VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Štěpán: Po revoluci jsme museli přitvrdit

Náchod -Smysl pro spravedlnost má vrozenou, stejně tak, jako přímé férové jednání z očí do očí. Výborné předpoklady proto, aby působil v Disciplinární komisi okresního i krajského fotbalového svazu.

29.8.2008
SDÍLEJ:

Pavel Štěpán.Foto: DENÍK/Michal Rojšl

Svou činnost v Disciplinární komisi Okresního fotbalového svazu však musel po necelých jednadvaceti letech ukončit, neboť se mu kryla s funkcí na Krajském fotbalovém svazu. „Na kraj už bych se v budoucnu nemusel dostat, takže jsem příliš neváhal,“ říká PAVEL ŠTĚPÁN na rovinu hlavní důvod proč se vzdal funkce předsedy Disciplinární komise Okresního fotbalového svazu v Náchodě.

Dalo by se říci, že jste už pamětník. Jak se tedy za dvě desítky let vašeho působení na fotbalovém svazu fotbal změnil?
Řekl bych to asi takto. Otěže byly trochu upuštěny v začátku, ale po revoluci v roce 89 si každý myslel, že si může dělat co chce a projevilo se to i na chování nejen hráčů, ale i diváků. Vulgární pokřikování nejen na hráče, ale i na rozhodčí a naopak hráči na diváky. Takže to jsme museli přitvrdit.

Přitvrdilo se centrálně nebo jste přitvrdili sami od sebe?
Po poradě v Praze, kdy se sešli všichni předsedové Disciplinárních komisí přišlo nařízení, že v příloze 1 Disciplinárního řádu v článcích 3 a, b, c, což je nesportovní chování vůči rozhodčím, delegátům a funkcionářům řídících orgánů a v článku 7 a, b, c, d, e, f tělesné napadení a inzultace rozhodčích. Ve všech těchto odstavcích bylo potřeba rapidně přitlačit.

Za ty dvě dekády se asi hodně změnilo i chování hráčů?
Samozřejmě, ale nejen hráčů, ale především diváků. Dřív jít na fotbal – byla sláva, dnes tam ti mladí jsou, jen aby na sebe upozornili vulgárním pokřikováním, jak na soupeřova hráče, ale i na rozhodčí a trenéry i pořadatele. U hráčů bych naopak řekl, že se chování zlepšilo.

Čím si to vysvětlujete, že chování hráčů se zlepšilo?
Určitě k tomu vedl i přístup rozhodčích, kteří hráčům říkali: „Běž, podej mu ruku, omluv se.“ Nesetkal jsem se, že by k sobě byli hráči nějak brutální. Samozřejmě, jsou zákroky ostřejší, ale ty vyplývají ze hry. Většinou si hráči vymění pár ostřejších slov, třeba do sebe i strčí, ale jdou od sebe. Pokud to neslyší, či nevidí rozhodčí, pak pochopitelně následuje žlutá, v tom tvrdším případě i červená karta.

Museli jste zde na okrese řešit nějaký opravdu vážný incident?
Mezi hráčem a divákem jsme žádný konflikt řešit nemuseli, mezi hráčem a rozhodčím však ano. Nebudu jmenovat, ale bylo to ve třech případech. I když je vlastně potřeba jmenovat ty oddíly. Hlavně šlo o Josefov, tam to bylo vyhlášené. Ve Stárkově byla také inzultace rozhodčího a teď v poslední době jsme tento problém museli řešit v Šonově a v Heřmánkovicích. Hráč ze Šonova dostal za inzultaci rozhodčího 20 měsíců a hráč z Heřmánkovic dostal šest měsíců.

Málokdo asi ví, že delegát přímo na místě nemůže utkání ovlivnit?
Ano to je pravda, někteří funkcionáři a diváci si myslí, že delegát má právo změnit rozhodnutí rozhodčího a jen těžko se jim to dalo vysvětlit.

Máte přehled o tom, kolik bylo na okrese uděleno za vašeho působení v Disciplinární komisi žlutých a červených karet?
Žlutých bylo 13 309, červených 1 170, z toho bylo podmíněných trestů 577, nepodmíněných trestů 593. Jde o čísla od dospělých po žáky.

Máte v této souvislosti porovnání s jinými okresy?
Nemám. Jeden čas jsem si statistiky dělal, ale pak jsem si řekl, že to stejně nebudu potřebovat, tak jsem toho nechal. Je pravda, že jsem si chtěl sám pro sebe dělat porovnání jednotlivých ročníků, ale to nešlo, protože oddíly přibývaly, ale také ubývaly. Nebyli dorostenci, pak zase byli jedni žáci a nebyli druzí žáci, takže to by se stejně nedalo porovnat.

Zmínili jsme počty karet, od letošního roku dostaly oddíly možnost vykupovat hráče z karetních trestů, jak se na tuto novinku díváte?
To se mi vůbec nelíbí, protože s tím budou podvody, bude–li to či ono družstvo hrát o postup či sestup, pak to nebude fér. Hráči se vykoupí, ale zase na druhou stranu OFS Náchod potřebuje každou korunu. Uvidíme, jak se toto nové pravidlo osvědčí.

Všichni vědí, že disciplinární komise trestá hráče, ale málokdo ví, že do jejich spárů spadají i chybující rozhodčí …
… to je pravda. Trestali jsme i rozhodčí, kteří třeba chybovali při špatném popisu přestupku. Během mého působení na Disciplinární komisi v Náchodě jsme potrestali 69 sudích.

Máte ve svých záznamech nejdelší trest pro rozhodčího?
Malý moment. (zadívá se do svých záznamů – pozn. red.) Bylo to devět měsíců.

Vzpomenete si, oč se jednalo?
To si určitě vzpomenu, jednalo se o zamlčení inzultace. Jeho asistent pak dostal sedm měsíců.

Měl byste ve svých záznamech nějakou raritu?
Ve třech případech došlo k zákazu výkonu funkce pomezního rozhodčího. Jednalo se o pomezní rozhodčí laiky. Dokonce tady mám ještě jednu raritu – zákaz výkonu funkce hlasatele.

Co provedl hlasatel?
Stalo se to v Hejtmánkovicích a šlo o bývalého rozhodčího Jiřího Dítě, který měl zapnutý rozhlas a asi si jako bývalý rozhodčí chtěl ulevit, jenže k jeho smůle rozhlas všechno donesl až k uším sudího na hřišti.

Když bychom na závěr odbočili od fotbalu, jak vám tuto vášeň schvalovala manželka?
Musím říct, že byla velice tolerantní, bez její tolerance bych to určitě dělat nemohl. Ve středu či ve čtvrtek schůze, sobota a neděle jako delegát. Dokonce jsme jednou společně koupili nějaké poháry a jeli jsme do Teplic nad Metují na žákovský turnaj, kde jsme je pak těmto dětem předali. Manželka dřív se mnou na fotbal jezdila hodně ráda, ale kvůli různým nesportovním projevům vůči rozhodčím či delegátům se mnou přestala jezdit.
Na závěr bych chtěl nově stvořeným komisím při OFS v Náchodě popřát hodně sportovních a osobních úspěchů v další jejich činnosti.

Autor: Michal Rojšl

29.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení