VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Hořičky

Hořičky /FOTOGALERIE/ - Na přelomu 19. a 20. století se v Čechách zakládaly sbory dobrovolných hasičů. Také obyvatelé obce Hořičky v roce 1881 v rámci přípravného výboru vypracovali návrh na založení hasičského sboru a návrh stanov

8.7.2009 1
SDÍLEJ:

Z archivu SDH Hořičky.Foto: SDH Hořičky.

Dne 31.7.1881 se konala valná hromada, na které byly návrhy schváleny a současně byli zvoleni velitel sboru Josef Pich, náměstek Karel Hůlek a tříčlenná správní rada Josef Kujal, Čeněk Bartoš, František Tuček.

Dne 5.3.1882 věnoval starosta obce Kašpar Rosa sboru hasičskou signální trubku. O pár týdnů později, dne 16.4.1882, věnovalo jeho Veličenstvo císař pán 80 zlatých na podporu a činnost sboru. Další věcný dar získal hasičský sbor od firmy Smekal, kdy se jednalo o čtyřkolovou ruční pístovou stříkačku, která byla tažená koňmi v hodnotě 900 zlatých. Na zakoupení věnoval princ Schamburg Lippe 150 zlatých. Tato ruční stříkačka se používala až do roku 1939, když sbor zakoupil motorovou stříkačku od Českého hasičského sboru na Prorubech, který zanikl po obsazení pohraničí Němci.

Další techniku sbor zakoupil v roce 1949 a sice nákladní auto zn. Praga –Andula, které bylo upraveno pro přepravu členů sboru a motorové stříkačky. V roce 1960 byla sboru přidělena výkonnější stříkačka typ DS 16 s průměrem sacího hrdla 90 mm. O rok později získal sbor nákladní auto typ Tatra 805 s náhonem na zadní a přední nápravu, které vyřadila armáda. V roce 1963 dostává sbor starší hasičské auto s cisternou značky Praga RND AG 16, což bylo značným přínosem neboť v obci není dostatek vodních zdrojů pro likvidaci případného požáru. V roce 1967 je sbor vybaven novým přenosným čerpadlem PS 12 včetně skříňového jednonápravového přívěsu. V roce 1981 sbor obdržel starší požární mobilní cisternu značky Škoda Liaz RTN CAS 25 což v té době bylo výkonné zásahové vozidlo. Poslední velkou investicí byl nákup osobního vozidla VW Transporter s tažným zařízením pro přívěs, kdy na pořízení tohoto vozidla přispěl jak SDH Hořičky částkou 50.000 Kč, tak i obec Hořičky částkou 150.000 Kč.

Nyní tvoří členskou základnu 51 mužů a 17 žen. Sbor má k dispozici 2 zásahová vozidla, cisternu Škoda LIAZ RTN CAS 25, osobní VW Transporter s přívěsem pro požární čerpadlo PS 8 nebo PS 12.

(Věra Sýkorová)

8.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení