Spolek Bavíme se sportem, jehož zakládajícími členy jsou mimo jiné Okresní fotbalový svaz (OFS) v Náchodě a FK Náchod, pořádá také o letošních velkých prázdninách populární příměstský tábor.

„V Náchodě je to už třetí ročník, ve kterém jsme se vrátili na původní místo, což je základní škola na Plhově, se kterou máme dlouhodobě výbornou spolupráci," říká Petr Vítek, předseda spolku Bavíme se sportem.

Organizátoři letošního tábora ale museli také řešit (ne)příjemné komplikace s velkým zájmem. „Letos máme opět navýšený počet dětí, když jich tu ve třech turnusech bude na 120," upřesňuje předseda spolku Bavíme se sportem.

Pro děti, které se nedostaly do příměstského tábora v Náchodě, nabídli organizátoři alternativu Nového Města nad Metují, kde tento tábor vede bývalý ligový fotbalista a v současnosti hráč FK Náchod Jan Hable. „Příměstský tábor máme také v Broumově, kde se mu naplno věnuje Milan Vítek. Celkem se tedy na letošních táborech aktivně staráme o 220 dětí," doplňuje předseda spolku Bavíme se sportem.

Starosta na „inspekci"

Že je o děti na Plhově výborně postaráno, se přesvědčil při osobní návštěvě i náchodský starosta Jan Birke. „Jsem vděčný za to, že se našla skupina lidí, která ty děcka naučí něco, co ještě neumějí," těší náchodského starostu. Ten ocenil i skutečnost, že se děti nevěnují jenom aktivitám sportovním, ale i těm mimo-sportovním. „Děti tady mají mimořádnou možnost dostat se k výuce angličtiny. Je tu lektorka z Ameriky, která je vyučuje velmi zajímavou metodou," všiml si Birke.

Kromě výuky angličtiny zajistili organizátoři dětem i další aktivity. „Aby to pro ně bylo trochu pestřejší, tak se to snažíme doplňovat nějakou výtvarnou činností i exkurzemi k hasičům či městské policii," vysvětluje předseda spolku Bavíme se sportem.

Jednotlivé turnusy trvají vždy od pondělí do pátku (7-16 hodin) se zajištěním oběda, svačin i pitného režimu. „V táboře je také zdravotní dozor a buď školení trenéři, nebo pedagogičtí pracovníci," dodává Petr Vítek.

Sport jako prevence

„Na tomto místě je třeba poděkovat panu Vikovi (jednatel FK Náchod – pozn. autora), panu předsedovi Vítkovi, i Danu Francovi (zakladatel projektu Bavíme se sportem – pozn. autora). Toto všechno je potřeba podporovat a proto všichni tito pánové mají ke mně vždy dveře otevřené," říká zcela vážně náchodský starosta a pokračuje: „V Náchodě jde do sportu více než 36 miliónů korun, což je ve srovnání s ostatními městy obrovská částka. Je to 10% rozpočtu. Sport mně osobně dal strašně moc a sport je podle mého nejlepší prevencí kriminality," je přesvědčen starosta Birke.

Podpory města v čele se starostou Birke si velmi váží i předseda spolku Bavíme se sportem Petr Vítek, který nezapomněl poděkovat zakladateli a duši projektu Danu Francovi, všem vedoucím a asistentům a ani partnerům, kteří se zasloužili o to, že se náklady rodin na příměstský tábor drží na minimu.