Malebná obec Vlkov u Jaroměře leží v samém cípu náchodského okresu. Má čtyři stovky obyvatel a velmi aktivní sbor dobrovolných hasičů. V současné době má sbor dvaatřicet členů a z toho je pouze pět žen.

Jednotka je zařazena do kategorie jednotek požární ochrany 5, a tak je využívána jako pomocná jednotka. Místní hasiči působí v nevyhovujících podmínkách a používají už hodně přestárlé vybavení. Jako hasičská zbrojnice se využívá objekt bývalé váhy.

Pořádají hodně kulturních akcí

Hlavní náplní vlkovských dobráků je kromě pomoci u požárů pořádání kulturních akcí. Ty jsou velice oblíbené a hojně navštěvované i lidmi ze širokého okolí.

„Pořádáme například dětské dny, ty mají každý rok jiné téma. Pro děti organizujeme i výlety na kolech, a to vždy s nějakým záměrem. Na každém výletu navštívíme zajímavá místa v okolí. S dětmi jezdíme také do bazénu. Tam si nejen zaplavou, ale dozví se třeba, jak se pomáhá tonoucímu. V zimě se staráme o kurzy bruslení a na jaře máme na starost pálení čarodějnic," popisuje starosta sboru Milan Rezek.

Sbor pořádá také hasičskou soutěž „Vlkovská ulička". Místní dobráci rovněž zabezpečují  veškeré akce v obci a pro Vlkov prý i pracují. Každoročně sbírají železný šrot a zajišťují úklid okolo obce a vše co je potřeba.

„Organizovali jsme také sběr kol pro Afriku. Sehnali jsme jich okolo třiceti. Máme širokou škálu akcí. Každý měsíc se něco koná," doplňuje starosta sboru.

Hasiči jezdí také po soutěžích, a to většinou jen v okolí. Samozřejmostí mají i místní soutěž. Tyto akce berou prý jako přípravu, trénink a samozřejmě zábavu.  Ženy svoje družstvo nemají, a tak většinou dají dohromady smíšené družstvo, podle toho, jak se to komu hodí. Většina členů totiž za prací dojíždí a málokdy se všichni sejdou.

K požárům jezdí vlkovští hasiči jako výpomocná jednotka. „Zajišťujeme úklid, hlídkování  požářiště a vše, co je možné udělat bez techniky. Jelikož jsme na hranici okresu, jezdíme i do toho vedlejšího, a to většinou k požárům na poli. Tam to mlátíme lopatami," vysvětluje Rezek.

U žádného velkého požáru vlkovští hasiči v poslední době nebyli. Kdysi pomáhali například u požáru přístřešku rodinného domu a na polích hasili strniště. Zhruba před deseti lety museli dva dny hlídat hořící stoh. „Přímo v obci žádný velký požár nepamatujeme. Asi máme dobrou prevenci a děti si nehrají se sirkami," říká s úsměvem Milan Rezek.

Zdejší hasiče nejvíce trápí nevyhovující zbrojnice a špatná technika. Nemají ani jedno auto.

Na výjezdy používají soukromá auta

„Na výjezd máme předělaný nákladní vozík a taháme ho za soukromými auty.  Skříň se vzala z původního hasičského přívěsu a nechali jsme ji nainstalovat na nákladní vozík.  Tam je základní hasičská výbava a čerpadlo na vodu.  Vždy zapřahá ten, kdo přijede jako první a k ohni vyjíždíme všichni se soukromými auty. Hasičské žádné nemáme," posteskl si starosta sboru. O vybudování zbrojnice bojují už delší dobu. Prozatím využívají budovu bývalé váhy.

Spolupráci se sborem si pochvaluje i starosta obce Jiří Nepokoj, který na hasiče nedá dopustit. Cokoliv je prý potřeba, bez problémů zvládnou.

„Zabezpečují také požární hlídky na akcích i na obecním plese. Pomáhají s úklidem Vlkova a je na ně spolehnutí. Obec dobře reprezentují," chválí bezproblémovou spolupráci dobrovolných hasičů s obcí zdejší starosta a dodává, že i obec se  snaží hasičům pomáhat, avšak finance jsou omezené.

„Máme už vyprojektovanou novou zbrojnici. Musíme to ještě dokončit a pokusíme se zažádat o dotaci Královéhradecký kraj. Obec by to sama neutáhla," konstatuje Jiří Nepokoj a věří, že žádost bude alespoň částečně úspěšná a nějaké peníze získají. „Pomohlo by také získání jednoho vozidla, aby se nemuselo jezdit soukromými. Je to sice běh na dlouhou trať, ale nesmíme se vzdát," je přesvědčený.

Dobráci mají mezi sebou i pamětníky, kteří jsou ale stále aktivní a jak to jde, pomáhají. Jedním z nich je i sedmdesátiletý Miroslav Toušek.

„K hasičům jsem šel hned po vojně. Jako voják jsem byl na Komárně pomáhat při povodních a tam mě to zaujalo. Hned jak jsem přišel domů,  dal jsem se k hasičům," vypravuje Toušek. Nejprve obstarával funkci strojníka, poté se stal preventistou a skončil jako starosta sboru po dobu pěti čtyřletých obdobích.

„U velkého požáru jsem zasahoval, když mně hořel byt," vypravuje dnes už se smíchem. „Tam jsme to s místními zvládli uhasit. Z velkých požárů pamatuji, když hořel v Rasoškách kravín," vzpomíná Miroslav Toušek.

A proč by měla vyhrát soutěž Dobráci roku právě jednotka dobrovolných hasičů z Vlkova?

„Výhra by nám pomohla k obnovení techniky a přispěla by třeba i na zakoupení automobilu, který nám velmi chybí. Vše by se investovalo do sboru," shodli se jednomyslně všichni hasiči.

Pravidla soutěže Dobráci roku
Projekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci s regionálními Deníky potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále. Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypravuje do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů. V pátek po 15. hodině si na vlnách ČRo Region poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
Reprízu naladíte v neděli po 15. hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení.
Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15.OO hodin a začne následné hlasování pro další SDH. Hlasovat lze prostřednictvím SMS na tel. číslo 900 11 04, pro hasiče z Vlkova hlasujte prostřednictvím SMS ve tvaru: DOBRACI(mezera)VLKOV
Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti najdete na webu: www.dobraciroku.cz.