VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Vorlický: Vycházím z individuality každého hráče

Náchod - Trenér fotbalového reprezentačního výběru U15 JIŘÍ VORLICKÝ vedl v Náchodě seminář pro trenéry mládeže, kterých se do náchodské házenkářské haly sjelo více než šest desítek.

5.2.2018
SDÍLEJ:

TRENÉR fotbalové reprezentace U15 Jiří Vorlický vedl v Náchodě školení nových trenérů mládeže licence C, kterého se zúčastnilo 23 absolventů, a zároveň doškolení současných trenérů licence C (41 trenérů), kteří si prodloužili licenci na další 3 roky.Foto: Petr Vítek

„Musel jsem pochopit, že to není o fotbale, ale o výchově hráče, člověka. Že v každém jeho období je třeba jiný přístup a hlavně musíme vycházet z jeho potřeb a jeho nastavení,“ vrací se k jednomu ze zlomů své trenérské kariéry Jiří Vorlický.

Dočetl jsem se, že jste s trenéřinou začal ve svých čtyřiadvaceti letech. Co vás na této profesi lákalo?
Trochu bych vás opravil. Trénovat jsem začal už v nějakých šestnácti nebo sedmnácti letech děti. Tam, kde jsem působil, tam jsem se současně začal zajímat o tréninkový proces, takže jsem začínal jako pomocný trenér a byl jsem u dětí. Svoje první dospělé mužstvo jsem měl jako hlavní trenér v necelých čtyřiadvaceti letech v Boskovicích.

Proč jste se vůbec vrhl na trenéřinu?
Procházel jsem si obdobím, kdy jsem byl ve vrcholovém fotbale často zraněný a musel jsem přitom neustále přemýšlet o své budoucnosti a stále více mě to táhlo k této práci trenéra.

Jak se za ty roky změnila trenérská profese a jak jste se změnil vy jako trenér?
Trenérská profese se vyvíjí stejně rychle, jako celá společnost. Mým cílem není být pouze trenérem, proto musím neustále reflektovat potřeby a vynakládat úsilí k seberozvoji. Jde to mílovými kroky, a to samé se děje ve fotbale. Přesně tak se mění i má osobnost člověka, trenéra.

Když hovoříte o seberozvoji, znamená to absolvování zahraničních stáží?
Ono to vzdělávání je třeba vnímat v souvislostech, nedotýká se pouze fotbalu, ale řekněme celé společnosti, sociálně-psychologických podmínek, biologických podmínek a tak dál. Samozřejmě udržení si informací ze zahraničního fotbalu, znamená navštěvování různých stáží a těch je nespočet. Jen v uplynulém roce jsem měl možnost navštívit Španělsko, Anglii, Itálii, Argentinu a každá taková zkušenost je obohacující.

Proč jste dal přednost mládeži před dospělými?
Přišlo to přirozeně, v klubu FC Boskovice jsem se stal jeho koordinátorem a potřebovali jsme zvýšit počet mládežníků. Tím, že jsem byl trenérem mužů, tak jsem viděl i směrem dolů. A v té době mě začala velmi zajímat práce s mládeží. Do toho jsem měl dva syny, kteří hráli fotbal, takže to ještě umocnilo ten můj posun k mládeži. Tady ale musím přiznat, že to bylo za velké oběti, protože abych se sám trenérsky posouval, tak jsem svého prvního syna trénoval velmi špatně. Řekl bych metodami, které dnes už nejsou žádoucí a už v té době neměly být, ale bohužel u nás v republice byly standardní. Takže já jsem se z toho velmi poučil a změna přišla u druhého syna. (Lukáš Vorlický ve svých šestnácti letech podepsal před několika dny svou první profesionální smlouvu s italskou Atalantou Bergamo - pozn. autora)

Naváži na vaši odpověď. Byl toto ten hlavní moment ve vaší trenérské kariéře, který vám otevřel oči?
Ano. I když těch momentů bylo více, ale je rozdíl vést děti v různém věku. Tehdy jsem vedl hráče bez ohledu na to, jestli to bylo dítě nebo muž a učil jsem je fotbal. Musel jsem pochopit, že to není jen o fotbale, ale o výchově. Že v každém jeho období je třeba jiný přístup a hlavně musíme vycházet z jeho potřeb a jeho nastavení. Tato zkušenost mi velmi pomohla, ale bohužel to odnesl starší syn.

Někdy mám dojem, že trenéři díky různým vzděláváním dávají fotbalu více než děti samotné. Jak to vidíte vy?
Otázkou je, jestli trenéři, kteří se vzdělávají, umějí ty informace využít ve prospěch hráče. Měli bychom hledat cesty k hráčům, ne jen očekávat, že budou plnit naše představy. Sport, fotbal, společnost funguje lépe ve spolupráci.

Dá se nějak zobecnit, na co při svých trénincích kladete největší důraz?
Souvisí to hlavně s věkem a aktuálním stavem dovedností hráče, následuje nastavení kontinuálního rozvoje hráče. A tak musím organizovat i celý výchovný a tréninkový proces.

Na závěr trochu odbočím. Jaký styl fotbalu se vám osobně nejvíce zamlouvá?
Nemám vyhraněný styl ani herní pojetí. Každý národ je něčím zvláštní a to dělá fotbal tím krásným. I nás vždy zdobily vlastnosti, kterými nás svět obdivoval. Tak se na ně zaměřme a současně se inspirujme tam, kde to funguje, ale hlavně vychovávejme naše sportovní osobnosti.

Opět naváži na vaši odpověď. Jakým směrem se tedy podle vás ubírá český fotbal?
V současné době probíhají tiskové konference, zprávy do médií, jakým směrem se českým fotbal, hlavně na úrovni výchovy a sportovního rozvoje ubírá. Postupné změny běží od roku 2010 a v současnosti nabírají na obrátkách. Potřebujeme čas a musíme neustále nastavovat prostředí komunikace, aby se to přenášelo do těch nejnižších míst. Tím mám na mysli regiony, informace si potřebujeme předávat. Efektivnější budeme i díky síti trenérů a instruktorů, které vzděláváme a ti do regionů budou přinášet informace. Za poslední rok je veliký posun v počtu trenérů, kteří jsou plně placeni pro vzdělávání trenérů v České republice. Dříve to byl jeden, pak dva a dnes je tam těch lidí už mnohem více. To se musí v budoucím čase projevit.

JIŘÍ VORLICKÝ

Narozen: 3. července 1976
Stav: Rozvedený
Děti: Synové Jiří a Lukáš, dcera Nella
Ligová hráčská kariéra:
1994/95 FC Boby Brno B (MSFL)
1997/98 SK Tatran Poštorná (II. liga)
1998/99 FC MUS Most (II. liga)
1999/00 FC MUS Most (II. liga)
2000/01 FC MUS Most (II. liga)
2001/02 FC Drnovice (I. liga)
2003/04 FC Vysočina Jihlava (II. liga)
Trenérská kariéra
Mládež i muži FC Boskovice Divize, KP + muži Olešnice a Vilémovice OP, KP
Trenér mládeže FC Zbrojovka Brno
Trenér české reprezentace U15

Proč byl Jiří Vorlický v Náchodě?

Okresní fotbalový svaz Náchod pořádal školení nových trenérů mládeže licence C, kterého se zúčastnilo 23 absolventů, a zároveň doškolení současných trenérů licence C (41 trenérů), kteří si prodloužili licenci na další 3 roky. Školení vedl celou sobotu Jiří Vorlický a seminář byl právě součástí školení i doškolení. Již o den dříve zhlédli absolventi školení tréninkovou jednotku přípravky FK Náchod pod vedením Vlastimila Vlčka a po té byli MUDr. Janem Bělobrádkem proškoleni ze základů první pomoci. Na konci víkendu absolventy školil Daniel Franc. Celý kurz byl následně zakončen závěrečnými zkouškami.

Autor: Michal Rojšl

5.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 18 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů PRACOVNÍK/-ICE - OBSLUHA PLOTRU MULTICAM 3000. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnavatel přijme pracovníka/-ici na obsluhu plotru Multicam 3000. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., Požadavky: vzdělání min. ÚSO s maturitou strojírenského, technického nebo elektrotechnického směru; zkušenosti se seřizováním NC strojů; manuální zručnost; velmi dobrá znalost práce s PC; schopnost samostatné práce a pečlivost; výhodou - zkušenosti s obdobným strojem, znalost NJ a práce s AutoCAD., Nabízené výhody: příspěvek na stravování., Kontakt zasláním životopisu na e-mail: recepce@prost.cz. Pracoviště: Prost - orientační systémy s.r.o., Dlážděná, č.p. 7, 552 11 Velichovky. Informace: Markéta Vítková, +420 737 282 091.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Specialista financí 22 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti účetnictví SPECIALISTA/-KA CONTROLLINGU A MEZD. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou, po zapracování možnost prodloužení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pozice je vhodná i pro osoby zdravotně znevýhodněné a osoby se zdravotním postižením s max. 2. stupněm invalidity., , Charakteristika: specialista finančního controllingu vytváří a předkládá vedení společnosti cílené rozbory a komplexní analýzy hospodaření vedoucí k dosažení cílové ziskovosti společnosti. Současně provádí činnosti spojené s výpočtem mezd zaměstnanců a agendy s tím spojené., , Náplň práce: Provádění finanční analýzy společnosti a jejích částí (oddělení, nákladových středisek). Provádění cenových kalkulací. Spolupráce s ostatními odděleními ve společnosti., Podpora prodejných plánů. Příprava podkladů pro rozpočet. Tvorba předpokládaných nákladů (Forecasting). Hledání nápravných opatření vedoucích ke zlepšení hospodaření společnosti., Výpočet mezd zaměstnanců, resp. jednotlivých složek mzdy, náhrad apod., Zajištění odměňování různých skupin zaměstnanců podle stanovených pokynů a postupů., Příprava a realizace roční závěrky. Zpracování a správa exekucí., , Požadavky: samostatnost, pokročilá znalost MS Office - hlavně Excelu, kladný vztah k číslům, aktivní přístup, rychlá orientace v informacích a číslech, komunikační schopnost, preciznost, analytické myšlení., , Zaměstnanecké výhody: finanční benefity formou cafeterie, možnost nákupu výrobků za sníženou cenu, každý měsíc balíčky z výrobků společnosti, podnikové dotované stravování, příspěvek na penzijní připojištění, odměna za doporučeného zaměstnance, odměny při pracovních a životních jubileích, motivační způsob odměňování. , , Kontakt - Mgr. Belančinová Katarína; tel.: 491 419 418 (Po-Pá od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: personalni@skalican.cz (zaslání životopisu).. Pracoviště: Skaličan a.s., Zelená, č.p. 226, 552 03 Česká Skalice. Informace: Katarína Belančinová, +420 491 419 418(Po-Páod06:00hod.do14:30hod.).

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 17 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) PRACOVNÍK/-ICE obsluhy AOI a vizuální kontroly. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Společnost A 2000 Průmyslová elektronika s.r.o. přijme pracovníky/pracovnice na obsluhu AOI a vizuální kontrolu., Pracovní poměr na dobu určitou. Nástup možný ihned., , Náplň práce: obsluha stroje AOI pro kontrolu správnosti napájených součástek, nahrávání a spouštění příslušného programu, posouzení pravých a nepravých chyb, označení chyb., , Zaměstnavatel nabízí: firemní benefity, různorodou práci., , Kontakt - Mgr. Adéla Oklepek; tel.: 491 470 381 (od 06:00 hod. do 14:30 hod.), e-mail: a.oklepek@a2000elektronik.com (zaslání životopisu) nebo osobně na adrese provozovny od 06:00 hod. do 14:30 hod.. Pracoviště: A 2000 průmyslová elektronika s.r.o., T. G. Masaryka, č.p. 375, 549 01 Nové Město nad Metují 1. Informace: Adéla Oklepek, +420 491 470 381(od06:00hod.do14:30hod.).

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 25 000 Kč

Stavební truhláři TRUHLÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na plný pracovní úvazek, jednosměnný provoz. Nástup možný ihned., Kontakt telefonicky - p. Urban; tel.: 723 872 673.. Pracoviště: Truhlářství urban, s.r.o., Lidická, č.p. 502, 552 03 Česká Skalice. Informace: Pavel Urban, +420 723 872 673.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský přebor ve fotbale: SK Sobotka - SK Dobruška.
11

One man show! Hofman versus Rychnov 5:0

Ilustrační foto.

Večerní mítink pro vytrvalce

Čada: Tento běh bych charakterizoval jako pohodovou akci

Teplice nad Metují – Od roku 1994 patří poslední srpnová neděle specifickému běžeckému závodu. V Teplicích nad Metují se v rámci Horolezeckého filmového festivalu koná Běh Teplickými skalami. Letos tedy jubilejní 25. ročník. O závodě jsme si povídali s jeho ředitelem TOMÁŠEM ČADOU z teplického Redpointu.

Štěrba ze Sigmy před největším duelem kariéry: Čekáme jiný zápas než doma

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Ještě na jaře sledoval tažení olomouckých fotbalistů za pohárovou Evropou jen z lavičky. Navíc z té karvinské, kde obránce Jan Štěrba hostoval, ale kýženého herního vytížení se nedočkal. Dnes nastoupí v kazašském Almaty k jednomu z největších zápasů své dosavadní kariéry.

Pohárový konec fotbalového Náchoda

Náchod - Putování divizních fotbalistů Náchoda letošním ročníkem MOL Cupu skončilo v prvním kole, kde je vyřadil třetiligový Převýšov.

-

Jaroměř musí zapomenout, derby v Provodově zvládli lépe domácí

Náchodsko – Úvodní mistrovské kolo mají za sebou regionální týmy v krajských fotbalových soutěžích mužů.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 4 4 0 0 11:1 12
2. AC Sparta Praha 4 4 0 0 9:1 12
3. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 6:1 12
4. FC Baník Ostrava 4 3 0 1 6:2 9
5. 1. FK Příbram 4 2 1 1 9:6 7
6. FC Fastav Zlín 4 2 1 1 6:5 7
7. 1. FC Slovácko 4 2 0 2 6:5 6
8. Bohemians Praha 1905 4 2 0 2 5:6 6
9. FC Slovan Liberec 4 1 2 1 4:4 5
10. FK Teplice 4 1 2 1 8:9 5
11. FK Jablonec 4 1 1 2 6:5 4
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT