Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: SDH Žďár nad Metují

Žďár nad Metují /FOTOGALERIE/ - Zdejší sbor dobrovolných hasičů oslavil letos 130. výročí od svého založení. Jaká je historie tohoto sboru působícího na Policku?

21.10.2009 1
SDÍLEJ:

SDH Žďár nad Metují.Foto: Archiv SDH Žďár nad Metují

SDH Žďár nad Metují byl založen r. 1879. Z dosažitelných materiálů byli zakládajícími členy: Roman Šedek, Josef Matěna, Miller Antonín a další. Bližších údajů není.

Byl to po polickém sboru první venkovský sbor na Policku, což svědčilo o pochopení a lásce Žďárských občanů pro dobrou věc a potřebu pro ochranu majetku celé obce. Práce se jim dařila a netrvalo dlouho a sbor si pořídil svou první stříkačku, která sloužila až do roku 1940. Byla to stříkačka ruční, k jejíž obsluze bylo potřeba vícero členů a zejména při delších požárech se museli střídat s ostatními občany. Pro tuto stříkačku bylo vybudováno dřevěné hasičské skladiště, které stojí dodnes uprostřed obce jako součást rodinného domku p. Paskera.

Především zásluhou velitele J. Kříže si v roce 1940 zakoupil sbor za pomoci obce a všech žďárských občanů (dobrovolnou sbírkou) novou motorovou stříkačku od firmy Stratílek z Vysokého Mýta. Bylo to v době druhé světové války, kdy činnost a rozvoj hasičské myšlenky byla tvrdě potírána fašistickou okupací a kdy i jeden člen zdejšího sboru – Jaroslav Janek – ukončil svůj život v koncentračním táboře v Mauthausenu.

Po skončení 2. světové války a osvobození sovětskou armádou v květnu 1945 si žďárští hasiči přivezli i první hasičské auto. Byl to pozůstatek po ustupujících Němcích a zásluhou Vojty Šubíře bylo koňmi z Broumova dotaženo až k nim do Žďáru. Bylo s ním však více trápení než radosti po těch 10 let, co jim sloužilo.

Přišel okamžik, kdy hasičům přestalo vyhovovat jejich staré skladiště. Proto v roce 1949 byla zahájena výstavba nové moderní požární zbrojnice. První její etapa byla ukončena v r. 1953. Na této zbrojnici byly zdejšími členy sboru odpracovány stovky brigádnických hodin. Byli to zdejší zedníci-důchodci, kteří se nejvíce zasloužili o její postavení. V roce 1951 nastala změna v názvu organizace. Z dosavadního hasičstva se stává československý svaz požární ochrany a členové se stávají požárníky.

Další léta jejich práce byla poznamenána menším zájmem o práci v základní organizaci, zejména mezi mladými členy. Příčina byla hledána hlavně v nespolehlivosti starého auta, které většinou selhalo, když ho bylo nejvíce třeba. Proto v r.1956 byla zakoupena 2 starší auta značky Ford a z těchto bylo sestaveno členy J .Pohlem a J. Osobou provozu schopné auto. I toto však nesplnilo jejich očekávání a tak trápení s údržbou a akceschopností bylo stále více. Teprve ž v r. 1966 získali žďárští hasiči od OIPO v Náchodě vyřazenou vojenskou Tatru 805, která po rekonstrukci na požární vozidlo sloužila dobře dlouhá léta…

Mezitím v r. 1969 byla zahájena vestavba dvou bytových jednotek nad garážemi požární zbrojnice a tak mají nyní požární zbrojnici, která svým vybavením patří na celém Policku k těm nejlepším. Přitom byl splněn jejich požadavek a jedna bytovka byla přidělena členu SDH – strojníku J. Michlovi, jehož práce při údržbě a opravách naší techniky byla neocenitelná.

Dále sbor obdržel též od OIPO v Náchodě novou motorovou stříkačku PS 8. A nejen to, v roce 1978 obdržel také novou PS 12, což svědčilo o jejich dobré práci.

V době, kdy měli žďárští hasiči konečně spolehlivé auto, nastal zájem o jejich práci. Hlavně mezi mladými – a to nejen muži, ale i ženami. Proto mohlo být v této době utvořeno i družstvo žen.

Členové sboru se vždy pravidelně zúčastňovali všech akcí okrsku a jejich práce byla nadřízeními orgány velmi kladně hodnocena. V r. 1969 se jim dostalo pomyslné třešničky na dorty – při oslavách 90ti let trvání byli odměněni odznakem „Za příkladnou práci“. V r.1972 se umístili na 1.místě v náchodském okrese.

Autor: Věra Sýkorová

21.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení