Chlumec nad Cidlinou, Červený Kostelec, Hořice v Podkrkonoší, Týniště nad Orlicí, Trutnov a Nový Bydžov. Šestice měst v Královéhradeckém kraji hostila ve druhé polovině minulého týdne zápasy 22. ročníku Ježek Cupu, na němž o trofej z prestižního klání usilovalo šest reprezentačních výběrů osmnáctiletých fotbalistů.

Vedle domácího týmu a čtveřice mužstev z Evropy (Slovensko, Ukrajina, Švýcarsko, Turecko) se v Česku představil také výborný celek Spojených států amerických. A právě souboj hráčů se lvíčkem na prsou proti USA byl tím pravým vyvrcholením celého turnaje.

Češi suverénně ovládli prestižní turnaj osmnáctek Ježek Cup 2023 hraný v Královéhradeckém kraji. Na cestě za pohárem porazili výběry Turecka, Slovenska a USA.
Osmý triumf. Po osmi letech. Osmnáctiletí Češi ovládli Ježek Cup, porazili i USA

Svěřenci trenéra Aleše Křečka v něm navázali na předchozí výkony a ač byl soupeř místy fotbalovější, odnesl si z Chlumce nad Cidlinou porážku 0:2.

Jak vypadal Ježek Cup 2023 pohledem pořádajících klubů, to nastínil v rozhovoru pro Hradecký deník Martin Firbacher, předseda třetiligového FK Chlumec nad Cidlinou.

Martin FirbacherMartin FirbacherZdroj: archiv DeníkuDvaadvacátý ročník Ježek Cupu je minulostí. Kolik zápasů jste na něm stihl navštívit?

Viděl jsem samozřejmě obě utkání na našem stadionu a ve streamech i části ostatních duelů.

Jak se vám líbila úroveň turnaje a který tým na něm byl podle vás nejkvalitnější?

Pokud bych měl porovnávat s turnajem před pěti lety, tak bych řekl, že některé týmy byly slabší. Společně s českým mužstvem se mně ale nejvíc líbil celek Švýcarska a také USA.

Překvapil vás úspěch pořadatelské reprezentace? V čem byla její největší síla?

Ročník 2006 sleduji, i kvůli mladšímu synovi, a tak moc dobře vím, že tento tým má velkou kvalitu v ofenzivě. Hráči jako Rus, Hranoš, Mokrovics nebo Hájek nastupují ve druhé lize dospělých a na jejich výkonu to bylo určitě znát. Velmi solidně zachytal také Jury Herkeens. Je skvělé, že takto mladí hráči dostávají šanci v dospělých týmech.

JEŽEK CUP 2023JEŽEK CUP 2023Zdroj: Tomáš OtradovskýLetošního ročníku se zhostil Královéhradecký kraj. Jak byste organizaci zhodnotil?

Myslím, že náš kraj má s pořádáním podobných akcí dostatek zkušeností a pod vedením Vaška Andrejse a Jiřího Nováka vše fungovalo na výbornou. Pro pořadatele je to prestiž přivítat na svých stadionech národní týmy a vím, že všude udělali vše pro to, aby se turnaj líbil.

Čeští fotbalisté do 18 let si se soupeřem ze Slovenska nebrali servítky. Porazili jej vysoko 6:0!
Mladíkům ze Slovenska zazpíval kanár. Češi na Ježek Cupu drží první příčku

Máte nějaké ohlasy od jednotlivých reprezentačních výběrů?

Veškeré ohlasy, které se ke mě donesly, jsou jen pozitivní. Nebylo jednoduché splnit manuál turnaje, dalo to hodně práce a úsilí, ale výsledek stál za to.

Jak jste spokojen s návštěvností turnaje nejen v Chlumci nad Cidlinou?

Na utkáních našeho týmu bylo na všech třech stadionech přes sedm stovek diváků, což je skvělé číslo. Na ostatní týmy chodilo diváků logicky o něco méně, ale je to určitě víc, než tomu bylo před pěti lety, kdy jsme hostili tento turnaj naposledy.

Zaplněný stadion v Chlumci nad Cidlinou aplaudoval zápasu mezi českými mladíky a soupeřem ze Spojených států amerických.Zaplněný stadion v Chlumci nad Cidlinou aplaudoval zápasu mezi českými mladíky a soupeřem ze Spojených států amerických.Zdroj: Lubomír Douděra

V Chlumci jste měli tu čest celý turnaj zakončit slavnostním vyhlášením. Jak se vám líbilo?

Nejen zakončení, ale celý zápas s USA se velmi povedl. Oba týmy předvedly velmi dobré výkony, diváci skvěle fandili a ovace při některých akcích, nebo střídáních našich hráčů, byly opravdu velké. Věřím, že tak to cítili i samotní aktéři utkání. Závěrečné vyhlášení se také povedlo. Pochválit musím i moderátora Aleše Javůrka, který se komentování utkání i závěrečného ceremoniálu zhostil tradičně výborně.

Jednotlivé výsledky Ježek Cupu 2023
Česko - Turecko 3:0 (1:0), branky: Kubín, Rus, vlastní 
Česko - Slovensko 6:0 (3:0), branky: Kačor 2, Rus 2, Tishler, Mokrovics
Česko - USA 2:0 (1:0), branky: Rus 2.

Další zápasy: USA - Ukrajina 3:2, Slovensko - Švýcarsko 1:4, Ukrajina - Turecko 2:0, Švýcarsko - USA 3:1, Turecko - Švýcarsko 1:0, Slovensko - Ukrajina 2:3. 

Mládežnickými reprezentacemi prošel váš syn Filip. Zahrál si před lety i Ježek Cup. Vzpomenete si ještě, jak se jemu i týmu na turnaji dařilo?

Ano, Filip před pěti lety tento turnaj absolvoval. Myslím, že nakonec skončili na šestém místě, když podlehli Slovensku. Pamatuju si, že v utkání s Bulharskem se trefil na naší straně právě Filip a za Bulharsko Martin Minchev.