VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klimeš: Každý si musí uvědomit, že když něco dělá, tak to musí dělat pořádně

Police nad Metují – Personálním zemětřesením prošel polický fotbalový oddíl, který vede z předsednického křesla Karel Klimeš. „Já ve fotbale působím řadu let a je to zkrátka jen tím, že to tady mám strašně rád," říká v útrobách polického stadionu předseda polického klubu.

22.5.2014 1
SDÍLEJ:

Předsednického žezla se v polické kopané ujal Karel Klimeš.Foto: Archiv oddílu

Než se pustíme do vašich fotbalových vizí, pojďme k vám samotnému. Polickým oddílem jste si prošel už jako hráč, nebo jste začal až jako funkcionář.
S aktivním fotbalem jsem v Polici začínal už v žákovském věku a přes dorost jsem se dostal až do polického béčka. Ale protože pracuji v Hradci Králové, tak se ta má aktivní fotbalová kariéra pomalu utlumila, až prakticky úplně zanikla.

Nelitujete zpětně, že jste si tu aktivní činnost neprodloužil?
Samozřejmě, že lituju, jenže s mou prací to zkrátka skloubit nešlo. Za áčko jsem nikdy nechytal, ale na druhou stranu jsem byl strašně rád, že jsem mohl být součástí toho týmu. Pro nás to tehdy byla čest, teď je to bohužel jiné.

Kdy tedy vznikl ten přerod ve funkcionáře?
Někdy v roce 2005 jsem šel sem na fotbal jako divák, a protože trenér béčka tady byl sám, tak mi řekl, ať mu jdu pomoct. A to byl prakticky můj začátek „kariéry" funkcionáře. Přes různé funkce v oddíle jsem se postupně propracoval až k postu předsedy. Dá se říct, že jsem tady dělal všechno snad vyjma hlášení do amplionu.

V dnešní době se moc mladších lidí do funkcionařiny nehrne, proč vy?
Je pravda, že moc lidí se angažovat nechce. Já ale ve fotbale působím řadu let a je to zkrátka jen tím, že to tady mám strašně rád. Tento areál je takový můj druhý domov…

A co na to nejbližší…
Snažím se, aby tím netrpěla rodina, ale aby to bylo spíš na úkor mého volného času. Musím ale uznat, že moje přítelkyně Lada má se mnou svatou trpělivost, za což ji děkuji. Vygraduje to tím, že se letos vezmeme.

Ale?
Mě v tomto roce těší ze soukromého hlediska hned dvě věci. První je svatba a pak životní jubileum naší mamky.

Na podzim tam vládla anarchie

Pojďme už od vás k tomu, co byste tady rád vybudoval?
Když jsem byl ve věku kolem patnácti, šestnácti let, tak mě strašně mrzelo, že áčko tady hrálo okresní přebor. Postupem času jsem ale přišel na to, že to byli fotbalisti a i ten okresní přebor měl velmi dobrou úroveň. Dnes se tu kope A-třída, ale třeba na podzim byl problém v tom, že zde vládla anarchie. Trenér Vítek skončil, takže posledních šest zápasů tady nebyl ani trenér. Hráči si sami psali, kam půjdou trénovat a jak budou trénovat, takže naprostý chaos. Výbor na to zareagoval tak, že nám oznámil, že končí a my to vzali s tím, že se budeme snažit to tady udržet, a udělat všechno proto, aby to nezaniklo.

Nebylo to trochu narychlo?
Trochu ano, ale já krok předchozího výboru chápu. Fungoval tady nějakých patnáct let, a to všechno samozřejmě zasahuje i do soukromého života.

Ještě jsem se ale nedozvěděl, jaké máte představy?
No, když budeme vycházet z reality jaká je, tak hráčský kádr na A-třídu je v otaznících. Jak trenér Lorenc řekl: „Dřív to třeba nebyli fotbalisté, ale měli srdce. A někdy by tito hoši fotbalisté byli, ale nemají srdce."

Takže chybí srdíčko?
Každý si musí uvědomit, že když něco dělá, tak to musí dělat pořádně, ať už jsem to já jako funkcionář nebo hráči na hřišti.

Je ve vašich vizích model, který se tady objevil před pár lety, kdy se v polickém dresu, i když více či méně sporadicky, objevovala zajímavá fotbalová jména?
To rozhodně v mých vizích není. Když se tady objevili hráči jako Musa Ansuma nebo na jeden zápas Ivo Ulich, tak se to polovině fanoušků líbilo, ale polovina byla proti. Touto cestou ale já jít nechci.

Máte tady ještě béčko, co s ním bude do budoucna?
Béčko je kapitola sama pro sebe. Neříkám, že to hrají dosluhující, ale většina z nich je tam už hodně zkušených. Jsou tam i mladí kluci, ale ti na víc, než na to béčko, v současné době nemají. Ale je to zase jen o tom, něco tomu dát. Když budou ti mladí kluci jezdit po prd…, tak nevidím důvod, proč by nemohli jít časem do áčka. Ale to už jsme zase u přístupu.

Trochu jsme se dotkli dospělých, pojďme k mládeži. Jaké cíle máte s ní?
U mládeže jsem se taky v minulosti pohyboval a je to jeden velký otazník. Neříkám, že je problém sehnat děti přípravkového věku, není. Děti do nějakých dvanácti let ještě dokážou poslouchat, ale u těch starších je to problém. Neříkám, že my jsme byli svatí, ale když jsem byl na tréninku tlamatej a dozvěděl se to táta, tak mě seřezal.

V Polici mají na rodiče štěstí

Kolik tady vůbec máte nejmenších fotbalistů?
Třicet. Teď ještě plánujeme na základní škole nějaký nábor do prvních tříd, protože mládež je budoucnost. Samozřejmě z každého nemůže být Messi nebo Lampard. Na druhou stranu obdivuji trenéry u mládeže, sám jsem si to zkusil a není to nic jednoduchého. A to nemluvím jen o dětech, ale i o jejich rodičích. My v Polici ale máme naštěstí na rodiče štěstí.

Kdo se vám vůbec stará o mládež?
Kamil Švorčík, kterému pomáhají Vojtěch Kvapil, Marek Plný, Michal Steiner a Radim Tér. Jsou to všechno kluci, kteří polickým oddílem prošli, a navíc jim není lhostejná budoucnost oddílu.

A jaká je budoucnost polických týmů?
Mlhavá. Áčko se pohybuje na chvostu A-třídy. Na konci podzimu jsme kontaktovali trenéra Lorence. V jeho osobě sice není záruka, že se áčko zachrání, ale přece jenom podle mého názoru fotbalu rozumí a ví, co chce. Se sestupem pochopitelně musíme kalkulovat a případný návrat nemusí být vůbec samozřejmostí. Béčko vloni kopalo B-třídu a my moc dobře víme, že tam působí hodně kvalitní celky.

Dobře, řekněme, že áčko spadne, co se stane?
Podle případného sestupu by se činily kroky do budoucna. S ohledem na aktuální situaci a s přihlédnutím k ekonomickým podmínkám a přístupu některých hráčů, tak bych byl pro variantu jednoho dospělého mančaftu a věnovat se mládeži. To ale budeme řešit až po sezoně. Má vize je jednoznačně v mládeži. Víme, že je tam díra, jejíž zacelení může nějaký čas trvat, ale musíme se s tím poprat. Ono se s výchovou mládeže zaspalo nejenom u nás.

Autor: Michal Rojšl

22.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení