Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Babí

Babí - Historie našeho Sboru dobrovolných hasičů je velice dlouhá, proto dovolte, abych navodil atmosféru z předminulého století citací z naší hasičské kroniky:

28.10.2009
SDÍLEJ:

A archiivu SDH Babí.Foto: SDH Babí

Za působení obecního starosty pana Františka Hejzlara číslo 33 Babí byla roku 1886 zřízena od obce Babské stříkačka pro případ požárů za 600 zlatých a 60 metrů hadic za 54 zlatých. Téhož roku 1886 obecní starosta s dohodnutím obecního zastupitelství zřízen byl dobrovolný sbor hasičský v obci naši.

Léta Páně 1887 obdržel sbor náš dobrovolných hasičů od Jeho veličenství našeho Císaře a Krále Františka Josefa I. na potřeby hasičské 60 zlatých dne 15. listopadu roku 1887. Téhož roku za velitele byl zvolen jednohlasně pan František Hejzlar dne 25. března 1887 a setrval nepřetržitě až do 2. února 1893, jelikož byl zvolen za předsedu, neb si toho členové sboru všichni přáli.

Tolik malá exkurze do dávné minulosti v dobovém textu, ze kterého vyplývá, že datum vzniku našeho sboru není jistý. Buď rok 1886, kdy obec zakoupila hasičskou stříkačku a ustavila družstvo hasičů, nebo o rok později, kdy byl oficiálně zvolen první velitel pan František Hejzlar. Naši předkové však slavili svoje výročí vždy v letopočtu končící sedmičkou a tak i my se této tradice držíme.

Podíváme-li se do minulosti z praktického hlediska, je nemyslitelné aby některá obec neměla svůj Sbor dobrovolných hasičů. Struktura stavebních materiálů, jako bylo dřevo, sláma a jiné hořlavé látky podléhaly častým požárům obytných i hospodářských budov, někdy se stalo, že došlo k vyhoření celých obcí či měst. Samozřejmě že tito muži v hasičském stejnokroji čelili i přírodním katastrofám, jako povodním a vichřicím, které také nepatřily k vyjímečným událostem.

Během historie našeho sboru se vystřídalo několik politických režimů, z nichž některé nechali naše členy v klidu žít a dělat si tu svoji „hasičinu“, některé protlačili do sboru politiku, nutno dodat, „že tu svoji a jedinou správnou“. Objektivně můžeme však říct, že díky své specifické činnosti se naši otcové a dědové starali o svoji dobrovolnou hasičskou práci, kterou stejně potřebuje každý režim na světě.

K zajímavostem patří např. naše historická dvoukolová stříkačka, jenž má podstatnou část čerpadla z mosazi. V době protektorátu Čechy a Morava okupační orgány konfiskovaly všechny věci z barevných kovů, nutných pro válečnou výrobu. A tak naši předchůdci sehnali červenou barvu, shodnou s tou na karoserii stroje a čerpadlo s ní natřeli. Řeknete si, no a co? V této době se toto počínání považovalo za sabotáž a při odhalení se trestalo v lepším případě pobytem v koncentračním táboře, v tom horším popravou.

V roce 1979 se v našem okolí rozvodnila řeka Metuje a samozřejmě, že ani naši členové nechyběli při likvidaci následků škod, zrovna tak jako v roce 2000 ve městě Terezíně, kde si záplavy vody vybraly svoji daň, pomáhali naši chlapi zmírnit utrpení tamních obyvatel.

Co se týče požárů, tak s povděkem můžu říct, že obyvatelé Babího jsou opatrní a došlo k nim jen vyjímečně. V osmdesátých letech minulého století došlo k dvěma velkým požárům, u kterých jsme se podíleli na jejich likvidaci. V roce 1986 na Silvestra vzplála tělocvična díky trámu zazděnému do komína a asi o rok či dva později po zásahu bleskem hořela chaloupka mezi ulicemi Ryšavého a U zvoničky.

V hasičském sportu se naše družstvo drží v pověstném průměru, dost často však dokáže překvapit (samozřejmě příjemně) a přivézt ze soutěže krásné umístění.

Omlazené mužstvo zároveň pracuje na údržbě jak hasičské zbrojnice, výzbroje a výstroje, tak i na udržení zastaralé techniky v provozu a práceschopném stavu. Práce je velice mnoho a členové ji musí zvládat ve svém volnu, často i na úkor svých rodin. Přesto je u veřejnosti a hlavně u zaměstnavatelů více než nedoceněna.

(Patr Hornych, velitel SDH Babí)

28.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
STEJNĚ jako v loňském roce se nepoběží do Náchoda po hlavní silnici, ale po cyklostezce.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Ilustrační snímek.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení