Bilancování první poloviny sezony můžeme začít u staršího dorostu, který to nemá ve své soutěži vůbec snadné. Jak jste tedy s jeho podzimním vystupováním spokojeni?
Starší dorost jsme přihlásili do dorostenecké ligy a po půl roce vidíme, že se tam potkáváme s velkou kvalitou, což je pro fotbalový růst hráčů a jejich snadnější přechod do dospělého fotbalu, pozitivní. Výsledky nejsou takové, jaké bychom si všichni představovali a tým má určitě na to, aby se pohyboval ve vyšších patrech tabulky. Co trochu degraduje jeho výsledky, je skutečnost, že kluci musejí chodit vypomáhat dospělému béčku a ke konci podzimu dokonce museli zaskakovat i v dospělém áčku.

Co mladší dorost, splnil vaše očekávání?
U mladšího dorostu je to hodně podobné, jako u toho staršího. Díky posunům staršího dorostu směrem k dospělým týmům docházelo i u mladšího dorostu k posunům do toho staršího. Nevýhoda této kategorie je i to, že ji máme složenou z mladších hráčů ročníku 2002. Na druhou stranu je to pro ty kluky škola, a i proto na výsledky tak úplně nehledíme. Nás zajímá, jak se prezentují v samotných zápasech, aby se pomalu připravovali na dospělý fotbal. Konfrontace s týmy jako Sparta Praha, Hradec Králové, Pardubice, Teplice a další nám ukazuje, že na sobě musíme neustále pracovat a tréninkový proces směřovat stále více do rychlosti. Ať už práci s míčem, pohybové i rychlosti myšlení hráčů.

Můžeme přejít k žákovským kategoriím, kde je nejstarší kategorie U15.
Koncový ročník starších žáků U15 máme podle mého velmi dobře srovnaný. Kádr je kvalitní. Kluci absolvovali kvalitní letní přípravu, na hřišti vypadali velmi dobře, což se promítlo i do začátku soutěže, kdy vyhráli asi čtyři utkání v řadě. Pak ale přišel trochu útlum herní i výsledkový, ale potom se opět zlepšili. Zde opět nesledujeme primárně výsledky, ale hlavně individuální výkony a rozvoj jednotlivých hráčů a samotný herní projev týmu, protože toto je zlomová kategorie, kde si kluci otevírají dveře do „většího fotbalu“.

Takže je o kluky z Náchoda stále zájem?
Je a my jsme za to rádi. Sami je sledujeme, jak se prezentují nejen v mistrovských zápasech, ale i v krajských výběrech. V létě byli tři naši starší žáci (Gunar, Hrubý, Dostál) členy výběru Královéhradeckého kraje U15, který v Brně ovládl Olympiádu dětí a mládeže, což považujeme se veliký úspěch. Kam jejich fotbalové kroky povedou dál, záleží jen na nich, na jejich chuti se zlepšovat a jejich rodičích. My jim samozřejmě můžeme dát nějaká doporučení, ale sami víme, že pokud se chtějí prosadit výše, tak ten krok musejí udělat.

Co mladší kategorie U14?
U té jsme se trochu potýkali s nedostatkem hráčů ročníku 2004. Výsledky nebyly dobré, ale na druhou stranu sleduji progres jednotlivých hráčů po letním přesunu na velké hřiště. Jen pro příklad uvedu, že v létě jsme hráli přípravu s Trutnovem, prohráli jsme asi 16:0 a v mistráku jsme prohráli po velmi dobrém výkonu jen 2:0, takže tady je vidět velký posun, což nás samozřejmě těší.

U žáků nám zbývají ještě hráči U13. Co říci k jejich podzimu?
U kategorie U13 je kádr poměrně kvalitní, o čemž svědčí i fakt, že se kluci hodně objevovali v krajských výběrech, kde podávali slušné výkony. Paradoxně ale v mistrovských zápasech nepodávali takové výkony, jaké jsme očekávali. Věřím ale, že v klucích potenciál je, a když na sobě přes zimu zapracují, tak se dočkáme i posunu tabulkou vzhůru. Také u těchto hráčů registrujeme zájem větších klubů.

A můžeme se ještě krátce dotknout těch nejmenších?
U přípravek klademe důraz na to, abychom tam měli kluky připravené pro žáky nejen počtově, ale aby byli kluci pokud možno připraveni po stránce pohybové i technické. Rádi bychom, aby se pokoušeli do hry přenášet i základní herní návyky, které od nich vyžadujeme. Kategorie přípravek je ale především od toho, aby děti fotbal bavil, a na tréninky chodily prostě rádi. To se nám myslím daří i díky tomu, že se nám povedlo posílit trenérskou sestavu, takže dnes má každá kategorie svého trenéra i asistenta, za což jsme rádi. Hodně si také slibujeme od projektu Náchodsko…

…od jakého projektu? Můžete ho ve zkratce představit?
Letos se rozjel pilotní projekt u ročníku 2008. Jde o to, že talentovaní kluci týmů z regionu mohou jezdit do Náchoda na pravidelné tréninky, kde se vlastně ti nejlepší z celého okresu potkávají v jednom týmu. Věříme, že kvalita roste s kvantitou. Tým vedou Tomáš Strnad z Náchoda, Filip Novák z České Skalice a Štěpán Vacek z Hronova. Snažíme se o to, abychom byli v rámci celého regionu schopni spolupracovat v rámci rozvoje talentovaných kluků, než aby si je jednotlivé oddíly držely pod pokličkou, a ve výsledku není výkonnostní růst hráčů takový, jaký by si třeba sami zasloužili. Otevíráme se v rámci rozvoje hráčů dalším klubům, tréninky jsou otevřené a může se do nich zapojit kdokoli z trenérů. Pracujeme také na tom, abychom přivedli do Náchoda na semináře osobnosti z řad reprezentačních mládežnických trenérů (Vorlický, Kotal), což bezesporu přispěje k progresu myšlení nás trenérů, ale i celého fotbalu na okrese.

Ale když spolu budou jenom trénovat, to je přece nikam neposune?
Tady nejde jen o společné tréninky. Díky spolupráci s Hradcem Králové jsme dostali možnost s týmem Náchodska hrát mini-ligu přípravek, kde bychom se potkávali s Hradcem, Pardubicemi, Duklou, Boleslaví a dalšími ligovými týmy. Není to nic soutěžního, prostě se jen sjedou tyto týmy na jedno místo a poměří své síly.

To věřím, že by mohlo klukům v jejich fotbalovém růstu pomoct.
Také si to myslíme. Uvidíme, jaký to bude mít vývoj, ale v projekt věříme, protože v něm vidíme velký potenciál.

A ještě mi řekněte, jak se na to tvářili trenéři z ostatních oddílů?
Už proběhla první schůzka s trenéry z Velkého Poříčí, Červeného Kostelce a Nového Města nad Metují a dalšími, kde jsme jim náš plán představili a mělo to u nich pozitivní ohlas. Sami trenéři to kvitovali. Zatím máme za sebou pár tréninků a jeden mini-turnaj, takže z toho nejdou dělat nějaké závěry.

Chápu to dobře, že tito hráči stále zůstávají členy svého mateřského oddílu, ale jen startují za tým Náchodska?
Přesně tak. Ti kluci k nám jezdí jenom na trénink, hrají za své mateřské oddíly plus čas od času si o víkendu jedou za Náchodsko odehrát mini-turnaj. Přesun do Náchoda budeme s vybranými kluky, rodiči i mateřským klubem případně řešit až od kategorie mladších žáků, kde chceme už kluky zapracovat do systému Sportovních tříd na ZŠ Plhov.

Závěrem si ještě dovoluji pozvat všechny zájemce o mládežnický fotbal v lednu do Plechárny, kde se 20. 1. (U13), 21. 1. (U14), 27. 1. (U10), 28. 1. (U9) uskuteční čtyři halové mezinárodní turnaje, na které jsou přihlášeny velmi kvalitní týmy z Česka (Pardubice, Viktoria Žižkov, FK Jablonec), Slovenska (Senec) a z Polska (Polonia Swidnica, Bielawianka Bielawa).