„Velké finále“. Takové přízvisko dostal od Náchodského deníku duel závěrečného 22. kola druhé ligy házenkářů mezi Náchodem a pražskou Slavií. Domácím hráčům v něm půjde o zpečetění druholigového titulu ve skupině SZČ, jež by měl přiblížit bleskový návrat do soutěže, kterou Východočeši řadu předchozích sezon hráli.

Házenkářům Náchoda zbývá poslední krůček k tomu, aby se po roce vrátili do první ligy. V závěrečném utkání sezony potřebují doma bodovat s pražskou Slavií.
Venkovní derniéru proměnili v exhibici. A teď zápas o všechno, o titul, o postup

V cestě stojí sedmý tým tabulky SK Slavia Praha, tedy mužstvo, na jehož palubovce Náchodští ve finiši podzimní části vyhráli 30:28. Devíti trefami se tehdy na úspěchu hostujícího celku podílel jeden z elitních střelcům týmu Jiří Štajnrt (26) a právě on pozval náchodské příznivce na zápas, který domácí v žádném případě nesmějí prohrát.

Pokud bude Náchod jakkoliv bodovat, konečná první příčka a tím i start v baráži o návrat do ligy první mu nikdo nevezme.

Jirko, jak velkým tématem je v kabině poslední zápas sezony? Převládá napětí nebo se všichni hlavně těšíte?

Samozřejmě se na zápas všichni těšíme, ale zároveň je cítit i nějaké napětí i s ohledem na to, že musíme potvrdit první místo výhrou. Pokud by se nám o nepovedlo, mohly by nás v tabulce předskočit Lovosice, což nikdo z nás nechce. Pro všechny z nás jde o výjimečný zápas už jen proto, že za soupeře nastupuje náš bývalý spoluhráč Jirka Klouček. Každopádně co se týče na nervozitu a natěšenost, je to tak padesát na padesát, věříme si a těšíme se. Po zápase chceme slavit postup do baráže, kde by nás pak měla čekat rezerva Nového Veselí.

Vzájemná bilance vedoucích dvou týmů II. ligy SZČ

Náchod - Lovosice B 28:25, Lovosice B - Náchod 35:32

Tabulkové postavení

1. Náchod 36 bodů, skóre 675:491 (rozdíl branek +184)
2. Lovosice B 35 bodů, skóre 692:589 (rozdíl branek +103)

Soupeř dorazí atraktivní, leč jasným favoritem jste vy. Berete to stejně? Nic jiného než výhru si nepřipouštíte?

Určitě, nic jiného nepřipadá v úvahu. Na podzim se nám zápas v Praze nepovedl tak, jak bychom si představovali, naše výhra měla být rozhodně vyšší než o dvě branky. V odvetě to chceme napravit a vyhrát po klidnějším průběhu. V sobotu potřebujeme roli favorita potvrzovat od prvních minut zápasu.

Náchod se v sezoně opírá mimo jiné oba své brankáře.Náchod se v sezoně opírá mimo jiné oba své brankáře.Zdroj: Veronika JílkováDoma jste v celém soutěžním ročníku neztratili ani bod. Čemu za tuto bilanci vděčíte?

Na prvním místě musím zmínit samozřejmě naše fanoušky, kteří nás chodí pravidelně podporovat. Zejména pak ty mladší, kteří nám vytvářejí super atmosféru. Důležitým faktorem je také naše pevná obrana v čele s brankáři, kteří v celé sezoně chytají opravdu výborně.

Na začátku března jste padli v hale Liberce a bylo zřejmé, že k udržení prvního místa budete muset všechny zbývající duely vyhrát. Jak těžké to bylo na psychiku?

Hodně těžké. Už tenkrát do Liberce jsme jeli pro výhru, věděli jsme, že bychom si jí hodně pomohli a nechtěli jsme ztratit body. Jenže zápas se nám vůbec nepovedl. Nejvíc jsme to nezvládli právě co se psychiky týče, nedokázali jsme soupeři odskočit na vyšší brankový rozdíl a naopak sami jsme museli skóre dotahovat. No a od té doby už jsme věděli, že vyhrát musíme úplně všechna zbývající utkání.

Zatímco na podzim jičínská rezerva přivezla z pěti venkovních duelů dvě výhry, na jaře prohrála všech šest zápasů na hřištích soupeřů.
Rezerva Jičína v první lize přes porážku zachráněna. K derniéře dorazí Šťáhlavy

Patříte k nejlepším střelcům Náchoda v sezoně. Vezmete na sebe v sobotu tíhu odpovědnosti? Cítíte, že na vás bude tým spoléhat?

Nějaká tíha na mě bude, ale máme další kvalitní střelce, kteří když se nebude dařit mně, zadaří se zase jim. Vrátil se nám třeba na druhou polovinu sezony pivot Petr Freiberg, ten hrál za Jičín extraligu a hodně nám nejen svými góly pomáhá. Tlak na tým jistě před utkáním i během něho bude, rozloží se ale na více hráčů.

I zásluhou těchto fanoušků by se v sobotu mělo hrát ve skvělé házenkářské kulise.I zásluhou těchto fanoušků by se v sobotu mělo hrát ve skvělé házenkářské kulise.Zdroj: Veronika Jílková

Určitě byste byli rádi, kdyby na utkání dorazil co nejvyšší počet diváků. Jak se je snažíte nalákat a čím byste je rád pozval vy?

Všechny domácí zápasy jsme vyhráli troufnu si říct suverénně, pro lidi to v naší hale bývá pěkná podívaná. Ke všemu jde o poslední zápas sezony, budeme potřebovat podporu co největší. Vždycky se hraje líp, když lidi jsou, než když je v hale prázdno. Budeme rádi za co nejvyšší návštěvu, poslední zápas chceme vyhrát a poděkovat lidem, kteří na nás chodí pravidelně.