Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Jizbice

Jizbice /FOTOGALERIE/ - Před založením hasičského sboru v Jizbici u Náchoda se vyskytly v obci během několika roků požáry, které se hasily – jak dříve bylo zvykem – přinesenými konvemi a džbery V nich byla podávána voda jednou řadou občanů směrem k ohni a druhou řadou se vracely prázdné konve k vodnímu zdroji.

23.9.2009
SDÍLEJ:

Z archivu SDH Jizbice.Foto: Archiv SDH Jizbice

Mimo to byly u domu s č.p. 36, tehdejší školy (nynější hospody), umístěny na pavlači dva háky, kterými se strhávaly ohořelé trámy a krovy, aby se požár lépe likvidoval. „Dále tam byly dvě ruční dřevěné berlovky, které se nacházely u rychtáře,“ řekla nám Zdena Břendová, členka SDH Jizbice.

V hasičské kronice se doslovně píše: ,,Aby při příštích požárech lepší pořádek se zachoval a aby se vydatnější pomoci dosáhlo, založen byl v roce 1888, dne 4. března, hasičský sbor.“

Podnět k ustanovení sboru dal Adolf L.Seidl, učitel v Náchodě, toho času župní dozorce, a to svým dopisem ze dne 16.12.1887.

První valná hromada (ustavující schůze) se konala 2. dubna 1888 za přítomnosti 33 členů. Byly čteny stanovy hasičského sboru a provedeny volby funkcionářů.

O den později byly zakoupeny stříkačka a výzbroj od firmy R.A. Smekala, továrníka na Smíchově. Dále bylo koupeno 24 pásů, 2 nože pro hodnostáře 2 burcovky se šňůrkami, 2 trubky se šňůrkami a 5 píšťalek se šňůrkami. Pan R.A. Smekal daroval 1 přílbu, 1 pás, 2 náprsní šňůrky pro velitele a cvičitele a 1 petrolejovou svítilnu (tu vlastní sbor dodnes).

Úplně první požár, ke kterému hasiči z Jizbice vyjížděli zasahovat v počtu 18 členů, se váže k datu 21. říjen 1889. Hořelo na nedalekém Novém Hrádku.

27. listopad 1913 je v historii SDH Jizbice důležitým mezníkem, neboť právě v tento den byla započata stavba silnice Náchod - Nový Hrádek. Jedná se o spojnici obou obcí, která se stala obzvlášť důležitou pro rychlou pomoc při požárech.

První světová válka narušila život ve sboru, neboť většina členů sboru, zejména těch mladších, nastoupila vojenskou službu. Doma zůstali jen ti starší, na kterých byla najednou celá zodpovědnost za ochranu majetku sousedů před požárem. Právě v této době musely nastoupit na místa mužů, kteří odešli na vojnu, do sboru také ženy.

V roce 1924 oslavil hasiči z Jizbice 35 let své existence. Slavnost se konala za velké účasti okolních sborů a zejména po stránce hasičské techniky měla mohutný ohlas.

Konec 30. let byl stejně jako pro většinu zdejších lidí, i pro jizbické hasiče plný starostí a nejistoty, a to vinou druhé světové války. Veškeré organizace byly tehdy zrušeny, jen hasičské sbory byly ponechány v činnosti. Bylo výhodou, že se hasiči mohli scházet na svých schůzích a vzájemně se podělit o své těžkosti a starosti. Na schůzích se pracovalo všemožně proti okupantům. Pamětní kniha hasičů z Jizbice, v níž je vše zachyceno, byla tehdy pečlivě uschovávána, aby po osvobození mohla promluvit k mladé generaci.

V současné době je sbor jedinou veřejnou složkou, která v obci zůstala.

Autor: Věra Sýkorová

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení