Výcvik záchrany osob z lanovky na nejvyšší českou horu probíhal na spodním úseku kabinkové lanovky z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. „Hasiči, kteří jsou speciálně proškoleni pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou, obsadili postupně všechny podpěrové sloupy. Odtud se museli dostat až k obsazené kabince a pomocí lan spouštěli zachráněné osoby bezpečně zpět na zem,“ uvedla tisková mluvčí Martina Götzová. Cvičící hasiči absolvovali během středy nácvik na dvou stanovištích, a to na lanové dráze na Sněžku a dále také na čtyřsedačkové lanovce Zahrádky. Společný výcvik začal již v úterý, kdy se příslušníci věnovali teoretické přípravě.

„Cvičení se zúčastnili hasiči HZS Královéhradeckého kraje, Pardubického kraje, Libereckého kraje, Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje. Z Polska byli přizváni příslušníci KW PSP we Wrocławiu, KW PSP w Opolu a KW PSP w Katowicach,“ dodala tisková mluvčí Martina Götzová.

Bezpečné pohraničí je realizováno v rámci programu Interreg V-A Česká republika - Polsko. Do projektu jsou zapojeny na české straně Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého, Libereckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Na polské straně v projektu spolupracují Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Wrocławiu a Katowicach. Cílem je zlepšit přeshraniční připravenost k provádění činností při řešení krizových situací.