Máte za sebou železnou sobotu, k čemu sběr poslouží?
Sběr starého železa slouží ke třem věcem. Má vyčistit město od druhotných surovin. Také šetříme ty suroviny, kterých na světě ubývá. Třetí důležitou věcí pro náš sbor je i finanční přínos do poklady sboru na jeho činnost. Současně se sběrem železa provádíme také sběr elektromateriálu, televizí, mikrovlnek, ledniček.

Na požární zbrojnici se v poslední době prováděly různé úpravy. O co se jednalo?
Jelikož objekt je starý už skoro 40 let, je zapotřebí provádět opravy. Jednalo se o výměnu části koberců, opravu podlah ve výjezdových garážích, které už byly v úplně havarijním stavu. Nyní se provádí výměna plynových kotlů.

Čemu opravy pomohou?
Auta se nepropadnou do topných kanálů a bude funkční vytápění, které už nesloužilo, a samozřejmě nové bude účinnější.

Jak je zbrojnice vlastně vybavena technikou?
Naše jednotka je vybavena dle požadavků státu. Nadstandardní výbavou je automobilový žebřík AZ 30, který jsme dostali od partnerského města Hildenu. Naše technika je z větší části v dobrém stavu. Jenom plánujeme obnovu cisterny, která už je v opravdu havarijním stavu, její stáří se blíží k třiceti letům a po celou dobu je v provozu.

Zdejší sbor je dobrovolný, ale vzhledem k velikosti města pracuje jednotka v podstatě jako profesionální. Jak to v práci funguje? Musí hasiči na výjezdy z práce, nebo jsou ve službě na stanici?
Jednotka je zařazena dle plošného pokrytí do II. kategorie s předurčeností na dopravní nehody. V jednotce města pracuje dobrovolně 21 členů. Výjezdů má naše dobrovolná jednotka ročně kolem stovky. Na hasičárně nikdo placený službu nedrží. Pouze se drží pohotovosti doma, a to z důvodu nutnosti výjezdu do pěti minut od vyhlášení poplachu. V této pohotovosti jsou vždy čtyři členové 24 hodin denně sedm dní v týdnu. U zásahu nejsou jen ti, kteří mají službu. Většinou ti sloužící vyjíždějí v prvním vozidle a následně další vozidlo, které už je složené z ostatních dobrovolných členů, kteří se do hasičárny dostaví maximálně do osmi minut. Celkem je u zásahu průměrně okolo deseti členů. Problém s obsazením druhého vozidla někdy bývá dopoledne v pracovní dny. Ne všichni členové pracují přímo ve městě a ne všichni zaměstnavatelé uvolní hasiče z práce, i když je to jejich zákonná povinnost.

Co hasiče na této práci baví, proč se obětují a pomáhají?
Většina stávajících členů jednotky vyrostla v našem sboru už od mládežnického oddílu, následně pak zůstávají členy jednotky. Každý to bere spíše jako poslání „..připraveni bližnímu ku pomoci", to je staré, ale stále platné heslo, a bez nároku na jakoukoli odměnu. Cílem našeho sboru je právě připravovat děti v oddíle mladých hasičů pro tuto dobrovolnou práci. Celkem má náš sbor 100 členů a skoro 50 dětí, máme dokonce i oddíl ve školce.

Je náročné finančně sbor v takovém režimu udržovat?
Jednotku financuje město ze svého rozpočtu, což je v dnešní době hodně finančně náročné, ale naše město tuto oblast podporuje. Vybavení jednoho hasiče stojí bezmála 100 tisíc korun. Technické vybavení je většinou jednoúčelové a také za nemalé finanční prostředky.

Sbor dobrovolných hasičů se financuje z větší části sám, právě ze sběru starého železa, nebo pořádání různých akcí. Je pravda, že na výchovu mládeže město přispívá formou darů, což ale v žádném případě nekryje finanční nároky na přípravu mladých hasičů. Plánujeme městu navrhnout jiný způsob financování právě výchovy mladých hasičů. Radní ani zastupitelé nechápou, že se nejedná jen o zájmový kroužek mladých hasičů, ale je to právě výchova k tomu že se činnost stane celoživotním posláním pomáhat občanům našeho nebo jiného města.