VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Vorlický: Vycházím z individuality každého hráče

Náchod - Trenér fotbalového reprezentačního výběru U15 JIŘÍ VORLICKÝ vedl v Náchodě seminář pro trenéry mládeže, kterých se do náchodské házenkářské haly sjelo více než šest desítek.

5.2.2018
SDÍLEJ:

TRENÉR fotbalové reprezentace U15 Jiří Vorlický vedl v Náchodě školení nových trenérů mládeže licence C, kterého se zúčastnilo 23 absolventů, a zároveň doškolení současných trenérů licence C (41 trenérů), kteří si prodloužili licenci na další 3 roky.Foto: Petr Vítek

„Musel jsem pochopit, že to není o fotbale, ale o výchově hráče, člověka. Že v každém jeho období je třeba jiný přístup a hlavně musíme vycházet z jeho potřeb a jeho nastavení,“ vrací se k jednomu ze zlomů své trenérské kariéry Jiří Vorlický.

Dočetl jsem se, že jste s trenéřinou začal ve svých čtyřiadvaceti letech. Co vás na této profesi lákalo?
Trochu bych vás opravil. Trénovat jsem začal už v nějakých šestnácti nebo sedmnácti letech děti. Tam, kde jsem působil, tam jsem se současně začal zajímat o tréninkový proces, takže jsem začínal jako pomocný trenér a byl jsem u dětí. Svoje první dospělé mužstvo jsem měl jako hlavní trenér v necelých čtyřiadvaceti letech v Boskovicích.

Proč jste se vůbec vrhl na trenéřinu?
Procházel jsem si obdobím, kdy jsem byl ve vrcholovém fotbale často zraněný a musel jsem přitom neustále přemýšlet o své budoucnosti a stále více mě to táhlo k této práci trenéra.

Jak se za ty roky změnila trenérská profese a jak jste se změnil vy jako trenér?
Trenérská profese se vyvíjí stejně rychle, jako celá společnost. Mým cílem není být pouze trenérem, proto musím neustále reflektovat potřeby a vynakládat úsilí k seberozvoji. Jde to mílovými kroky, a to samé se děje ve fotbale. Přesně tak se mění i má osobnost člověka, trenéra.

Když hovoříte o seberozvoji, znamená to absolvování zahraničních stáží?
Ono to vzdělávání je třeba vnímat v souvislostech, nedotýká se pouze fotbalu, ale řekněme celé společnosti, sociálně-psychologických podmínek, biologických podmínek a tak dál. Samozřejmě udržení si informací ze zahraničního fotbalu, znamená navštěvování různých stáží a těch je nespočet. Jen v uplynulém roce jsem měl možnost navštívit Španělsko, Anglii, Itálii, Argentinu a každá taková zkušenost je obohacující.

Proč jste dal přednost mládeži před dospělými?
Přišlo to přirozeně, v klubu FC Boskovice jsem se stal jeho koordinátorem a potřebovali jsme zvýšit počet mládežníků. Tím, že jsem byl trenérem mužů, tak jsem viděl i směrem dolů. A v té době mě začala velmi zajímat práce s mládeží. Do toho jsem měl dva syny, kteří hráli fotbal, takže to ještě umocnilo ten můj posun k mládeži. Tady ale musím přiznat, že to bylo za velké oběti, protože abych se sám trenérsky posouval, tak jsem svého prvního syna trénoval velmi špatně. Řekl bych metodami, které dnes už nejsou žádoucí a už v té době neměly být, ale bohužel u nás v republice byly standardní. Takže já jsem se z toho velmi poučil a změna přišla u druhého syna. (Lukáš Vorlický ve svých šestnácti letech podepsal před několika dny svou první profesionální smlouvu s italskou Atalantou Bergamo - pozn. autora)

Naváži na vaši odpověď. Byl toto ten hlavní moment ve vaší trenérské kariéře, který vám otevřel oči?
Ano. I když těch momentů bylo více, ale je rozdíl vést děti v různém věku. Tehdy jsem vedl hráče bez ohledu na to, jestli to bylo dítě nebo muž a učil jsem je fotbal. Musel jsem pochopit, že to není jen o fotbale, ale o výchově. Že v každém jeho období je třeba jiný přístup a hlavně musíme vycházet z jeho potřeb a jeho nastavení. Tato zkušenost mi velmi pomohla, ale bohužel to odnesl starší syn.

Někdy mám dojem, že trenéři díky různým vzděláváním dávají fotbalu více než děti samotné. Jak to vidíte vy?
Otázkou je, jestli trenéři, kteří se vzdělávají, umějí ty informace využít ve prospěch hráče. Měli bychom hledat cesty k hráčům, ne jen očekávat, že budou plnit naše představy. Sport, fotbal, společnost funguje lépe ve spolupráci.

Dá se nějak zobecnit, na co při svých trénincích kladete největší důraz?
Souvisí to hlavně s věkem a aktuálním stavem dovedností hráče, následuje nastavení kontinuálního rozvoje hráče. A tak musím organizovat i celý výchovný a tréninkový proces.

Na závěr trochu odbočím. Jaký styl fotbalu se vám osobně nejvíce zamlouvá?
Nemám vyhraněný styl ani herní pojetí. Každý národ je něčím zvláštní a to dělá fotbal tím krásným. I nás vždy zdobily vlastnosti, kterými nás svět obdivoval. Tak se na ně zaměřme a současně se inspirujme tam, kde to funguje, ale hlavně vychovávejme naše sportovní osobnosti.

Opět naváži na vaši odpověď. Jakým směrem se tedy podle vás ubírá český fotbal?
V současné době probíhají tiskové konference, zprávy do médií, jakým směrem se českým fotbal, hlavně na úrovni výchovy a sportovního rozvoje ubírá. Postupné změny běží od roku 2010 a v současnosti nabírají na obrátkách. Potřebujeme čas a musíme neustále nastavovat prostředí komunikace, aby se to přenášelo do těch nejnižších míst. Tím mám na mysli regiony, informace si potřebujeme předávat. Efektivnější budeme i díky síti trenérů a instruktorů, které vzděláváme a ti do regionů budou přinášet informace. Za poslední rok je veliký posun v počtu trenérů, kteří jsou plně placeni pro vzdělávání trenérů v České republice. Dříve to byl jeden, pak dva a dnes je tam těch lidí už mnohem více. To se musí v budoucím čase projevit.

JIŘÍ VORLICKÝ

Narozen: 3. července 1976
Stav: Rozvedený
Děti: Synové Jiří a Lukáš, dcera Nella
Ligová hráčská kariéra:
1994/95 FC Boby Brno B (MSFL)
1997/98 SK Tatran Poštorná (II. liga)
1998/99 FC MUS Most (II. liga)
1999/00 FC MUS Most (II. liga)
2000/01 FC MUS Most (II. liga)
2001/02 FC Drnovice (I. liga)
2003/04 FC Vysočina Jihlava (II. liga)
Trenérská kariéra
Mládež i muži FC Boskovice Divize, KP + muži Olešnice a Vilémovice OP, KP
Trenér mládeže FC Zbrojovka Brno
Trenér české reprezentace U15

Proč byl Jiří Vorlický v Náchodě?

Okresní fotbalový svaz Náchod pořádal školení nových trenérů mládeže licence C, kterého se zúčastnilo 23 absolventů, a zároveň doškolení současných trenérů licence C (41 trenérů), kteří si prodloužili licenci na další 3 roky. Školení vedl celou sobotu Jiří Vorlický a seminář byl právě součástí školení i doškolení. Již o den dříve zhlédli absolventi školení tréninkovou jednotku přípravky FK Náchod pod vedením Vlastimila Vlčka a po té byli MUDr. Janem Bělobrádkem proškoleni ze základů první pomoci. Na konci víkendu absolventy školil Daniel Franc. Celý kurz byl následně zakončen závěrečnými zkouškami.

Autor: Michal Rojšl

5.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 100 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÁ SÍLA NA STAVBĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr na dobu neurčitou nebo dohoda o provedení práce. , Náplň práce: přípravné práce na stavbě, skládání potrubí, montáž dílců konstrukcí, sekání, bourání pro elektrikáře., Požadavky: nutný řidičský průkaz sk. B, časová nezávislost, ochota pracovat a rychle se učit., Zaměstnavatel nabízí ohodnocení dle odvedené práce a zkušeností., Kontakt telefonicky - paní Němcová Andrea, tel.: 737 211 977 (od 14:00 hod. do 16:00 hod.).. Pracoviště: Rec. ing. spol. s r.o., Pod Výrovem, č.p. 1061, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Andrea Němcová, +420 737 211 977(od14:00hod.do16:00hod.).

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) UČITEL/-KA ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: UČITEL/-KA pro 1. stupeň ZŠ. Pracovní poměr na dobu určitou - zástup za mateřskou dovolenou. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné, osoby se zdravotním postižením a absolventy/-ky., Požadavky: magisterské vzdělání v oboru učitel/-ka pro 1. stupeň ZŠ., Zájemce prosíme, aby zasílali pracovní nabídky s životopisem pouze při splněné kvalifikaci na e-mail: info@zshrbroumov.cz. Pracoviště: Základní škola hradební, broumov, Kostelní náměstí, č.p. 244, 550 01 Broumov 1. Informace: , .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici elektronici technologové, normovači TECHNIK/-ČKA / TECHNOLOG/-ŽKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Výrobce zakázkových elektronických a elektromechanických zařízení se sídlem v Novém Městě nad Metují přijme "Technika"., Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned., , Náplň práce: poskytovat péči a údržbu strojům, zpracování výrobních dokumentací, zajištění bezproblémového výrobního procesu., , Požadavky: zkouška § 6 vyhl. č. 50/1978 Sb., řidičský průkaz sk. B, vítána znalost německého jazyka., , Zaměstnavatel nabízí: firemní benefity, různorodou práci, osobní růst, pružnou pracovní dobu., , Kontakt - Mgr. Adéla Oklepek; tel.: 491 470 378 (od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: a.oklepek@a2000elektronik.com (zaslání životopisu) nebo osobně na adrese provozovny denně od 06:00 hod. do 14:30 hod.. Pracoviště: A 2000 průmyslová elektronika s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 375, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Adéla Oklepek, +420 491 470 378(od06:00hod.do14:30hod.).

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 45 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví STAVBYVEDOUCÍ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, plný pracovní úvazek. Nástup možný ihned., Náplň práce: příprava a realizace pozemních staveb, kontrola vedení staveb, koordinace práce na stavbě (stavby kanalizačních přípojek, liniové stavby)., Požadavky: pracovní výkonnost, flexibilita, řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, znalost práce na PC., Zaměstnavatel nabízí firemní benefity., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: jungwirthova@pdvstavby.com. Pracoviště: Voda cz s.r.o. - pracoviště, 551 01 Jaroměř 1. Informace: Zuzana Jungwirthová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

TRADIČNÍ polská posila v novoměstských barvách Lukas Wrobel nenašel v dálkařském sektoru přemožitele. Výkonem 729 centimetrů zvítězil a novoměstskému mužskému družstvu zajistil porci 11 bodů.

Atletická družstva začala sezónu třetími místy

Ilustrační foto

Není zeleň jako zeleň... Statistiky někdy klamou

Vyzvánění zvonů zahájí Noc kostelů

Náchodsko - Páteční večer bude ve znamení Nocí kostelů. Svatostánky se otevřou veřejnosti a nechají nahlédnout i do jindy nepřístupných míst. Přinášíme vám program všech kostelů v regionu, které se k akci připojí.

Objev století pro Vrchlabí? Vykopali kostel, nejstarší stavbu města

Vrchlabí - Archeologové odhalili ve Vrchlabí pozůstatky dosud neznámého kostela ze středověku. Jde o nejstarší stavbu v dějinách města.

Komu se nelení... Náchod patří k nejzelenějším okresním městům

Náchodsko – Z okresních měst Královéhradeckého kraje si Náchod v případě zeleně stojí dobře. S 68 procentním podílem zelených ploch jeho keře a stromy vyčnívají nad celorepublikový průměr, který činí 49 procent. Přitom například v Hradci Králové zeleň tvoří jen 34 procent z celkové výměry města.

Bílý: Určitě jsme se mohli opřít o gólmany

Náchod - Mise záchrana – splněno. To by si mohl po sezóně ve svém diáři odškrtnout trenér prvoligových házenkářů Náchoda JAROMÍR BÍLÝ, jehož svěřenci skončili s patnácti body šestí, relativně daleko od sestupových příček. „Vím, že je i z mé stránky co zlepšovat,“ říká v rozhovoru trenér náchodských házenkářů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT