ti do regionů budou přinášet informace. Za poslední rok je veliký posun v počtu trenérů, kteří jsou plně placeni pro vzdělávání trenérů v České republice. Dříve to byl jeden, pak dva a dnes je tam těch lidí už mnohem více. To se musí v budoucím čase projevit.

JIŘÍ VORLICKÝ

Narozen: 3. července 1976
Stav: Rozvedený
Děti: Synové Jiří a Lukáš, dcera Nella
Ligová hráčská kariéra:
1994/95 FC Boby Brno B (MSFL)
1997/98 SK Tatran Poštorná (II. liga)
1998/99 FC MUS Most (II. liga)
1999/00 FC MUS Most (II. liga)
2000/01 FC MUS Most (II. liga)
2001/02 FC Drnovice (I. liga)
2003/04 FC Vysočina Jihlava (II. liga)
Trenérská kariéra
Mládež i muži FC Boskovice Divize, KP + muži Olešnice a Vilémovice OP, KP
Trenér mládeže FC Zbrojovka Brno
Trenér české reprezentace U15

Proč byl Jiří Vorlický v Náchodě?

Okresní fotbalový svaz Náchod pořádal školení nových trenérů mládeže licence C, kterého se zúčastnilo 23 absolventů, a zároveň doškolení současných trenérů licence C (41 trenérů), kteří si prodloužili licenci na další 3 roky. Školení vedl celou sobotu Jiří Vorlický a seminář byl právě součástí školení i doškolení. Již o den dříve zhlédli absolventi školení tréninkovou jednotku přípravky FK Náchod pod vedením Vlastimila Vlčka a po té byli MUDr. Janem Bělobrádkem proškoleni ze základů první pomoci. Na konci víkendu absolventy školil Daniel Franc. Celý kurz byl následně zakončen závěrečnými zkouškami.

Autor: Michal Rojšl

5.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný13 130 Kč

Vrátní VRÁTNÝ / VRÁTNÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13130 kč, mzda max. 19789 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (do 31.12.2018) s možností prodloužení, pracovní poměr na plný nebo zkrácený pracovní úvazek (v případě zkráceného pracovního úvazku se jedná o 20 hodiny týdně). Pracovní doba: směnný provoz, pondělí - neděle 18:00 hod. - 06:00 hod, soboty a neděle také od 06:00 hod. do 18:00 hod. Nástup od 1. 4. 2018. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky. , Pracovní náplň: pravidelně procházet a kontrolovat svěřené objekty., Požadavky: spolehlivost, pracovitost, odpovědnost, časová flexibilita, bezúhonnost, výhodou bydliště v obci Nový Hrádek. , Nabízené výhody: stravenky, 30 dní dovolené., Motivační dopis a doklady o vzdělání zašlete nejpozději do 15. 3. 2018 na adresu Doly 183, 549 22 Nový Hrádek nebo e-mail: pavla.sasinkova@biomed.cas.cz. Pracoviště: Mikrobiologický ústav av čr, v. v. i. - pracoviště nový hrádek, Doly, č.p. 183, 549 22 Nový Hrádek. Informace: Pavla Šašinková, +420 491 418 518(od07:00hod.do15:00hod.).

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Seřizovač20 000 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) OBRÁBĚČ/-KA CNC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: GENERA spol. s r.o. - zavedená strojírenská firma zabývající se výrobou ozubených kol, soukolí a převodovek nabízí jistotu trvalého zaměstnání v profesi "Obráběč/-ka CNC"., , Pracovní poměr na dobu neurčitou. Směnnost: jednosměnný provoz, po zaučení (1-2 měsíce) dvousměnný provoz. Pracovní doba od 06:00 hod. do 14:00 hod. s možností přesčasů., Zaměstnání je vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné, osoby se zdravotním postižením s max. 2. stupněm invalidity a absolventy/-ky., , Pracovní náplň: výměna výrobků na stroji, výměna obráběcích nástrojů, měření po sobě vyrobených kusů (dílů) - hlavní výrobní náplň - výroba polotovarů pro ozubená kola = velice zajímavá práce., , Požadavky: základní znalosti v oboru strojírenství (měření posuvným měřítkem, čtení výkresové dokumentace), spolehlivost, samostatnost, časová flexibilita, zájem o práci a osobní rozvoj, výhodou - praxe a znalost řídicího systému FANUC / SINUMERIC., , Zaměstnavatel nabízí: práci v rozvíjející se společnosti s možností kariérního růstu, navíc ke mzdě stravenky (109,- Kč / den)., , V případě zájmu o pracovní pozici, prosím zašlete životopis na e-mailovou adresu kral.genera@tiscali.cz nebo volejte na tel.: 774 615 401 (od 12:00 hod. do 15:00 hod.) - p. Jaroslav Král.. Pracoviště: G e n e r a , společnost s ručením omezeným, Přadlácká, č.p. 328, 550 01 Broumov 1. Informace: Jaroslav Král, +420 774 615 401.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu34 000 Kč

Řidiči tahačů ŘIDIČ/-KA KAMIONU MKD sk. C+E. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Požadavky: řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz, karta řidiče, 1 rok praxe v oboru., Zaměstnavatel nabízí čistý měsíční příjem 34.000,- Kč - 45.000,- Kč (včetně diet)., Kontakt: telefonicky dohodnout schůzku - p. Milan Petráček, tel. č.: 491 453 132, 603 882 301., Bližší informace na www.pjpt.cz/kariera. Pracoviště: P.j.p.t. s.r.o., Palackého, č.p. 364, 552 03 Česká Skalice. Informace: Milan Petráček, +420 491 453 132,603 882 301.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční v hotelu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hotel K-Triumf ve Velichovkách hledá novou kolegyni/kolegu na pozici recepční. Požadujeme ÚSO vzdělání s maturitou nejlépe v oblasti cestovního ruchu a hotelových služeb, praxe na podobné pozici vítaná.Další předpoklady: příjemné vystupování, komunikativnost, organizační schopnosti, samostatnost, rozhodnost, dobrá znalost práce na PC, znalost AJ nebo NJ. Pracovní doba 12-ti hod. směny, nerovnoměrně rozvržená pracovní doba, nepřetržitý provoz (i noční směny) PO až NE. Nabízíme zajímavou, různorodou práci v příjemném prostředí sportovního a kongresového hotelu, zázemí silné prosperující společnosti, příjemný kolektiv. Bližší informace k pracovní náplni Vám sdělí p. Erlebachová na tel.:603179214. Pracoviště: Karsit holding, s. r. o., k- triumf velichovky, Hustířanská, č.p. 209, 552 11 Velichovky. Informace: Alena Řípová, +420 491 407 121.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Otevření nového useku D11 u Hradce Králové
28

Okolo Hradce bez dálniční známky? Rozhodnutí padne v létě

Neplacení alimentů. Ilustrační foto.

Otec dluží dětem téměř čtvrt milionu. Neplatil na ně výživné

Chřipka si v Královéhradeckém kraji vyžádala další dvě oběti

Královéhradecko - Kraj už třetí týden sužuje epidemie chřipky. Zdánlivě banální choroba si vyžádala další oběti. V souvislosti s chřipkou zemřeli dva lidé (80 a 89 let).

Ledecká je olympijskou legendou. Získala druhé zlato, po lyžích i na snowboardu

/FOTOGALERIE/ Ester Ledecká, 22letá česká reprezentantka, získala na zimních hrách v Pchjongčchangu své druhé zlato. Po šokujícím prvním místu ze super-G pro ni byla zlatá i druhá jihokorejská sobota. V paralelním obřím slalomu snowboardistek s přehledem porazila všechny své soupeřky a zařadila se mezi české olympijské legendy Věru Čáslavskou nebo Emila Zátopka.

Znavený dvouletý dveřník, fet za volantem a soutěž střihačů vína: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 23. února 2018.

Vybírejte svou sportovní Hvězdu Deníku

Náchodsko - Obecní dům ve Velkém Poříčí bude 23. března svědkem dalšího vyhlášení ankety „Nejúspěšnější sportovec, reprezentant okresu Náchod za rok 2017“, jehož spolupořadatelem jsou Výkonný výbor okresního sdružení České unie sportu Náchod a Náchodský deník.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT