Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé sv. Floriána: SDH Bohuslavice oslaví 130 let

Bohuslavice nad Metují /FOTOGALERIE/ - Čas nikdo nezastaví a tak Bohuslavičtí hasiči budou mít už v sobotu 27. června opět možnost sejít se, aby společně oslavili další výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Bohuslavicích.

25.6.2009
SDÍLEJ:

Historickým úspěchem ml.. žáků bylo loňské vítězství v Poháru OORM (Okresní odborné rady mládeže).Foto: Archiv SDH Bohuslavice

V této obci byl sbor založen 25. března roku 1879 a přijato bylo tehdy 81 členů. Předsedou se stal Matěj Kupka, velitelem Matěj Voborník, náměstkem velitele Josef Macek a jednatelem František Šrám. Bohužel další jména členů nejsou známá.

Za těchto 130 let se událo mnohé. Byla to léta úspěšná i neúspěšná. Hasiči ale vždy vykonávali záslužnou činnost. Dříve hasičské spolky, nyní hasičské sbory měly vždy jeden krásný a opravdu lidský cíl: chránit své spoluobčany a také jejich majetky před požáry a jinými živelnými pohromami.

Hasiči (mimo profesionálních) tuto nelehkou práci dělali a dělají dobrovolně a na úkor svého volného času. Jejich povinností je stále se zdokonalovat a získávat nové znalosti ve svých odbornostech.

Další příběhy hasičů naleznete ZDE

Svoji dovednost a umění pak prezentují nejen při zásazích, ale též při různých cvičeních a soutěžích. Vlastní technikou a vybavením však jen těžko mohou konkurovat již zmíněným profesionálům. Vše je ale závislé na finančních možnostech.

Důležitou součástí jejich činnosti je také informovanost spoluobčanů o požární ochraně a hlavně také výchova mladých hasičů. „V naší obci byla vždy práce s mladými hasiči velmi úspěšná. Důkazem toho jsou umístění na různých soutěžích, kterých se naše dětská družstva pravidelně zúčastňují,“ nemá strach o budoucí hasiče Karel Čepelka ml.

Hasiči mimo svých úkolů a povinností také přispívají svou činností velkou měrou ke kulturnímu životu v obci. Mimo jiné pořádají každoročně tradiční hasičský ples a posvícení.

Bohuslavická výjezdová jednotka má nyní 18 členů a je zařazena jako JPO III. „To znamená, že je to JSDH obce s členy, kteří vykonávají službu v jednotce požární ochrany dobrovolně, s územní působností zpravidla do 10 minut jízdy z místa dislokace,“ vysvětluje Karel Čepelka. „Jednotka vždy měla za úkol zabezpečit nejen naši obec proti požárům a živelným pohromám. K tomuto úkolu využívá vozidlo Škoda 706 RTHP - CAS 25 + přenosnou požární stříkačku PS 12 a v záloze má další hasičské vozidlo Tatru 805 + přenosnou požární stříkačku PS 8,“ doplnil a neopomněl dodat, že pro dopravu osob má ještě k dispozici vozidlo VW Transporter.

Je samozřejmé, že hasiči nevyjíždí jen k zásahům. Jednotka je nápomocná občanům např. při čerpání vody ze sklepů, studní apod. Na různých akcích také provádí požární dozor (např. v roce 2003 při mistrovství České republiky v orbě, každoročně při pálení čarodějnic a na dalších kulturních a společenských akcích).

K dnešnímu dni čítá hasičský sbor v Bohuslavicích celkem úctyhodných 107 členů (84 dospělých a 23 mladých hasičů). Nestarším členem je Václav Mervart, který 1. listopadu oslavil 95. narozeniny. Naopak nejmladším členem je Aleš Rydlo, kterému bylo 20. prosince šest let. Starostaou sboru je Karel Čepelka st., velitelem Jiří Černý, strojníkem Libor Fejtek, vedoucím mládeže Karel Čepelka ml., jednatelem Martin Kříž, pokladníkem Roman Kyral, referentem prevence Tomáš Stonjek a o kulturní činnost sboru se starají Lucie Hladíková a Edita Herzigová.

Autor: Jiří Špreňar

25.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení