Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Horní Radechová má 125 let

Horní Radechová - Z pamětní knihy hasičů se dozvídáme, že první historické záznamy o obci pocházejí ze 14. století. Původně se obec jmenovala Dochowa.

26.8.2009
SDÍLEJ:

NOČNÍ SOUTĚŽ. SDH Horní Radechová existuje již 125 let Foto: archiv sboru

Rok 1884 se stal památným pro občany obce. Dne 22. února se sešli zdejší lidé na schůzi s myšlenkou uskutečnění založení spolku, který by ochraňoval majetek a životy občanů.

Této schůze se zúčastnili autoři myšlenky: učitel Jan Kratochvil, hostinský Augustin Kratěna, rolník František Vít, tkadlec Augustin Burdych, rolníci Jan Martinec, Josef Hurdálek a Adolf Semerák, obchodník Josef Hanuš, učitel Jan Brouček, kovář Vincenc Beneš a obuvník Václav Míl. Myšlenka založení sboru byla občany přijata velice kladně.

V dalších měsících sbor vyvíjel aktivní činnost a získal si podporu místních občanů. Za přispění obecního zastupitelstva byla zakoupena ruční čtyřkolová stříkačka za 638 zl. a 50 krejcarů od firmy Smekal. Členové získali nové hasičské oblečení. Na potoce byly vybudovány vodní nádrže a obec byla vybavena tabulkami ohlašovny požárů.

Členové sboru pravidelně cvičili na pozemku Josefa Hanuše a našly se i prostory pro umístění stříkačky. V květnu se sbor začlenil k župní jednotě „Metuj“ v Polici n. Metují. V červenci se sbor poprvé předvedl s novou stříkačkou při požáru v Hronově.

V následujícím roce po ustanovení hasičského sboru v obci se sbor musel vypořádat nejen s nedostatkem financí, ale i s nekázní některých členů. Došlo i k několika vyloučením ze sboru. Přesto se pravidelně cvičí, zadaly se k ušití nové stejnokroje, uspořádán byl společný výlet.

Rok 1891 byl pro mnohé občany obce tragickým s ohledem na tehdejší vzniklé požáry. V dalších letech sbor funguje, hasiči stále cvičí…

Právě při oslavách 30. výročí od založení sboru, hned po mši svaté konané v kapli ještě na počátku oslav, byla vyhlášena mobilizace a z dalšího programu sešlo. Teprve po skončení války a kapitulaci Rakouska – Uherska ze dne 28. října 1918 se znovu obnovila činnost sboru. Přestože ve válce padlo 5 členů sboru, hasičský sbor se rozrůstá o nově příchozí zájemce a sbor opět funguje, tak jak má.

V květnu roku 1945 přijal s ulehčením celý národ ukončení druhé světové války a konec okupace naší země. Nabytá svoboda se projevila i ve zvýšeném zájmu o hasičskou činnost.

O činnosti hasičů od 70. let po léta současná se dochovalo málo písemných zpráv oproti létům předešlým. V roce 2001 bylo zakoupeno nové auto Avia – Furgon a také vybudována hasičská klubovna.

Sbor funguje v obci do dnešních dnů a občané díky svým hasičům mohou mít klidné spaní.

Autor: Věra Sýkorová

Místo události:
26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Nahodil Náchod konečně motory?

Náchodsko - Až v pátém kole se dočkali premiérového vítězství v letošním ročníku Krajské ligy mužů hokejisté Náchoda. O překvapení se pak postaral Hronov, který zvítězil na horkém ledě Nové Paky. Bez vstřeleného gólu a bez bodů se naopak vraceli z Třebechovic hokejisté Jaroměře.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Náchod - Náchodskou Kamenici, která je označená jako pěší zóna, plní stále více automobilů. Vedení města proto rozhodlo o opětovném nainstalování výsuvného sloupku v místě výjezdu z ulice Kamenice do okružní křižovatky u Itálie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení