Vyhořelo tehdy 45 domů a naposledy chytila stará zvonice. Zvony s děsivým rachotem padaly dolů a rozbily se. Je zapsáno, že v kašně, tehdy dřevěné, která byla na náměstí, se voda doslova vařila. Přičiněním olešnických a dobrušských hasičů byl zachráněn kostel a velká část Nového Hrádku.
Roku 1880, konkrétně 6. září v noci, opět vypukl požár, jenž se rychle šířil po celé ulici podfarské (dříve Zámecké), dnes Hradní. Vyhořelo 26 domů, mezi nimi škola i fara (obě budovy byly dřevěné). Při požáru byly zničeny zřejmě i farní záznamy, protože nejsou před rokem 1794 k dispozici.
Není bez zajímavosti, že novohrádecké náměstí před požáry tvořily dřevěné domy s podloubími, stejně jako v Zámecké, dnes Hradní ulici.
Požár stíhal požár, od roku 1843 jich bylo celkem 22. Tyto časté požáry přiměly občany ke zřízení Sboru dobrovolných hasičů, který byl založen v letech 1880-81.
3. prosince 1880 byla svolána valná hromada občanů, na které byl zvolen první výbor ve složení: velitel - p. Klimeš Josef - pekař, podvelitel - p. Honěk Jan - malíř, cvičitel - p. Novotný Josef - kupec, pokladník - p. Přibyl Josef - pekař, jednatel - p. Ježek Josef - řídící učitel. Později se na dlouhou dobu více než 30 let stal velitelem p. Ferdinand Přibyl.
První hasičská stříkačka byla zakoupena v roce 1883 od firmy Smékal Vysoké Mýto za peníze ze sbírek v obci, příspěvku od C. Mansfelda, daru Císaře Pána a Občanské záložny. V roce 1906 byl založen ženský odbor, který čítal 14 žen.
1. světová válka činnost hasičského sboru bohužel přerušila, avšak v roce 1919 byla činnost opět obnovena.
V roce 1923 se uskutečnil Všeslovanský sjezd hasičstva v Praze, kterého se zúčastnili i hasiči z Nového Hrádku v počtu 24 členů.
V letech 1938 - 1945 - ve válečném období 2. světové války – byl opět útlum, panoval totiž zákaz sjezdů, slavností a útlum činností.
Rok 1947 byl rokem významným, neboť byla zakoupena bývalá restaurace „U Vendů“ pro spolkovou činnost – garáž pro stříkačku. Navíc v témže roce bylo zakoupeno i první hasičské auto.
Rok 2000 připadl na 120. výročí založení sboru. K této oslavě patřily prezentace historických dokumentů, obdržení Čestného uznání od zástupců okresu a také nejvyšší hasičské vyznamenání - medaile sv. Floriána dlouholetému veliteli sboru Milanu Grimovi.