Řekněte mi, už jste překousli to zklamání z neúspěšného ataku první příčky po základní části?
Překousli, protože člověk by měl hodnotit celou základní část a ne jen její poslední zápas. Z pohledu celé základní části můžeme být spokojeni. Podařilo se nám prokázat svou kvalitu, skoro celou základní část jsme byli první, bohužel závěrečné prohry byly ovlivněny malým počtem hráčů v utkání. Nemůžeme proto říct, že bychom byli nespokojeni, spíš zklamaní.

O vítězství v základní části jste určitě nepřišli v posledním zápase s Novým Bydžovem. Které bodové ztráty byly podle vás právě ty klíčové?
S tím souhlasím. Tým Nového Bydžova považuji za velice kvalitní, pokud nás něco může mrzet, tak to jsou prohry s Třebechovicemi, či s Novým Městem. V těchto utkáních jsme měli více střel na branku, více šancí, ale nedařilo se je nám proměnit.

Upřímně. Osobně jsem čekal, že vám musí dojít v průběhu sezony dech, přesto jste základní částí prosvištěli v podstatě bez větších výkyvů. Čím si to vysvětlujete?
Už před sezonou jsem říkal, že naše výsledky nebudou tak výrazné, jako byly v minulé sezoně. Před tímto ročníkem došlo k oslabení týmu, a to i díky tomu, že mou dlouhodobou vizí je, aby zde hráli hráči, kteří mají určitou návaznost na Náchod. Došlo k tomu, že čtyři hráči, kteří dojížděli, už v týmu nejsou a naopak přišli dva hráči, kteří jsou náchodskými odchovanci. Jsem rád, že se podařilo udržet kvalitu a dobrou hokejovou partu, což jsme dokazovali prakticky celou základní část. A to je zásluha právě kolektivního pojetí hry.

Pojďme si trochu zahrát na „kdyby". Pokud byste své tažení základní částí dotáhli do vítězného konce, uvažovali jste o postupových bojích, nebo byste to vzdali jako vloni?
Přiznám se, že jsem o tom uvažoval více než vloni. V posledních třech týdnech, kdy jsem viděl zdravotní stav hráčů, tak jsem to po konzultaci s trenéry zavrhl. Zde je ještě důležité říct, že hokejový svaz podmiňuje účast v kvalifikaci tím, že pokud z ní tým postoupí, musí druhou ligu už hrát.

Letošním ročníkem nepříjemně otřásla „kauza" Nové Paky a následně trochu šalamounské rozhodnutí krajského svazu. Jaký máte vy osobně názor na tuto kauzu?
My jsme se připojili k názoru ostatních klubů a dle mého názoru to má dvě zásadní roviny. Já jsem člověk, který říká, že v hokeji je třeba držet se pravidel, a myslím, že kdyby to dělaly všechny týmy a celý český hokej, tak bychom se vyhnuli některým trapným situacím. Další věcí je, že sportovní výsledky by se vždy měly rozhodovat na hřišti a nikoliv v zasedací místnosti. Krajský hokejový svaz určitě pochybil, měl včas řešit situaci, která vznikla jeho pochybením. Pak by nevznikl protest a nespokojenost klubů. Pokud bych se na to měl podívat z pohledu Nové Paky, tak musím uznat, že byla uvedena v omyl. V každém případě tato záležitost celou soutěž poškodila.

Když jsme se bavili před sezonou, tvrdil jste, že jste hodně zvědavý na Dvůr Králové, a také jste říkal, že kvalita bude všude. Překvapil vás z tohoto pohledu, ač kladně či záporně, některý z týmů?
Asi nepřekvapil. Skutečně se soutěž vyvíjela zhruba tak, jak jsem předpokládal. Kvalitu jsem očekával u Dvora Králové, který vytvořil skutečně silný ekonomický potenciál pro výborný tým. Ze začátku jsem byl zklamaný Novým Městem, které nemá špatný tým. Výkonnost jednotlivých týmů přirozeně v průběhu dlouhé sezóny kolísá. Pokud mám dobré informace, tak i Jaroměř se potýká s nemocností a zraněními. Můžeme se bavit o Třebechovicích, které mají také kvalitní tým, přesto se dostaly do baráže. U každého by se dalo něco najít.

Nyní vás čekají vyřazovací boje. Kterého ze soupeřů byste si přál pro semifinále?
Je nám to asi jedno. V současné době nemáme pro play off žádného neoblíbeného soupeře. Jsme připraveni se popasovat s každým.

Cílem je stále finále?
Bylo by super, hrát potřetí za sebou finále. Teď si rychle nevzpomenu, který jiný tým to v poslední době dokázal, hrát třikrát za sebou finále, takže bych byl samozřejmě rád, kdyby se nám to povedlo a mohli si ho znovu zahrát.

Šmika: Nikdy omezení počtu hráčů nebylo

Základní části Krajské ligy mužů letos rozvířila „kauza" Nové Paky.

Ta porušila ustanovení čl. 11 Technických norem Rozpisu soutěží 2015-16 Královéhradeckého kraje, v němž se píše, že: „Hostování mezi soutěžemi (střídavý start) se povoluje hráčům do 22 let neomezeně, minimálně však na dobu 30 dnů. Hráčům starším 22 let se střídavý start nepovoluje. Do nejvyšší krajské soutěže mužů se povoluje střídavý start ze soutěží: I. liga, II. liga, Liga juniorů. V s. 2015/16 mohou v jednom utkání nastoupit max. 3 takoví hráči."

Na toto provinění se v rozhovoru Dominika Palma z Jičínského deníku vyjádřil jednatel BK Nová Paka Bohumil Šmika.

V posledních dnech se řešila situace ohledně odpočtu bodů. Jak vy se na to osobně díváte?
Dne 13. prosince jsme byli upozornění, že nedodržujeme jakýsi řádek v technických normách krajského svazu ledního hokeje. Pro nás bylo překvapením to, že vůbec taková věta existuje. Druhý den se to řešilo s krajským svazem, konkrétně se sportovně technickou komisí (14. prosince) a bylo písemně nám a všem našim soupeřům v krajské lize mužů napsáno, že se tam tato věta dostala chybně, nebyla nikým schvalována, odsouhlasena a tudíž je neplatná. Takové jsme obdrželi písemné rozhodnutí. Je velice tristní, když si uvědomíme, že Jičín zinscenoval protest a přesvědčil všechny zbývající kluby v této soutěži bez našeho vědomí. My jsme měli informace od krajského svazu, od všech členů výkonného výboru a sekretariátu, že jsme se skutečně ničím neprovinili a naopak krajský svaz svoji chybu přiznal písemně. Několikrát dokonce zopakoval, že žádný člen nevěděl, jak by se tam ta věta dostala, nebyla o tom jakákoliv zmínka, tudíž my jsme nemohli v přípravě ani v průběhu soutěže vědět, že jakékoliv omezení existuje. Dne 14. ledna se sešel výkonný výbor a odmítl se protestem HC Jičín vůbec zabývat. První následující pondělí zinscenoval klub Dvůr Králové schůzku všech sedmi týmů krajské ligy mimo nás a ty se dohodly na jednotném postupu. Na svých internetových stránkách kluby zveřejnily protest HC Jičín s tím, že HC Jaroměř sepsala ještě jakési doplnění. Celá věc byla navíc zmedializována. Členové výkonného výboru pak nevěděli, co s nastalou situací dělat, čemuž se nemůžeme divit. Přestože stál výkonný výbor neustále za námi, jeho členové podstoupili jednání na republikovém svazu ledního hokeje, kde dostali nějaké řešení, které poté uplatnili. Výkonný výbor pak vydal rozhodnutí, na základě čehož nám bylo odebráno dvanáct bodů a ponechány výsledky na hřišti tak, aby se celá soutěž sportovně dohrála. Já osobně jsem byl dvě volební období předsedou sportovní technické komise, vedl osm let soutěže Královéhradeckého kraje ve svém osobním volnu a byl jsem také dvě volební období místopředsedou krajského svazu. Musím říci, že jsem se za šestnáct let nikdy s takovým chováním nesetkal a tato skutečnost je pro mě absolutním selháním lidství.
V republikových řádech a historii krajských přeborů se nikdy neobjevilo žádné omezení počtů hráčů na střídavý start z vyšších soutěží. Střídavý start se váže k mladým hráčům do 22 let věku. Nikdy omezení počtu hráčů nebylo a nyní se zde skutečně objevilo, a to na tři hráče. My a naši soupeři jsme to prokazatelně zjistili dne 13. prosince 2015 a 14. prosince se písemně vyjádřila STK, že se toto stalo jejich chybou a že se to ruší. Dne 29. prosince se poprvé objevil protest oddílu HC Jičín, který ho několikrát opakoval a svojí aktivitou doslova donutil výkonný výbor k přehodnocení celé situace a jeho postojů.