Druhou část začaly vítězně Jaroměř a Náchod

Náchodsko – Hokejová krajská liga vstoupila v nedělním podvečeru do své druhé části.

22.12.2009

Vítěznou branku prestižního derby Nové Město nad Metují – Náchod vsítil zkraje třetí části „nepovedenou“ střelou hostující Milan Škoda.Foto: Alexandr Nenjuk

HC Jaroměř – BK Nová Paka 6:2 (1:1, 3:1, 2:0). Obě mužstva základní část končila vzájemným zápasem v Nové Pace. Los II. části finálové šestky 1. kola zavedl Novou Paku do Jaroměře. Domácí mužstvo nastoupilo do utkání poprvé s Markem Machem, ten však do zápasu nezasáhl, naopak do sestavy se vrátil po trestu Tomáš Vejman.

Velkou šanci promarnil v úvodu Rudolfský, který ujížděl sám na brankáře, ale svůj blafák nedotáhl do gólového vyjádření. Zato hosté byli ze své první šance úspěšnější a ve 4. minutě se ujali vedení – 0:1. Při šanci Drašnara se Paka provinila proti pravidlům, jenže přesilovka domácích zůstala nevyužita. Srovnat skóre se Jaroměři podařilo až v poslední minutě první třetiny zásluhou Vejmana.

Druhá třetina domácím sedla lépe než hostům, i když ve 24. minutě Musil dostal hosty podruhé do vedení – 1:2. Z jednobrankového náskoku se však Novopačtí radovali pouze dvě minuty, když vyrovnal „Duda“ Dudadík. Za další dvě minuty znamenala bezchybná přesilovka pět na tři, na jejímž konci byl Rudolfský, třetí domácí branku. Na čtvrtou domácí trefu ze 33. minuty, kterou měl na svém kontě Křepinský, se dokonce přihrávkou podílel i brankář Macháň.

Pátý gól Jaroměře přidal v úvodu třetí třetiny Vejman, který se zapsal do listiny střelců po samostatné akci v přesilovce. V čase 51:21 se na trestné střílení rozjel Miloš Růta a nemýlil se – 6:2. Od 57. minuty měli hosté k dispozici výhodu dlouhé přesilovky pět na tři, Machaň zůstal neprůstřelný. Pár minut před koncem fauloval zbytečně Štěpán Dressler Dudadíka nárazem na mantinel zezadu. Ještě pár vteřin před koncem na ledě plály emoce, ale skóre na tabuli svítilo jasně – 6:2.

Josef Veselý, vedoucí mužstva Jaroměře: „V prvním kole finálovky jsme v nervózním utkání oplatili soupeři porážku ze středy z jejich stadiónu.“
Sestava Jaroměře: Macháň – Koblížek, Merkl – Dudadík, Synek, Ma. Kukal, Růta – Hamáček, Novotný, Jurča – Vejman, Křepinský, Drašnar – Svoboda, Rudolfský, Karel.

Spartak Nové Město nad Metují – HC Náchod 1:3 (0:0, 1:1, 0:2). Hosté byli v první třetině aktivnější a domácí gólman Bláha se měl co ohánět, aby uchoval čisté konto. Hned v prvním střídání zahrozil hostující Hudeček. Pak domácímu Zámečníkovi ujel puk v momentě, kdy již šel sám na branku. V polovině úvodního dějství přišly chvíle Náchoda – Hrabica mířil do prsou Bláhy, Škoda po objetí branky předkládal Šotolovi, jeho střelu ale domácí stačili ztečovat do ochranné sítě, a o chvíli později Hudeček nastřelil tyč. Následně se Spartakovci ubránili oslabení. V 16. min. dával Hrabica do druhé vlny Hubáčkovi, ale domácí brankář byl pozorný. V téže minutě přišly dvě vyloučení Spartakovců a Náchod hrál 73 sekund v početní výhodě dvou mužů. Přestože Náchod hodně mačkal a Bláha byl při tom tlaku dvakrát zasažen do masky, domácí oslabení přežili. Na závěr třetiny, po rotaci v rohu, připravil palebnou pozici Hejduk Jaklovi, ale tomu utekl kotouč a z následného protiútoku se opět neprosadil hostující Hudeček.

Ve druhé části převzali otěže domácí hokejisté. Ve 22. min. rychlý švih Potůčka kryl Navrátil s notnou dávkou štěstí. V dalším střídání minul Chmelík dorážku Šnejdrovy střely od modré. Ve 27. min. zachytil rozehrávku hostů na modré Zámečník, ale Prausova přihrávka na Ježka byla příliš pomalá a Navrátil se stihl proti jeho střele přemístit včas. Pak druhá pětka Spartaku roztočila před brankou Náchoda kolotoč, bohužel pro domácí bez gólového efektu. Po přehlédnutém ofsajdu mohli jít do vedení hosté, když Bláha Hrabicovu střelu jen vyrazil a Macháňova dorážka šla o centimetry vedle. Pak měli domácí několik šancí, vždy jim však chyběl potřebný kousek štěstí. První branka padla až v přesilovce ze 34. min., když svoji individuální akci přes střední pásmo zakončil v pádu Potůček – 1:0. O pár okamžiků později bylo horko před oběma brankami, ale nic z toho. Pak domácí nevyužili přesilovku za faul na Vlčka, který se prosadil proti dvojici obránců a jednalo se ze strany Náchoda o záchrannou brzdu. Hostující Náchod vyrovnal po hrubé chybě před koncem druhé třetiny. Domácí v podstatě přihráli místo vyhození kotouče ze třetiny Hrabicovi, ten dal Hubáčkovi a bylo to 1:1.

Zlomový okamžik přišel ve 43. min., když se hostující Škoda probil přes Dittricha. Střela sice náchodskému útočníkovi nesedla tak, jak by si představoval, přesto skončila v domácí síti – 1:2. Od té chvíle se Spartakovci marně pokoušeli vytvořit tlak na branku hostí. Náchod sice přehrál domácí pouze v další dvojnásobné přesilovce (67 sekund), ale to nezměnilo nic na tom, že zodpovědným bráněním hosté pustili Spartak již pouze do dvou vážnějších zakončení, které nevyužili. Domácí tedy sáhli v závěru ke hře bez brankáře, jenže přišla chybná přihrávka na modrou čáru a hosté se dostali až do obranného pásma Spartaku, kde agresivním napadáním získali puk a Šotola pečetil na konečných 1:3.

Pavel Biegl, trenér N. Města: „Zápas měl na kraj vysokou úroveň. Náchod byl lepší v první třetině, my ve druhé. Pak šlo o to, kdo vstřelí rozdílovou branku, bohužel to byli hosté. My se už na odpověď nezmohli.“

Aleš Hynek, manažer mužstva Náchoda: „V rychlém a divácky atraktivním utkání jsme si zaslouženě připsali tři body. První a třetí třetina vyzněla pro nás, druhá pro soupeře, čemuž odpovídá i konečný výsledek. Pochvalu zaslouží celé mužstvo za disciplinovaný a v obranné části bezchybný výkon.“

Sestavy – N. Město: Bláha – Beneš, Dostál – Plíhal, Jakl – Šnejdr, Dittrich – Reichmann, Ježek, Praus – Zámečník, Potůček, Pišta – Hejduk, Chmelík, Vlček. Náchod: Navrátil, – Šotola, Chudý – Pavlík, Borůvka – Poul, Fečo – Verner, Vondřejc, Hudeček – Hrabica, Hubáček, Macháň – Škoda, Javůrek, M. Koutský. (jv, pb, jk)