Z hasičských sportů je tohle ta nejextrémnější varianta závodění. Hasiče na trati čeká tahání těžkých předmětů, test silové vytrvalosti, obratnosti. To vše se zátěží a s těžkou výstrojí, která zrovna nebyla vyvíjena pro desetibojařské olympijské disciplíny, ale proti ohni a žáru. Stejně důležité jako fyzická síla je i odhodlání. Výběh s výstrojí na třináct pater vysokou vysílací věž totiž chce kromě svalů ještě morální sílu. Nezastavit, nezpomalit, vydržet…
Nejhorší je figurína
Ve hře byl i tým ze stanice Pardubice. Ten se soutěží teprve začíná. Přípravu na toto klání odstartoval teprve v lednu. „První závod jsme měli v Ústí nad Orlicí na Andrlově chlumu, tam jsme si odbyli premiéru a zjistili, kde máme rezervy a co je třeba zlepšit," prozradil člen pardubického týmu Radek „Tim" Kutil.
V závodě startují čtyřčlenné týmy a časy se hasičům sčítají. Disciplínami prochází ve vylosovaném pořadí. Která ale byla nejtěžší?
„Nejhorší pro závodníka je popasovat se s osmdesátikilovou figurínou. Je těžká, špatně se drží a dráha je dlouhá. Závodník tam jde navíc ve chvíli, kdy už má unavené ruce i nohy. Špatně se s ní dýchá, protože je navalená na člověku a zásahové oblečení nevětrá. Ne že by závodníci byli slabí, ale čím víc svalů, tím větší spotřebu kyslíku člověk má. Tam se potom jede hodně na dluh a na morální sílu," vyprávěl kouč pardubického týmu Oldřich Šmatera.
Jeho slova potvrdil i Radek Kutil. „Figurínu nenávidím. Když jsem se vracel po otáčce v půli, tak už to nešlo. Schody byly celkem v pohodě, až od osmého patra to bylo peklo. Ale odevzdal jsem tam všechno a jsem hrdý, že jsem se nepozvracel," dodal s úsměvem po doběhu Radek Kutil.
Stříbro pro Hradec
V boji o nejtvrdšího hasiče jde především o čas. Disciplíny hasiči znají, v závodech se ale čas počítá a každá vteřina je dobrá. Na start proto musí být důkladná příprava. „Pokud počasí přeje, trénujeme venku celou dráhu, jen jsme omezeni výstupem na věž a místem na roztahování hadic, takže to cvičíme s pneumatikou od traktoru," prohlásil Oldřich Šmatera.
Pardubickým nováčkům se v soutěži nakonec vedlo více než skvěle. Z Pardubického kraje se umístili nejlépe. V Královéhradeckém kraji nejvíce bodovali borci z Jičína, na druhém místo skončil Hradec, který reprezentoval Ondřej Rosenkranz s časem 6,23 minut. Do jedenáctého místa se navíc umístili celkem čtyři Hradečáci – obsadili druhé, sedmé, desáté a jedenácté místo.
Pořadí vítězných družstev v soutěži o nejtvrdšího hasiče
Kategorie družstev Královéhradeckého kraje:
1. místo - územní odbor Jičín
2. místo - stanice Hradec Králové
3. místo - územní odbor Náchod
4. místo - územní odbor Trutnov
5. místo - územní odbor Rychnov nad Kněžnou
Kategorie družstev HZS Pardubického kraje:
1. místo - územní odbor Pardubice
2. místo - územní odbor Ústí nad Orlicí
3. místo - územní odbor Chrudim
4. místo - územní odbor Svitavy